REKLAMA

Co powstanie w Końskich w 2018 roku? Część II [wideo]

W pierwszej części naszego cyklu dotyczącego inwestycji planowanych na 2018 rok w gminie Końskie wspomnieliśmy o rozbudowie stadionu OSiR, rewitalizacji Sielpi, Starego Młyna i Browarów oraz budowie szkoły w Kopaninach i przedszkola w Pomykowie. Dziś pokazujemy na co pójdą kolejne pieniądze z 40 milionowego budżetu inwestycyjnego. 

REKLAMA

Rok 2018 to czas inwestycji w Ochotnicze Straże Pożarne. Wiele jednostek OSP z gminy Końskie powinno zyskać w mniejszym lub większym stopniu. –„Czekają nas dwie duże i kilka mniejszych inwestycji strażackich. Mamy dwie Ochotnicze Straże Pożarne, które są w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego, warunki prawne, które ministerstwo narzuca to posiadanie dwóch garaży. Żadna z jednostek nie spełnia tych oczekiwań, a to znaczy że w ciągu kilku lat musielibyśmy prawdopodobnie zlikwidować ten status. On jest dla nas ważny, bo oznacza też pewną gratyfikację finansową dla druhów, czyli też ulgę dla naszego budżetu. W Modliszewicach mamy problem wynikający z tego, że straż pożarna jest gospodarzem garażu, który tak naprawdę na nowego typu samochód dawno obiecany tej straży nie pozwala. Jest zbyt wąski, zbyt niski. Rozbudowa tego garażu na obecnej działce byłaby problemem, bo oznaczałaby wyburzenie garażu i postawienie nowego. Do tego właścicielem gruntu jest tam Wspólnota Wiejska. Zdecydowaliśmy się zaprojektować zupełnie nową jednostkę na placu gminnym przy Szkole Podstawowej. Mamy dokumentację, pozwolenie na budowę i ruszamy w tym roku. Mam nadzieję, że ten obiekt wpisze się trwale w krajobraz Modliszewic i druhów uspokoi pod względem stabilności jednostki, podniesie bezpieczeństwo, ale też wprowadzi pewien sposób i konsensus w relacjach wewnątrz wiejskich. […] Z kolei w Dziebałtowie mamy obiekt stosunkowo nowy, ale również ma jeden garaż. Przewidujemy dobudowanie do tego garażu następnego, który pozwoli na to by jednostka utrzymała się w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego.”  – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

W budżecie na 2018 rok znajdujemy też zapis o termomodernizacji budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazanowie. Natomiast drobne prace remontowe będą przeprowadzane w siedzibach niemal wszystkich pozostałych jednostek z terenu gminy. Pozostając poza obszarem samego miasta to w tym roku duży prezent otrzymają mieszkańcy Gracucha. –„Przewidujemy budowę świetlicy wiejskiej w Gracuchu. Tam złożyliśmy projekt do LGD o dofinansowanie i mamy informacje o zakwalifikowaniu go. Sam projekt budowlany został sfinansowany z budżetu sołeckiego, co pokazuje jak bardzo zdeterminowani są mieszkańcy Gracucha by mieć miejsce na spotkania, pracę społeczną, miejsce na pracę z dziećmi i myślę, że budowa tego obiektu spełni oczekiwania.” – mówi burmistrz Końskich.

REKLAMA

W poprzednim roku gmina zamówiła projekt typowej, standardowej świetlicy wiejskiej. W obecnym chce zlecić wpisanie tego projektu na działki w Młynku Nieświńskim, Trzemosznie, Brodach i być może w Jeżowie. W tej ostatniej miejscowości istnieje już budynek,  który można by dostosować ale prawdopodobnie tańszym rozwiązaniem niż jego remont będzie wybudowanie nowego obiektu. –„Tam mamy specyficzny problem. Jest piękny plac i piękny jeżeli chodzi o bryłę budynek starej szkoły, którą budowała miejscowa społeczność i jest do niej przywiązana. Mamy też analizę finansową dotyczącą przekształcenia tego budynku, ale kosztorys przyprawia o dreszcze, ponieważ za pieniądze wskazane przez projektantów moglibyśmy wybudować dwie świetlice typowe. Potrzebna jest dokładna analiza co tam zrobić – czy przebudowywać zakładając, że kosztorys jest z księżyca, czy też w porozumieniu z mieszkańcami zdecydować się na jego wyburzenie i postawienie czegoś nowego.” – informuje burmistrz Obratański.

O planowanych inwestycjach drogowych poinformujemy Państwa w trzecim odcinku naszej serii.

REKLAMA

One thought on “Co powstanie w Końskich w 2018 roku? Część II [wideo]

 1. sasiadburmistrza 12 stycznia 2018 at 22:21 - Reply

  burmistrzu nie osmieszaj sie juz bo to zenada.Kogo to interesuje ze OSP bedzie miala garaze ???? Mialabyc rewitalizacja centrum,nowe miejsca parkingowe w centrum oraz wiele innych inwestycji do ktorych nie doszlo.Mowienie,ze zabraklo jednego punktu jest poprostu smieszne.Czemu inne mniejsze miejscowosci pozyskaly srodki,a u nas burmistrz poprostu przespal temat i teraz probuje sobie odbudowac wizerunek, zamieszczajac zenujace materialy o inwestycjach w Konskich na ktorych pokazuje remizy strazackie.To jest dramat.
  Zobacz co sie dzieje na ulicach,po ktorych kiedys chodziles jak mieszkales na Hubala.Duzo sie zmienilo,niestety na wiele gorsze
  bieda,
  policja neka biednych starych ludzi,ktorzy przechodzili dwa metrow od pasow,lub zaparkowali auto po skosie na ul.Warszawskiej !! to jest poprostu zenada i dramat co sie stalo z tym miastem.
  Handel calkowicie upadl,odplyw mlodych ludzi jest dramatyczny(co nie jest twoja wina) i ma sie to przelozenie na wszystkie aspekty zycia w tym miescie.
  Przez cala kadencje prawie nie zrobiles nic dla miasta,z czego bedziesz pamietany.
  Wiec daruj sobie te filmiki,bo to jest parodia….a wiesz co jest burmistrzu Najgorsze ??? Ze zaufalem Ci i oddalem glos na Ciebie,bo znalem Cie jako czlowieka,ktory siedzial w wiezeniu bo walczyl za wolnosc i niedaleko mnie mieszkales…
  Przejdz sam sie kiedys od Hubala przez cale centrum i przypomnij sobie jak tu bylo 10 lat temu,sam wiesz ze Konskie strasznie sie stoczylo za Twojej kadencji.
  Zenada,.daruj sobie juz,bo naprawde nie wygrasz….a szkoda,zebys sie tez kompromitowal bo chyba raczej powazny z Ciebie facet
  PS.DZIALAM W SIECI TOR,TAKZE DARUjCIE SOBIE POZNAC MOjE IP
  POZDRAWIAM CIE BURMISTRZU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *