REKLAMA

150 osób z gminy Gowarczów przechodzi darmowe szkolenia komputerowe! [wideo, zdjęcia]

„NOWA ERA KOMPUTERA – poprawa umiejętności korzystania z Internetu, e-usług” to nazwa projektu, który gmina Gowarczów realizuje od jakiegoś czasu. W jego ramach 150 osób powyżej 25 roku życia przechodzi właśnie szkolenia komputerowe. Projekt jest zupełnie bezpłatny.

REKLAMA

„Gmina przystąpiła do programu Nowa Era Komputera i dostaliśmy dofinansowanie w kwocie 80 tysięcy złotych. Z tego dofinansowania może skorzystać 150 osób i w tej chwili mamy już listę zapełnioną. Chętnych jest jeszcze więcej, stworzyliśmy nawet listę rezerwową i być może będziemy się ubiegać o te środki zewnętrzne.” – mówi nam Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów.

Program w gminie Gowarczów zagościł także dzięki współpracy z radnymi, którzy mocno najpierw zaangażowali się w jego wdrażanie, a potem namawiali mieszkańców do tak licznego zapisywania się na zajęcia. Celem projektu jest zwiększenie stopnia kompetencji cyfrowych oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym e-usług wśród osób, które ukończyły 25 rok życia z terenu Gminy Gowarczów. Podczas zajęć ten cel doskonale udaje się realizować –„Dużo wiadomości tu jest – jak się obsługiwać z internetem, jak coś napisać. Wcześniej nie było internetu, a w tej chwili jest okazja na miejscu trochę wiadomości zaczerpnąć, więc trzeba korzystać. Już troszeczkę czuję się pewniejsza w obsłudze komputera” – mówiła nam Teresa Duda, uczestniczka projektu i mieszkanka Bębnowa.

REKLAMA

W ramach programu zakupiono 12 nowych laptopów mających też funkcję tabletu. Pozostaną one w gminie na stałe i najprawdopodobniej zostaną przekazane którejś z jednostek lub szkół. Po zakończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma odpowiedni certyfikat, ale nie tylko –„Przede wszystkim otrzymują certyfikat ukończenia tego szkolenia. Na początku też dostali jakieś zeszyty, długopisy, a dodatkowo zostają u nich pendrive’y dość dużej pojemności, które po prostu przydadzą się w dotychczasowej i przyszłej pracy z komputerem.” – opowiada nam Daniel Łakomiec, szkoleniowiec prowadzący projekt w gminie Gowarczów.

Podczas zajęć w świetlicy w Bębnowie, które odwiedziliśmy z kamerą ich uczestnicy zakładali profile zaufane, ale tematyka szkoleń jest przeróżna. To między innymi: „Rolnik w sieci”; „Kultura w sieci”; „Mój biznes w sieci”, „Senior w Internecie”, „Bankowość internetowa” i kilka innych. Każda grupa odbywa cztery spotkania, łączny czas zajęć na jednego uczestnika to 16 godzin.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *