REKLAMA

Co powstanie w gminie Końskie w 2018 roku? Część 3: Drogi i dworzec

Informowaliśmy już o kluczowych inwestycjach takich jak rewitalizacja Sielpi i zbiorników wodnych na tak zwanych Browarach i Starym Młynie (TUTAJ) oraz o planowanych inwestycjach w OSP i świetlice wiejskie (TUTAJ) na terenie gminy Końskie. Dziś przedstawiamy plany dotyczące przebudowy naszych dróg i budowy dworca. 

REKLAMA

„Z dróg najwcześniej rozpocznie się przebudowa ulicy Kiepury. To połączenie między ulicą Spółdzielczą a Wojska Polskiego ma służyć przebudowie zjazdu na planowany dworzec przesiadkowy. Mamy podpisaną umowę na dofinansowanie z tak zwanych Schetynówek, czyli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, więc tutaj jest pełne finansowanie zapewnione.” – opowiada nam Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Końskich.

Kolejny odcinek, który powstanie jeszcze na wiosnę to ulica Mostowa – odcinek krótki, ale strategiczny dla ruchu po centrum Końskich. –„To jest odcinek, który przebiegać będzie od ronda łączącego ulicę Lipową, Wojska Polskiego i Armii Krajowej pod wiaduktami kolejowymi do ulicy Zielonej. Projekt musiał odpowiadać wymogom technicznym kolei, które od bardzo wielu lat nie mają żadnych planów dotyczących przebudowy, rozbudowy, wyłączenia z użytkowania wiaduktów. Dzisiaj mamy u nas ograniczony towarowy ruch kolejowy, ale on istnieje. Jeden z wiaduktów jest tak naprawdę nieużytkowany, no i mamy taką sytuację jaką mamy – jeden z wiaduktów jest wysoki, ale wąski, drugi szeroki, ale zbyt niski. Nie będziemy mieć w pełni tego słowa znaczenia obwodnicy, ale dla ruchu osobowego i dostawczego będzie to bardzo istotny skrót pozwalający na omijanie centrum miasta i wylot bądź na Przysuchę bądź na Skarżysko.” – informuje burmistrz Obratański.

REKLAMA

Przypomnijmy, że w tym roku ma także wystartować budowa drugiej nitki obwodnicy Końskich, czyli droga od Kornicy przez Rogów, aż po drogę krajową prowadzącą w kierunku Stąporkowa. W planach jest także budowa skrótu łączącego ulicę Spacerową z Kielecką i skrótu łączącego Zachodnią ze Szpitalem Powiatowym. Prawdopodobnie w końcu ruszy też temat dworca przesiadkowego, a wraz z nim w Końskich ma zostać uruchomiona komunikacja miejska. –„Sam dworzec przesiadkowy czeka na ostatnią prostą, czyli na rozstrzygnięcie konkursu na tak zwaną mobilność miejską. Chcemy do jego przebudowy uzyskać wsparcie finansowe zewnętrzne. Do 29 listopada trwał nabór wniosków z zakresu mobilności. Nasz projekt obejmował: budowę ulicy Mostowej […], dworzec przesiadkowy, wymianę części przystanków na terenie miasta i gminy i to jest w końcu zakup i wprowadzenie do służby autobusów komunikacji publicznej.” – mówi Obratański.

Czy Końskie dostaną rządowe środki na tak zwaną mobilność miejską, czyli na komunikację publiczną oraz dworzec okaże się w drugim kwartale tego roku. Prawdopodobnie niezależnie od konkursowych rozstrzygnięć  dworzec i tak powstanie – w tej chwili gminni urzędnicy finalizują załatwianie pozwolenia na jego budowę.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA