REKLAMA

Gruba kasa dla Końskich na e-projekty [wideo]

Gmina Końskie otrzyma duże dofinansowanie na rozwój tak zwanych e-usług. Chodzi między innymi o stworzenie systemu powiadamiania mieszkańców, punktu potwierdzania profili zaufanych, systemu zarządzania oświatą i rekrutacji do przedszkoli.

REKLAMA

„Chodzi o e-administrację. Dzisiaj administracja coraz częściej korzysta z informatycznych narzędzi wspomagania pracy, ale i kontaktu z mieszkańcami. W ubiegłym roku wiosną ogłoszony był nabór konkursowy na który myśmy aplikowali. Wartość dofinansowania to nieco ponad 1,6 miliona, nasz udział to jest 270 tysięcy złotych, a łączna wartość projektu to nieco ponad 1,8 miliona złotych.” – informuje Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Dzięki tym pieniądzom powstanie system ostrzegania mieszkańców. Konecczanie prosto na swoje urządzenia mobilne – telefony, czy tablety będą otrzymywać powiadomienia o zagrożeniach, ale także i o najważniejszych wydarzeniach organizowanych na terenie gminy. System będzie też działał na portalach społecznościowych. Komunikacja ma być dwutorowa – dotyczyć będzie nie tylko informowania, ale i  interakcji. Poprzez te systemy mieszkańcy będą zapraszani do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych.  –„Na komputer, czy smatfon niemal każdego kto się zaloguje w stacji bazowej danego operatora będzie przekazywany komunikat o takiej możliwości.” – opowiada Obratański.

REKLAMA

Rok temu gmina Końskie otworzyła nową stronę internetową.

Część pieniędzy z dofinansowania przekazane zostanie na uruchomienie elektronicznego systemu rekrutacji do gminnych przedszkoli, powstanie też program wspomagający zarządzanie oświatą. –„Do tego dochodzi bezpieczeństwo pracy, czyli rozbudowa serwerowni, nowe serwery, nowy system zabezpieczeń łącznie z agregatem prądotwórczym. Nasze doświadczenia z ostatnich sytuacji, w których zanik prądu w sieci spowodował konieczność rezygnacji z pracy w urzędzie, bo żaden komputer nie był do użytku pokazują, że to rzecz, która była absolutnie niezbędne.” – tłumaczy burmistrz.

Gmina Końskie jest jedną z niewielu, które otrzymają dofinansowanie unijne na wcześniej wspomniane projekty. Na liście zwycięzców konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski znalazły się bowiem przede wszystkim świętokrzyskie starostwa powiatowe.

REKLAMA
REKLAMA