REKLAMA

Europejski staż zawodowy sukcesem koneckiego ‚Ekonomika’ [zdjęcia, wideo]

W ostatni czwartek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Końskich odbyło się podsumowanie dwuletniego projektu realizowanego w ramach funduszy europejskich, który miał wzmocnić kompetencje zawodowe uczniów technikum.

REKLAMA

„Europejski staż zawodowy moją szansą na sukces” to projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego. Był on skierowany do 40 chłopców i dziewcząt kształcących się w kierunkach technik informatyk, technik ekonomista oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Koordynatorkami projektu były Iwona Krzaczyńska i Anna Sorn-Wodecka – nauczycielki w ZSP nr 3 w Końskich.

REKLAMA

Pierwsza tura stażu odbyła się w terminie od 7 stycznia do 3 lutego 2018 roku w Bolonii we Włoszech. Udział w niej wzięło 20 osób. Druga tura miała miejsce od 13 stycznia do 9 lutego bieżącego roku w Parmie, również we Włoszech. Tam również wybrało się 20 osób.

Na uroczyste podsumowanie projektu zaproszono Krzysztofa Stacherę – naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia w koneckim starostwie.

„Naszą tendencją, organu prowadzącego na ten czas jest realizacja projektów, w których na pierwszym miejscu stają staże zagraniczne, praktyki zagraniczne. […] Życzę wam moi drodzy realizacji następnych projektów.” – mówił Naczelnik.

Wydarzenie prowadzili uczniowie Ekonomika – Julia Sołtys i Kacper Kowalik. Podzielili się oni swoimi wrażeniami z pobytu we Włoszech oraz opowiedzieli o zwiedzonych przez siebie miastach. Ta okazja została też wykorzystana przez innych uczestników stażu. Konferencja urozmaicona została quizem dotyczącym języka włoskiego oraz występami uczennic Dominiki Deszczyńskiej i Patrycji Kulety. Można też było wspólnie zaśpiewać znaną piosenkę „Ci sara”.

W trakcje uroczystości odbyło się wręczenie certyfikatów potwierdzających odbycie stażu oraz zaświadczeń Europass Mobilność w języku polskim i angielskim.

„Jest to jeden z projektów, które teraz kończymy i podsumowujemy. W przyszłym roku ciąg dalszy, tutaj dla gimnazjalistów i szkół podstawowych taka informacja, że będziemy realizować Wielką Brytanię, Irlandię, Grecję. Także zapraszamy jeśli ktoś chciałby podnosić kompetencje zawodowe za granicą” – zapowiada Beata Fidor, dyrektor ZSP nr 3 w Końskich.

Uczennica Dominika Deszczyńska po otrzymaniu certyfikatu

Podsumowanie projektu zakończyło się poczęstunkiem oraz wspólnym śpiewem włoskich hitów.

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

materiał finansowany ze środków europejskich

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *