REKLAMA

Relacja wideo: Ośrodek Zdrowia w Gowarczowie już otwarty!

W sobotę w Gowarczowie świętowali wszyscy mieszkańcy. To z okazji tego, że otworzony został tam zupełnie nowy Ośrodek Zdrowia. Jego wybudowanie jest zrealizowaniem sztandarowej obietnicy wyborczej przez wójta Stanisława Pacochę.  Stary ośrodek już od kilkunastu lat niemal nie nadawał się do użytku. 

REKLAMA

 

„Rzeczywiście ten dzień jest dzisiaj wyjątkowy. Jest on szczególny dla mieszkańców Gowarczowa, którzy zasługują na by móc się leczyć w godnych warunkach. Wiemy jak wyglądał poprzedni Ośrodek Zdrowia. Ten jest inwestycją XXI wieku, spełnia wszystkie wymogi.” – mówił nam Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów.

REKLAMA

To, że ośrodek jest piękny i funkcjonalny widać gołym okiem. Podobał się on także przybyłym na sobotnią uroczystość mieszkańcom Gowarczowa. –„Jest bardzo piękny, idę z wnuczką oglądać. Nareszcie się doczekaliśmy nowego, pięknego ośrodka zdrowia. Stary nie był najgorszy, ale ten jest 100 % lepszy także bardzo pozytywnie, gmina Gowarczów się rozwija.” – powiedziała nam Elżbieta, mieszkanka Gowarczowa.

Wójt Pacocha podkreśla, że nie byłoby tego szczególnego dnia, nie byłoby nowego ośrodka zdrowia gdyby nie dobra wola części Rady Gminy. –„Opór rady był przy budowie tego ośrodka zdrowia, ale tu dziękuję panu przewodniczącemu Sławomirowi Stańczykowi za to, że potrafił doprowadzić do tego, że większość rady zgodziła się by ośrodek powstał. Ten podział polityczny został przełamany i cieszy mnie to, że ten obiekt będzie służył mieszkańcom gminy.” – tłumaczy Stanisław Pacocha.

Nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu!

Nowy Ośrodek Zdrowia w Gowarczowie musiał powstać, bo stary nie spełniał wymogów, a pozwolenie na działanie otrzymywał tylko warunkowo. Projekt ośrodka opracowano w 2016 roku, w styczniu 2017 ogłoszono pierwszy przetarg, ale trzeba było go unieważnić. W drugim przetargu wyłoniono wykonawcę – firmę Agrobud. Fachowcy na plac budowy weszli w marcu i nieco po ponad roku zakończyli prace przy tym pięknym obiekcie. Całościowy koszt tej inwestycji to około 2,5 miliona złotych.

W sobotnie przedpołudnie by zwiedzić nowy ośrodek przybyło wielu mieszkańców gminy. Miejscowy proboszcz ks. Marek Maciążek dokonał poświęcenia obiektu. O tej historycznej dla gminy inwestycji opowiadali Sławomir Stańczyk – przewodniczący Rady Gminy, wójt Stanisław Pacocha, a także Jan Marcin Prasał – dyrektor Samodzielnego Publicznego Ośrodka Zdrowia w Gowarczowie. Ten ostatni opowiedział nam o swoich emocjach i o tym co z medycznego punktu widzenia znalazło się w nowym obiekcie. –„Dzisiaj wreszcie zakończona jest inwestycja, budynek gotowy jest do przyjęcia pacjentów z czego jestem bardzo zadowolony. W starym budynku niedługo nie moglibyśmy przyjmować pacjentów ze względu na to, że nie spełnia on norm. […] Przygotowane tu są dwa gabinety lekarzy ogólnych, gabinet pediatryczny. Przyjmował będzie też specjalista, na początku być może na zasadach prywatnych. W kolejnej części, którą wynajmuje firma zewnętrzna będzie rehabilitacja. Jest kwestia jeszcze przetargu na aptekę, który jest w trakcie i wtedy mieszkańcy w jednym miejscu będą mieli skupione wszystkie usługi medyczne jakie są możliwe na terenie gminy.” – opowiada Jan Prasał, dyrektor ośrodka.

Ojcowie sukcesu: doktor Prasał, przewodniczący Stańczyk i wójt Pacocha.

Podczas otwarcia obiektu nie zabrakło podziękowań, wzruszeń i kwiatów. Wszyscy przybyli mogli też poczęstować się okolicznościowym tortem. Za to by w ośrodku dobrze się pracowało, a pacjenci by szybko powracali dzięki niemu do zdrowia wzniesiono okolicznościowy toast. Władze nagrodziły także dzieci z Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej, które pod okiem instruktorki Małgorzaty Gałązki wymalowały jedną ze ścian w pediatrycznej części przychodni. W nagrodę pojadą one na wycieczkę i wezmą udział w filmowym seansie.

Ze względu na procedury związane z odbiorem budynku przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjęcia w nowym ośrodku zdrowia w Gowarczowie będą możliwe od 2 lipca. Wtedy to właśnie pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z kompleksowych usług medycznych.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA