REKLAMA

Co z tą ulicą Czyża w Rogowie? Sytuacja jak z filmów Barei [wideo]

Mamy kolejny odcinek serialu pt. dekomunizacja nazw ulic w gminie Końskie. Tym razem jest to komedia, w stylu tych, które wymyślał Stanisław Bareja. 

REKLAMA

Chodzi o miejscowość Rogów. Wiadomo, że tamtejsza ulica Gwardii Ludowej już wkrótce najprawdopodobniej zmieni się w ulicę Partyzantów. Problem jest z ulicą Kazimierza Czyża, która miała przyjąć imię wybitnego rzeźbiarza Mikołaja Ślifierza, ale… ale mieszkańcy chcą by była ona dalej ulicą Kazimierza Czyża. Z tą różnicą, że nie Kazimierza Czyża działacza związanego z PRL-em i Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą, a Kazimierza Czyża, który walczył w szeregach Armii Krajowej. Kreatywni mieszkańcy Rogowa odnaleźli nowego Kazimierza Czyża – porucznika AK w internecie i zapragnęli by od teraz to on był patronem ich ulicy. Tę sytuację tłumaczą nam: sołtys Rogowa Marek Kozerawski i burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

„Odnośnie ulicy Kazimierza Czyża wynikło to, że mieszkańcy złożyli pismo, w którym zanegowali by ulica ta nazywała się Mikołaja Ślifierza. To z tego względu, że zawnioskowali o pozostawienie nazwy ulicy Kazimierza Czyża tylko nazwisko jest takie samo, a dotyczy to porucznika Kazimierza Czyża ze zgrupowania Armii Krajowej. To żołnierz wyklęty, który brał udział w Powstaniu Warszawskim, a zginął w 1947 roku. Dotychczasowy Kazimierz Czyż to był taki wybitny działacz partii komunistycznej, należał do Komunistycznej Partii Polski. Odbyło się zebranie z burmistrzem i ten zapewnił, że skieruje do IPN-u pismo z zapytaniem czy jest możliwość utrzymania nazwy Kazimierza Czyża w domyśle nie tego Czyża, tylko innego Czyża. Taka jest wola mieszkańców.” – mówi sołtys Kozerawski.

REKLAMA

„Ulica Kazimierza Czyża w Rogowie co do zasady podlega ustawie o dekomunizacji przestrzeni publicznej, bo nie wolno zgodnie z tą ustawą utrzymywać nazw dotyczących osób, czy instytucji, które były związane z propagowaniem ustroju totalitarnego. Natomiast sami mieszkańcy nie są zainteresowani radykalną zmianą i nie chodzi tu o żaden szacunek dla byłego członka Komunistycznej Partii Polski, współzałożyciela Stowarzyszenia Przyjaciół Sowietów. Tylko chodzi o zwykłą ludzką wygodę. Na spotkaniu w Rogowie poproszono mnie by Urząd rozważył możliwość utrzymania nazwy Kazimierza Czyża, ale innego. Mianowicie porucznika Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, bohatera niepodległości. Ja obiecałem, że gmina wystąpi do Instytutu Pamięci Narodowej, który jest gospodarzem tej ustawy z prośbą o weryfikację i jeżeli nie będzie przeszkód ze strony IPN-u to wówczas w stosownym czasie taką inicjatywę przedłożymy Radzie Miejskiej.” – tłumaczy burmistrz Obratański.

Warto dodać, że niezależnie od tego jaka będzie nowa nazwa mieszkańcy Rogowa nie poniosą żadnych kosztów administracyjnych związanych z wymianą dokumentów. Kiedy sprawa się rozstrzygnie? Wiadomo, że 2 września muszą już być zamontowane tabliczki z nowymi nazwami ulic. Według naszych informacji rezerwową opcją mieszkańców dla ulicy Kazimierza Czyża – porucznika Amii Krajowej jest nazwanie tej ulicy Brukową. Do tej sprawy na pewno powrócimy.

REKLAMA

One thought on “Co z tą ulicą Czyża w Rogowie? Sytuacja jak z filmów Barei [wideo]

  1. Mateusz pisze:

    Czy jak zmieni się „Czyż” to będzie mniej dziur w ulicy? 😉

Dodaj komentarz