REKLAMA

Jerzy Meysztowicz: Najważniejsze by Państwo nie przeszkadzało

Kilka dni temu w Końskich gościł małopolski poseł partii politycznej Nowoczesna. Porozmawialiśmy z nim o planach tego ugrupowania i obecnej sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju, a także pomysłach Nowoczesnej na rozwój województwa świętokrzyskiego. Zapraszamy do obejrzenia tego wywiadu. 

REKLAMA

tkn24.pl: Czy Wy macie jakiś pomysł na to by Świętokrzyskie, które jest wciąż trochę Polską Wschodnią, Polską B dorównało do tej Polski Zachodniej, czyli Polski A?

Jerzy Meysztowicz: Nie traktowałbym tego tak. Świętokrzyskie nie jest zaliczane do Polski B. Ja nigdy do tego tak nie podchodziłem. Natomiast sytuacja jest taka, że są pewne rozwiązania, które mogłyby pomóc tym regionom, które są w słabszej kondycji. I nie jest to Plan Morawieckiego, który chce z Polski zrobić jedną wielką strefę ekonomiczną. Pytanie jest czy to jest dobre, że firmy zachodnie będą dostawać większe ulgi niż polskie, które już funkcjonują na tym rynku? Staną się one konkurencją dla polskich firm, które funkcjonują od lat. Wydaje mi się, że pewne błędy zostały popełnione, choćby tam gdzie myśmy apelowali by płaca minimalna była odpowiednikiem i była wyliczana na podstawie średniej w całym powiecie. Dlaczego? Bo naturalną rzeczą jest, że inwestuje się tam gdzie jest taniej. Czyli jeżeli chcemy by tu się pojawiły inwestycje to musimy robić tak jak firmy zachodnie, bo one inwestują w Polsce dlatego, że koszty pracy są nieco niższe i dlatego one zarabiają. A więc jeżeli inwestor zobaczy, że jeśli tyle samo zapłaci pracownikowi w Warszawie, co i w Kielcach to zrobi w Warszawie bo ma tam lepszy dojazd, doleci samolotem i tak dalej. Co może spowodować, że zainwestuje w Kielcach? To, że ta najniższa płaca i średnia będzie trochę obniżona i on wtedy tu zainwestuje i to spowoduje, że ten region zacznie rzeczywiście odżywać. To są czynniki, które mogą pobudzić wzrost gospodarczy w danym regionie […] Ale generalnie najważniejsze jest by Państwo nie przeszkadzało. To czy pomaga to drugorzędna sprawa, ale musi nie przeszkadzać. 

REKLAMA

Działacze Nowoczesnej zapowiadają, że do podobnych wizyt ich polityków i parlamentarzystów może w naszym regionie w najbliższym czasie dochodzić częściej. Postaramy się je dla Państwa relacjonować.

REKLAMA