REKLAMA

Co z internatem i halą dla dzieci z Ośrodka w Baryczy? [wideo, zdjęcia]

W ubiegłym tygodniu w Starostwie Powiatowym miało miejsce przekazanie planów architektonicznych i pozwoleń na budowę dotyczących internatu i hali sportowej dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. 

REKLAMA

Obecny budynek internatu zbudowano w 1905 roku i służył on jako carskie stajnie. W kolejnych latach mieściły się tam różne jednostki, a od lat 80-tych internat. Mieszka w nim 40 dzieci z niepełnosprawnościami, ale warunki nie są godne XXI wieku. Kilka miesięcy temu powiat konecki po zamianach z Lasami Państwowymi stał się właścicielem gruntu. Od razu zlecono firmie Eko – Dom zaprojektowanie wymarzonych obiektów: internatu oraz hali sportowej. Projekty już powstały. –„Każda inwestycja poprzedzona jest decyzjami, takowa już zapała i jest na piśmie podpisana. 23 maja 2018 roku wydano decyzję projektu budowy i rozbiórki i udzielenia pozwolenia na budowę i rozbiórkę dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy obejmująca: rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz budowę hali widowiskowej.” – mówił podczas spotkania starosta Bogdan Soboń.

Za decyzję i projekty dziękował Jan Słuszniak, dyrektor SOSW w Baryczy. Dokumenty dokumentami,  jednak wciąż nie ma pieniędzy na tę inwestycję. Wicestarosta Andrzej Lenart jest jednak dobrej myśli. –„Panie dyrektorze od tej pory ciągle może się Pan domagać pieniędzy na inwestycje. Pan kurator lobbuje w ministerstwie wspólnie z panią wojewodą. Natomiast jeśli chodzi o wkład własny – my teraz nie mamy wyjścia musimy znaleźć brakujący procent.”  – mówi wicestarosta Lenart.

REKLAMA

Jak wspomniał starosta Lenart z pomocą przyszedł Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, który zapewnia, że na rzecz rozbudowy ośrodka w Baryczy będzie mocno lobbował. –„Bardzo się cieszę, że poszło tak szybko i sprawnie. Nie ma wątpliwości, że obiekt jest potrzebny. Po pierwszej wizycie jak zobaczyłem w jakich warunkach dzieci mieszkają naciskałem kogo mogłem: i panią wojewodę i panią minister. Gratulacje dla starosty, że zdecydował się podjąć tak szybko pracę i mam nadzieję, że również szybko uda się przeciąć wstęgę na otwarciu. Mamy wstępne przyrzeczenia p. minister, że jak będzie wszystko gotowe to postara się finansowo powiat wspomóc. Jest więc nadzieje, że mimo wszystko obiekt powstanie.” – deklarował przedstawiciel władzy centralnej.

W nowym internacie mają znaleźć się pokoje dla niepełnosprawnych, ale i cztery świetlice, jadalnia, kuchnia, dwie izolatki, sala telewizyjna, gabinet dla pielęgniarki. Przy obiekcie powstać ma też parking. Z kolei hala sportowa ma być pełnowymiarowa i ogólnodostępna dla mieszkańców Baryczy i całego naszego regionu.  Dodajmy, że powstałe projekty kosztowały powiat już 100 tysięcy złotych. Miejmy nadzieję, że ich budowa ruszy nim wygasną wszelkie pozwolenia na budowę, w przeciwnym razie pieniądze zainwestowane w projekty okazałyby się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *