REKLAMA

10 tysięcy złotych na najlepsze biznesplany z okazji Dnia Patrona [wideo, zdjęcia]

Tradycją staje się sposób świętowania Dnia Patrona w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich. W popularnej „Kanadzie”, która od 2016 roku nosi imię Generała Antoniego Piwowarczyka ps. Wąsowicz rocznica otrzymania przez szkołę patrona obchodzona jest doniośle i z dużą korzyścią dla uczniów. Jej głównym punktem drugi rok z rzędu było rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy biznesplan. 

REKLAMA

Gen. Antoni Piwowarczyk ps. Wąsowicz urodził się 15 września 1910 r. w Kornicy. Swoim życiem dawał świadectwo prawdzie i wartościom, które wyniósł z domu rodzinnego. Ciężką pracą i uporem zdobył wykształcenie i szansę na lepsze życie. Niezależnie od trudnych, życiowych okoliczności związanych z udziałem w II wojnie światowej i ciężkiej rzeczywistości powojennej potrafił żyć godnie. Jego postawa jest doskonałą lekcją patriotyzmu również dla dzisiejszej młodzieży. W  1990 r. uzyskał Honorowe Obywatelstwo Gminy Końskie za zasługi i wkład w dzieje Konecczyzny. W październiku 2016 roku został patronem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Końskich. Od tamtego czasu placówka ma swoje nowe święto. –„My dzisiaj w szkole mamy imieniny szkoły. Jest wspomnienie patrona szkoły generała Antoniego Piwowarczyka.” – mówił we wstępie do wydarzenia Jan Rybiński, dyrektor placówki.

Gościem honorowym wydarzenia była Ewa Piwowarczyk – córka generała Antoniego Piwowarczyka. Towarzyszył jej partner życiowy Erik Andersen. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili także: Przewodnicząca Rady Powiatu Koneckiego Dorota Duda, naczelnik wydziału oświaty w Starostwie Krzysztof Stachera oraz wicestarosta konecki Bogdan Soboń. Obecna była także wiceprezes KSWP Beata Napierała, kierownik Cechu Rzemieślników Janusz Martynowski oraz szefowa koneckiego OHP Monika Jedynak.

REKLAMA

Na początku odbył się konkurs wiedzy o generale Antonim Piwowarczyku, w którym uczniowie w formacie teleturnieju odpowiadali na pytania dotyczące życiorysu patrona. Zwyciężył Damian Przepióra, drugie miejsce zajęła Patrycja Nowak, a trzecie Marcin Mendygrał. Potem wybrzmiała część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli szkoły oparta na wywiadzie rzece z samym generałem Wąsowiczem.

Ostatnią część uroczystości stanowił najważniejszy punkt programu – wręczenie nagród pieniężnych w konkursie na najlepszy biznesplan. Pulę nagród wynoszącą 10 tysięcy złotych ufundowała córka patrona Ewa Piwowarczyk –„Bardzo się cieszę, że możemy powiedzieć że to co planowaliśmy w zeszłym roku, czyli wspólny konkurs na najlepszy biznesplan stał się tradycją i mam nadzieję, że będziemy również w latach następnych go kontynuowali. […] Chodziło nam o umiejętność pracy w zespole, chodziło nam również o to żebyście w bardzo świadomy sposób uczyli się wzajemnego kompromisu i byście myśląc o biznesplanie nie myśleli tylko jako o teoretycznym biznesplanie, ale jako o opisie przedsięwzięcia, które powinno zakończyć się sukcesem.”  – mówiła do uczniów Ewa Piwowarczyk, fundatorka nagród, córka generała Antoniego Piwowarczyka.

W tej edycji konkursu na biznesplan jury miało twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych trzecich miejsc  z nagrodą o wysokości 2500 złotych, a otrzymały je zespoły: Anna Dukat i Wiktoria Kądziela oraz Ilona Dukat i Weronika Cholewińska. Zwycięzcami zostali zaś Daria Sobczyk i Rafał Walter, a w nagrodę otrzymali  5 000 złotych.

Z idei powstania tego konkursu cieszył się wicestarosta konecki Bogdan Soboń. Doceniał on też całą uroczystość. –„Ten konkurs to jest świetna myśl. Taka twórcza! I nawet ten dzisiejszy wywiad rzeka z patronem to jest tak jakby niejeden czytał pamiętnik albo życiorys ludzi z powiatu koneckiego, który zamożny nie był. To się tak autentycznie słucha i jest to po prostu nasze, wiele życiorysów rodziców i dziadków może się z tym utożsamiać.” – mówił wicestarosta Soboń.

Wiadomo już, że w kolejnych latach konkurs na najlepszy biznesplan będzie kontynuowany. Zwycięzców kolejnej edycji poznamy już za rok podczas III Dnia Patrona w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

Opracowanie: własne/Edyta Kuleta

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *