REKLAMA

Gowarczów bawił się z grupą Maxel podczas festynu św. Rocha [fotorelacja]

Już wczesnym popołudniem plac przy Szkole Podstawowej w Gowarczowie zapełnił się mieszkańcami i ich gośćmi. W czwartek odbył się tam kolejny festyn tradycyjnie organizowany w okolicach odpustu św. Rocha. Gwiazdą wieczoru była grupa disco-polo Maxel znana z hitu „Lekcja miłości”. 

REKLAMA

„Cieszy mnie fakt, że ta impreza z roku na rok się rozrasta. Mamy coraz więcej zainteresowanych mieszkańców, przybyłych gości. Jak wiemy jutro jest u nas odpust. Dzisiaj ludzie mogą się spotkać, porozmawiać, zabawić się i powspominać stare czasy […] U nas jest taka tradycja, że na odpust ku czci św. Rocha mieszkańcy z sentymentu wracają właśnie na niego” – cieszył się z udanej imprezy przed naszą kamerą wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha.

REKLAMA

Na święto Gowarczowa przybyło mnóstwo znakomitych gości. Wśród nich znaleźli się nasi lokalni włodarze: starosta konecki Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa, wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca, wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, radni powiatowi: Robert Plech, Wojciech Owczarek, Jolanta Pacocha, były europoseł Andrzej Szejna oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek. Ten ostatni niczym Święty Mikołaj dla mieszkańców Gowarczowa przyniósł bardzo dobrą nowinę –„To niezwykle cenna inicjatywa, taki piknik, festyn integracyjny. To impreza z okazji święta Rocha. Dzisiaj mamy datę 15 sierpnia, czyli święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ale i Święto Wojska Polskiego, gdzie wspominamy rok 1920 i Cud nad Wisłą, słynną bitwę, która zapisała się w historii Polski i całego świata. Cieszę się, że jestem dzisiaj tutaj wspólnie z tymi uśmiechniętymi mieszkańcami. Płynie od nich pozytywna energia, a takie festyny i inicjatywy jak ta dzisiejsza pozwalają im wyjść z domu i zapomnieć o tych trudach dnia codziennego, o niesnaskach, które często nas dzielą […] Od długiego czasu wspólnie z panem wójtem Stanisławem Pacochą rozmawiamy o modernizacji drogi wojewódzkiej 728 w śladzie przez Gowarczów. Wszyscy, którzy tędy jeździmy widzimy w jak fatalnym stanie jest ta droga. Nikt nie ma wątpliwości, że ta droga wymaga bardzo pilnej przebudowy. Takie decyzje już zapadły na poziomie Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Zabezpieczone zostały pierwsze środki, bo tę inwestycję podzielimy na dwa etapy. Pierwsza część to przygotowanie dokumentacji, drugi etap to już realizacja tego zadania. W sumie ono pochłonie około 3 milionów złotych” – tłumaczył przed naszą kamerą Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Z możliwości świętowania wspólnie z gowarczowianami cieszyli się także inni goście czwartkowego spotkania: starosta konecki Grzegorz Piec oraz szef Lewicy w świętokrzyskim Andrzej Szejna. Ten drugi od wielu lat w Gowarczowie spędza gorący czas kampanii wyborczej

„To nie jest mój pierwszy festyn z Państwem, ale pierwszy w takiej roli. Co do Gowarczowa to ja w nim nie czuje się jak gość, a jak jeden z Państwa – jak mieszkaniec Gowarczowa. Od kilku lat już współpracujemy, znamy się, mam tu wielu przyjaciół. Zawsze jest tu wspaniała atmosfera, widzimy ilu jest gości. W imieniu Zarządu Powiatu Koneckiego składam Państwu życzenia udanej zabawy. […] A co do pogody: na każdej imprezie, na której jest 'Piec’ to pogoda jest. Także do włodarzy – jeśli chcecie mieć imprezę to zapraszajcie. Życzę raz jeszcze dużo zabawy i do zobaczenia w trakcie festynu” – przemawiał do przybyłych starosta Grzegorz Piec.

„Tutaj w małych, czy większych gminach, w powiatach przede wszystkim dbamy o to by wszyscy czuli się jak u siebie w domu i by mieli zapewnione podstawowe potrzeby związane z opieką społeczną, służbą zdrowia, edukacją. To jest zadanie dla polityków lokalnych, jak i krajowych. A tego typu spotkania jak dzisiaj festyn w Gowarczowie to też okazja bym ja jako polityk i mieszkaniec tego powiatu przez wiele, wiele lat by porozmawiać o tym co jeszcze można rozwiązać, co jest największą bolączką. Poza tym też się trochę pouśmiechać i pobawić […] Od wielu lat podkreślam, że to co on robi powinno być wzorcem dla wielu innych gmin. Gminy, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci się starają. Jedni są mniej, a drudzy bardziej skuteczni. Stanisław bez wątpienia należy do tych, którzy nie tylko się bardzo starają, ale również są bardzo skuteczni. To widać na pierwszy rzut oka w jego wynikach wyborczych, w tym że mieszkańcy obdarzają go zaufaniem i chciałbym by w Polsce właśnie wzór takiego samorządowca jak Stanisław był i świecił przykładem pracowitości i oddania pracy, którą wybrał z powołania. Co do kampanii to pierwszy raz od 2001 roku idziemy jako Zjednoczona Lewica, czyli Wiosna Roberta Biedronia, Razem Adriana Zandberga i znany wszystkim Sojusz Lewicy Demokratycznej. Nie będzie ugrupowania na lewicy, które nie byłoby razem z nami. Przedstawiamy wspólną ofertę dla Polaków i mam głęboką nadzieję graniczącą z przekonaniem, że Polacy zobaczyli jak bardzo Polsce lewica jest potrzebna” – mówił nam Andrzej Szejna, lider Lewicy w regionie świętokrzyskim.

Festyn św. Rocha od kilku lat ma dwa stałe punkty programu. Pierwszy z nich to turniej sołectw. Nie inaczej było i tym razem. Przedstawiciele Bębnowa, Miłakowa, Korytkowa, Rudy Białaczowskiej, Bernowa oraz Kamiennej Woli rywalizowali w kilku konkurencjach: „Przez żołądek do serca”, czyli konkursie kulinarnym; w rzucie kluczem w punktowane pole; musieli zaprezentować artystycznie swoje sołectwo oraz wziąć udział w quizie wiedzy. Specjalne jury pod przewodnictwem zastępczyni wójta Marzeny Dziewit ostatecznie zdecydowało, że zwyciężyło sołectwo Miłaków, drugie miejsce przypadło sołectwu Korytków, trzecie sołectwu Bębnów, czwarte Kamiennej Woli, piąte miejsce zajęli przedstawiciele Rudy Białaczowskiej, a szóste uczestnicy z Bernowa. 

Około godziny 20:00 wręczono najważniejsze gminne nagrody – tak zwane Wawrzyny. Wawrzyna Biznesu otrzymał Konrad Ciołkiewicz, który prowadzi młyn w Rudzie Białaczowskiej. To prawdopodobnie najstarszy czynny młynarz w Polsce. Wawrzyn Anioła przypadł nieformalnej grupie ’Kreatorki Pomysłów’, która od kilku lat na terenie gminy organizuje różne przedsięwzięcia np. Mixujemy Wakacje czy Samo Zdrowie w Gowarczowie. Z kolei wyróżnienie Człowiek na Medal otrzymali Mateusz Urbańczyk i Kamil Mastalerz za zaangażowanie w prace mające polepszyć jakość życia w sołectwie Bernów.

Oczywiście święto gminy Gowarczów nie mogłoby obyć się bez znakomitej oprawy muzycznej. Dla wszystkich przybyłych wystąpił zespół EFEKT z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie. Zaśpiewały Ale Babki oraz Bębnowianki, a także artyści związani z Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. Przede wszystkim jednak koncerty dały dwa zespoły disco-polo: Cassino oraz Maxel. Ten drugi band tworzą gwiazdy tego nurtu, a ich największy hit to „Lekcja miłości”. Fragmenty znajdziecie w naszym wideo. Po koncercie zabawa się nie skończyła – do północy trwała zabawa pod chmurką w rytm muzyki granej przez dj’a.

Zdjęcia (Arek Góral, Piotr Malinowski):

REKLAMA


Dodaj komentarz