REKLAMA

Ile kosztuje rezygnacja z zarezerwowanej podróży?

Rezygnacja z zarezerwowanej podróży to koszt, który po prostu trzeba ponieść, jeżeli do wyjazdu nie dojdzie, a wycieczka zostanie już w pełni opłacona. Każdą podróż wykupowaną za pośrednictwem biura podróży trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Liczba miejsc jest ograniczona, więc opłata niejako gwarantuje uczestnictwo.

REKLAMA

Taka rezerwacja odbywa się z dużym wyprzedzeniem. Z wyprzedzeniem też trzeba wpłacić resztę pieniędzy. Biuro podróży również musi bowiem dokonać rezerwacji i zabezpieczyć finansowo podróż swoich klientów. Co w sytuacji, gdy podróżny nie będzie mógł pojechać z przyczyn niezależnych od siebie?

REKLAMA

Koszty rezygnacji z podróży

Wyprzedzenie z jakim rezerwowana jest wycieczka jest tak duże, że trudno jednoznacznie określić i trudno nawet sobie samemu zagwarantować, że nic się w tym czasie nie stanie i z całą pewnością uda się wyjechać. Życie bywa przewrotne, a los jest nieprzewidywalny, dlatego też nie da się niczego zaplanować ze stu procentową pewnością. Z jakimi kosztami należy się liczyć rezygnując z wycieczki?

Zwykle jest to po prostu równowartość wpłaconej kwoty. O ile rezygnacja nastąpi w miarę wcześnie, można stracić jedynie wpłaconą zaliczkę. Jest to około 10 lub 20% wartości całej wycieczki. To też są pieniądze, dla niektórych bardzo duże, ale to zawsze tylko część. Jeżeli do rezygnacji dochodzi tuż przed wyjazdem, to stracić można nawet kilka tysięcy złotych.

Rzadko kiedy biura podróży decydują się na to, by zwracać pieniądze swoim klientom. Taka możliwość może być obwarowana licznymi warunkami, związanymi na przykład z terminem. Jeżeli rezygnacja nastąpi odpowiednio wcześniej, na tyle wcześnie, że biuro będzie miało czas na znalezienie nowego klienta na to miejsce, to być może zwrócić pieniądze lub chociaż ich część. Jeżeli do rezygnacji dojdzie tuż przed podróżą, trudno będzie wnioskować o zwrot, tym bardziej, że koszt wycieczki to również koszt biletów, noclegów i posiłków. Jeżeli te zostaną opłacone biuro może dysponować wyłącznie tą kwotą, która stanowi jego rzeczywisty dochód.

Czy trzeba się z tymi kosztami pogodzić?

Na szczęście nie. Nie ma takiej konieczności. Oczywiście, biura podróży rządzą się swoimi prawami i jeżeli postępują zgodnie z przepisami i zgodnie z własną umową, to nie można od nich wymagać nic ponad to. Można jednakże samodzielnie się zabezpieczyć i zagwarantować sobie zwrot poniesionych kosztów, gdyby to sytuacja losowa kazała zrezygnować z podróży. Jak to zrobić? Temu właśnie służą starannie dobrane i dobrze dopasowane ubezpieczenia podróżne. To dzięki nim można uchronić się przed koniecznością ponoszenia niektórych kosztów, jak chociażby właśnie kosztów rezygnacji z podróży.

Decydując się więc na wyjazd z biurem podróży warto zapoznać się z ofertą ubezpieczeniową, by wybrać najlepszą propozycję dla siebie. Dobrze też sprawdzić, jak wygląda ubezpiecznie od kosztów rezygnacji w www.polisaturystyczna.pl. Tam znajduje się wiele różnorodnych propozycji, a to powoduje, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz