REKLAMA

Dwie koneckie szkoły wyróżnione na gali Solidarna Szkoła 2018 [zdjęcia]

Kilka dni temu w sali Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbyła się uroczysta gala „Solidarna Szkoła 2018”, podczas której wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla najbardziej zaangażowanych społecznie szkół w ramach programu „Stypendia św. Mikołaja”.

REKLAMA

Stypendia Świętego Mikołaja to program stypendialny, dzięki któremu zdolna, zaangażowana społecznie młodzież z niezamożnych rodzin otrzymuje stypendia na rozwój swoich talentów. Unikalność programu polega na stworzeniu ogólnopolskiej sieci Solidarnych Szkół, które pozyskują środki na stypendia dla swoich zdolnych uczniów. Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowało się 85 placówek z ponad 300 w Polsce, które biorą udział w programie.

REKLAMA

W tym roku galę poprowadzili znani dziennikarze – Marta Januszewska oraz Tomasz Wolny. Przedstawicieli szkół powitali i nagrody wręczali założyciele Fundacji – Joanna Paciorek i Dariusz Karłowicz. Po raz kolejny honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Na podium stanęło 12 szkół w 4 kategoriach wyróżnionych ze względu na wielkość miast i typ szkoły. Podobnie jak w roku ubiegłym najlepszą spośród szkół ponadpodstawowych w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców okazało się II Liceum Ogólnokształcące w Końskich. Nagrodę w postaci dyplomu, drobnych upominków i kwoty 1500 zł na stypendia odebrały dyrektor szkoły Beata Salata wraz z koordynatorem Agnieszką Woźniak i najlepszymi wolontariuszami: Dawidem Solarzem, Patrycją Jarosz, Emilią Basiak, Piotrem Malinowskim i Aleksandrą Rudyk.

Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli już po raz trzeci zajął III miejsce w kategorii szkół podstawowych w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców pod względem zebranych przez szkołę środków. Dyplom, drobne upominki i nagrodę 500 zł na stypendia mieli zaszczyt odebrać dyrektor szkoły Czesław Staciwa, koordynator Iwona Brzezińska oraz uczniowie: Monika Janas, Marta Stąpor, Zuzanna Mietlińska, Mateusz Małecki i Kacper Woźniak.

Po oficjalnej uroczystości dodatkową atrakcją dla uczestników była możliwość zwiedzania w towarzystwie przewodnika Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego.

W obecnym roku szkolnym Fundacja Świętego Mikołaja wypłaci 257 stypendiów wspierając w ten sposób dzieci i młodzież pochodzące z całej Polski. Możliwości zbierania pieniędzy dla uczniów jest wiele. Szkoły w ramach programu mogą organizować zbiórki, kiermasze, bale itp. Fundacja wspiera szkolnych koordynatorów programu stypendialnego i prowadzi system dopłat do stypendiów. Za każde zebrane przez szkołę 500 zł dokłada na stypendia 250 zł lub drugie 500 zł w ramach organizowanych przez siebie terminowych akcji. Każdy może wspomóc niezamożnych uczniów w rozwijaniu ich zdolności. Wystarczy przekazać na konto wybranej placówki dowolną kwotę pieniędzy, znajdując ją w zakładce „Znajdź szkołę” na stronie https://stypendia.mikolaj.org.pl.

Tekst: Iwona Brzezińska
Foto: Krzysztof Kuczyk, Agnieszka Woźniak, Iwona Brzezińska

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *