REKLAMA

Katarzyna Gärtner otworzyła wystawę w koneckiej bibliotece [wideo, zdjęcia]

W piątkowe popołudnie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie zainaugurowano wystawę obrazów zainspirowaną twórczością Katarzyny Gärtner. Kompozytorka była gościem specjalnym tego wydarzenia. 

REKLAMA

Obrazy poświęcone kompozytorce powstały na zajęciach plastycznych w Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie. Ich tworzenie koordynowała animatorka Małgorzata Gałązka, a pomysłodawcami powstania prac byli Elwira Sibiga – dyrektor CKiAL oraz Stanisław Pacocha – wójt gminy Gowarczów. Ten drugi do wystawy przyczynił się poprzez zainicjowanie działań związanych z nadaniem Katarzynie Gärtner honorowego obywatelstwa gminy Gowarczów. –„W związku z tym, że wójt który zaszczycił nas dzisiaj swoją obecnością powiedział mi, że takie wydarzenie u na będzie i powierzył mi zadanie by godnie to uczcić i oprawić. Muzycznie wiadomo jak to zrobić, bo wszyscy piosenki Kasi znają, a ja chciałam w to włączyć pracownię plastyczną. Zastanawialiśmy się cóż takiego można namalować w związku z Kasią. Stwierdziłam, że cudownie będzie jeśli będzie to przynajmniej wyrywek z twórczości Kasi, a ona jest ogromna i nie jest to proste zadanie.” – mówiła we wstępie Elwira Sibiga, dyrektor CKiAL.

I to właśnie podczas specjalnej uroczystości nadania tego tytułu dla wybitnej artystki wystawa miała swoją premierę. Teraz za sprawą starań dyrektora koneckiej biblioteki Dariusza Kowalczyka prace można oglądać w Końskich.

REKLAMA

Na wystawę składają się dzieła dzieci oraz dorosłych, którzy są uczestnikami warsztatów plastycznych przy gowarczowskim centrum kultury. Obrazy przedstawiają: okładki płyt do których muzykę tworzyła kompozytorka, plakaty z jej koncertów, na kilku dziełach możemy też zobaczyć urokliwą posiadłość artystki na tak zwanym Komaszyckim Kwasie.

W piątek burmistrz Końskich Krzysztof Obratański powitał w bibliotece kompozytorkę bukietem kwiatów. Na uroczystości pojawił się też wspomniany wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha. Potem już głos miała sama Katarzyna Gärtner, która opowiadała o pracach, którymi jest zauroczona oraz o swoim związku z konecczyzną, ziemią gowarczowską, a w szczególności z Komaszycami. W materiale wideo, który pojawi już niebawem, znajdą Państwo fragmenty opowieści naszej kompozytorki ze spotkania w koneckiej bibliotece.

Zdjęcia:

REKLAMA
REKLAMA