REKLAMA

Gorąca sesja w powiecie. Profesor Chmaj będzie bronił powiatu [wideo]

Zdaniem opozycji już zwołanie nadzwyczajnej sesji to skandal i działanie bezprawne, ponieważ według ich opinii Zarząd już nie powinien funkcjonować, a co za tym idzie podejmować jakichkolwiek działań. Zdaniem radnych koalicyjnych oraz Zarządu powiat ma prawo się bronić i potrzebuje eksperta, którego autorytet nie będzie podważany. Tak w skrócie można opisać nadzwyczajną sesją Rady Powiatu Koneckiego, która miała miejsce w środowy poranek. Podczas niej podjęto decyzję o tym, że profesor doktor habilitowany Marek Chmaj będzie reprezentował Radę Powiatu Koneckiego we wszystkich postępowaniach nadzorczych związanych z działaniami wojewody oraz premiera. U nas skrót wideo z sesji, a także pierwsze komentarze i opinie. 

REKLAMA

Sesję rozpoczęła przewodnicząca Dorota Duda. Następnie miało nastąpić głosowanie nad porządkiem obrad, ale i ten pierwszy punkt wzbudził kontrowersje, a swoje obawy wyrażał radny Wiesław Skowron:
„Uważam, że zwołanie dzisiejszej sesji jest niezgodne z prawem. Ostrzegam, że konsekwencje będą bardzo duże. Wynagrodzenie wypłacane temu prawnikowi na pewno nie będzie z konta naszego. My nie funkcjonujemy. Ostrzegam, że osoby, które się podpiszą pod tą decyzją będą pociągnięte do odpowiedzialności. Ostrzegam Panią Skarbnik, że jeśli podpisze się pod wypłatą dla tego prawnika to ja złożę doniesienie na prokuraturę. Nie rozumiem dlaczego mamy zatrudniać obsługę prawną skoro mamy własnych prawników, mamy obsługę prawną, a jeden z członków Zarządu też mówił o tym, że jest wybitnym prawnikiem.” – wyliczał Skowron.

Porządek został przyjęty przy 14 głosach za. Następnie sekretarz powiatu Zbigniew Sadorski przedstawił opinię prawną wydaną przez kancelarię prawnika Wojciecha Czecha z Kielc. Odpowiadał Wiesław Skowron.

REKLAMA

Następnie rozgorzała burzliwa dyskusja pomiędzy radnymi. Wojciech Owczarek i Wiesław Skowron  chcieli ustalić ile będzie kosztować powiat działanie profesora Marka Chmaja. Na ich wątpliwości odpowiadali sekretarz Sadorski i wicestarosta Soboń, ale okazało się, że tak naprawdę póki co nie można mówić o jakiejkolwiek wycenie – dopóki nie ma obwieszczenia Wojewody cała sytuacja jest hipotetyczna, a pełnomocnik zajmie się sprawą dopiero po nim. W dyskusji przed głosowaniem o udzieleniu pełnomocnictwa głos zabierali: Wiesław Skowron, Wojciech Owczarek, Bogdan Soboń, Dorota Duda, Dariusz Młodawski – ten zapowiedział nawet pozew cywilny przeciw Skowronowi oraz Witold Wójcik.

(zapis tekstowy wypowiedzi znajdziecie TUTAJ)

Ostatecznie radni 11 głosami za, 6 przeciw i 4 wstrzymującymi się zdecydowali, że w przypadku pojawienia się obwieszczenia o rozwiązaniu Rady Powiatu w Końskich w postępowaniach przed organami administracji oraz sądami wszystkich instancji w zakresie rozstrzygnięć nadzorczych Wojewody Świętokrzyskiego i Prezesa Rady Ministrów pełnomocnikiem rady będzie profesor Marek Chmaj.

Już po zakończeniu sesji przewodnicząca rady Dorota Duda odczytała oświadczenie radnych – do znalezienia TUTAJ – na godzinę 11:00 w środę pod oświadczeniem podpisało się 11 radnych. Podczas jego odczytywania kilku rajców ostentacyjnie opuściło salę obrad.

Po sesji o komentarz do wydarzeń poprosiliśmy starostę koneckiego Andrzeja Lenarta oraz radnych kojarzonych ze złożeniem wniosku do wojewody: Roberta Plecha oraz Wojciecha Owczarka.

Dodajmy, że cały czas nie pojawiła się żadna oficjalna informacja odnośnie rozwiązania Rady Powiatu w Końskich. W dzienniku urzędowym wciąż nie ma obwieszczenia, a rzecznik wojewody ciągle nie udziela informacji w temacie.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Gorąca sesja w powiecie. Profesor Chmaj będzie bronił powiatu [wideo]

  1. A z czyjej kasy będzie prawnikowi wypłacane wynagrodzenie? Mam nadzieję, że nie z funduszy należących do podatników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *