REKLAMA

Akademia Przedszkolaka w Końskich – Informator Przedszkolaka [wideo, zdjęcia]

Akademia Przedszkolaka to pierwsze niepubliczne przedszkole językowe z oddziałami integracyjnymi mieszczące się przy ulicy 1 Maja 13 w Końskich w bardzo dużym budynku o powierzchni 400 metrów. Przedszkole czynne jest cały rok – także w wakacje i ferie zimowe w godzinach od 6.30 do 18.00. 

REKLAMA

W Akademii Przedszkolaka znajdziemy dwie oddzielne szatnie – jedną dla najmłodszych dzieci, drugą dla tych nieco starszych. Każda grupa przedszkolna ma dostęp do nowoczesnej, na bieżąco remontowanej, ładnej łazienki. Wszystkie pomieszczenia tak jak i wejście do przedszkola są dostosowane dla dzieci niepełnosprawnych, między innymi istnieją specjalne podjazdy. Trzeba bowiem podkreślić, że jest to przedszkole integracyjne i dzieci z niepełnosprawnościami znajdą w nim miejsce dla siebie. Przestronne sale są wyposażone w nowe meble, specjalistyczne pomoce naukowe, a wszystko zawiera niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Znajdujący się przy przedszkolu plac zabaw zawiera mnóstwo zabawek i także jest w 100 % bezpieczny. Na bezpieczeństwo w tym przedszkolu zwraca się szczególną uwagę.

„Na uwagę zasługuje kontrola dostępu do przedszkola. Rodzice tylko znając kod mogą dostać się do przedszkola, a by z niego się wydostać to przyciski to umożliwiające są poza zasięgiem dzieci. Zatem tylko z osobą dorosłą dziecko może wydostać się z przedszkola. Ważną i mocną stroną akademii jest też podgląd internetowy online, rodzice dostają hasło, login i online mogą na żywo oglądać co się dzieje w sali przedszkolnej. Kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo dzieci i stąd te zabezpieczenia. Jeszcze jednym atutem pod tym względem Akademii są lustra weneckie. To daje poczucie bezpieczeństwa rodzicom. Rodzic za pomocą lustra weneckiego może sobie zerknąć co się dzieje w sali przedszkolnej nie będąc widocznym dla dziecka.” – opowiada nam Agnieszka Klimek, dyrektor przedszkola.

REKLAMA

Przedszkole jest nowocześnie wyposażone. Znajdziemy w nim dużo sprzętu multimedialnego – między innymi tak zwaną tajemniczą wyspę, czy projektory.  Oferta zajęciowa placówki jest niezwykle bogata! –„Jako dyrektor Akademii Przedszkolaka kierując się słowami pana profesora Bronisława Racławskiego <<W dzieciństwie niewiele zależy od nas, wiele zaś od tych, którzy są z nami>> dlatego też w Akademii stawiam na młodych, kreatywnych, zaangażowanych wykształconych ludzi.  Ciocie – bo tak zwracają się do naszych nauczycieli dzieci wzbogacają realizację podstawy programowej o różne innowacyjne metody pracy. Taką jest na pewno glottodydaktyka pana profesora Bronisława Racławskiego, innowacją są zajęcia matematyki dziecięcej p. prof. Gruszczyk Kolczyńskiej, jak również pedagogika zabawy, edukacja przez ruch, czy metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne. Podążając za dziećmi i kładąc nacisk na naukę poprzez działanie codziennie zapewniamy dzieciom naukę języka angielskiego, oprócz tego dzieci mają zorganizowany raz w tygodniu w sposób cykliczny wyjazd na basen na Czarniecką Górę, gdzie mają instruktora i uczą się pływać. Innowacją tutaj są zajęcia z nauki gry w szachy. Za naszymi przedszkolakami już pierwsze sukcesy, rok temu zorganizowaliśmy też pierwszy turniej dla przedszkolaków. To są zajęcia bardzo lubiane przez dzieci i bardzo pozytywne i bardzo ważne w rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego. Zapewniamy też zajęcia taneczne, fitness, gimnastykę korekcyjną, codzienne zajęcia przyrodnicze w terenie. Atutem jest też nasz program autorski zajęć kulinarnych, gdzie dzieci od początku tworzą potrawy, które później same kosztują. Ostatnim takim zajęciem bardzo podobającym się dzieciom było choćby wypiekanie chleba. Wszystkie atrakcje, o których mówię są bezpłatne dla dzieci. Oprócz tego co miesiąc organizujemy taki dzień inny niż wszystkie np. ostatnio była wizyta cyrku, wizyta teatrzyków kukiełkowych, audycje muzyczne, planetarium. Mimo wieku dzieciaczków, a mamy tutaj dzieci już od dwóch i pół lat to one są aktywne i aktywnie poznają świat. Byliśmy na wycieczce w Skansenie Cisownik, Świętokrzyska Polana, stadnina koni, wycieczka do parku linowego. W Akademii obchodzimy też takie nietypowe święta jak np. Międzynarodowy Dzień Teatru, czy Dzień Postaci z Bajek, gdzie dzieci mogły się przebrać i wcielić w te postacie.” – mówi o przedszkolnym życiu dyrektor Agnieszka Klimek.

„Akademia Przedszkolaka istnieje od 2015 roku, a i mimo to za duży sukces uważam to, że rodzice z Końskich i okolic obdarzyli nas swoim zaufaniem, że nasza współpraca układa się świetnie. Rodzice są bardzo aktywni w życiu przedszkola. Organizujemy występy z udziałem rodziców dla dzieci; ostatnio mamy wcieliły się w postać Maszy i Niedźwiedzia i przedstawiły scenkę specjalnie dla dzieci. Jesteśmy bardzo młodziutkim przedszkolem i cieszą nas nasze najmniejsze sukcesy dnia codziennego, choćby to, że dzieci przychodzą tu z przyjemnością, że nie chcą wyjść z przedszkola. Najprzyjemniejsze mimo trudu tej pracy są takie chwile, gdzie dzieci do nas podchodzą, przytulają i mówią <<Kocham Cię ciociu>>.” – tłumaczy dyrektor Klimek.

W przedszkolu do dyspozycji dzieci i rodziców pozostają psycholog, logopeda, terapeuta integracji sensorycznej, oligofrenopedagog, dogoterapeuta. Opieka dla dzieci jest zindywidualizowana, a grupy przedszkolne są małe. W każdej grupie pracuje dwóch nauczycieli, a w razie potrzeby w zajęciach uczestniczy też nauczyciel wspomagający. Jednostka posiada specjalną salę do indywidualnych zajęć z psychologiem, logopedą lub innym specjalistą, a także świetnie wyposażoną, najprawdopodobniej jedyną taką salę w Końskich do Integracji Sensorycznej. Dzieci bezpłatnie mogą uczestniczyć w zajęciach z dogoterapii, hipoterapii, zajęciach logopedycznych, psychologicznych, terapii ręki, czy właśnie w specjalistycznych zajęciach z Integracji Sensorycznej. –„Każdy z nas, a szczególnie dzieci odbierają płynące bodźce pięcioma zmysłami: słuch, węch, dotyk, wzrok, smak albo też bodźcami, które są wewnętrznymi bodźcami, czyli przez czucie głębokie i równowagę. Jeżeli ten przepływ bodźców jest zaburzony, nieprawidłowy to to objawia się tym, że dzieci mają kłopoty. Są to najczęściej kłopoty w zachowaniu, kłopoty koordynacji ruchowej, wzrokowo-ruchowej, kłopoty z pamięcią, koncentracją, impulsywnością i takie objawy, które u dziecka zauważymy muszą już wzbudzić nasz niepokój. I wtedy można już skierować je do nas, do gabinetu na terapię Integracji Sensorycznej.  Muszę powiedzieć, ze efekty pracy są zawsze dobre, nie miałam doświadczeń by ta terapia nie pomogła dzieciom. Im wcześniej zwrócimy się o pomoc tym efekty są lepsze.”  – tłumaczy Małgorzata Nasulewicz, pedagog i terapeuta Integracji Sensorycznej.

Pobyt dziecka w Akademii Przedszkolaka jest podzielony na karnety i już w kwocie 280 złotych dziecko może przebywać w przedszkolu z pełnym wyżywieniem. Przy zapisie drugiego dziecka przyznawana jest zniżka wynosząca 20 % od czesnego. Akademia Przedszkolaka bierze udział w programie „Karta Dużej Rodziny”. Zapisywać dzieci w wieku od 2,5 do 6 roku życia można wciąż do każdej z funkcjonujących w przedszkolu grup. Natomiast od września w tym miejscu ruszy żłobek dla dzieci od 1 roku życia. Zapisy już ruszyły.

Wyżywienie w placówce to pięć posiłków: śniadania, drugie śniadania, podwieczorki i kolacje są przygotowywane na miejscu. Natomiast dwudaniowe obiady zapewnia catering – o godzinie 11.00 do przedszkola przyjeżdża zupa, po 13.00 drugie danie.

Przez cały sierpień w przedszkolu odbywają się darmowe zajęcia adaptacyjne – dzieci mogą przyjść do Akademii, poznać ją, pobawić się, tak by 1 wrzesień był bardzo łagodnym rozpoczęciem nowego etapu. A już w sobotę 3 marca w koneckiej Akademii Przedszkolaka przy ulicy 1 Maja 13 odbędzie się dzień otwarty.

„Zapraszamy na dzień otwarty. Już trzeciego marca, to jest sobota w godzinach od 10.00 do 12.00. Przyjdźcie ze swoimi szkrabkami, pobawimy się, obejrzycie sobie, zwiedzicie Akademię Przedszkolaka. Zapraszam serdecznie!” – zaprasza na Dzień Otwarty dyrektor Klimek.

Zdjęcia:

REKLAMA
REKLAMA