REKLAMA

Konecka Świetlica Środowiskowa z pierwszymi sukcesami [wideo]

W marcu tego roku pokazywaliśmy Państwu relację z otwarcia Świetlicy Środowiskowej przy ulicy 16-go Stycznia w Końskich (materiał dostępny TUTAJ). Powróciliśmy do tego miejsca by opowiedzieć o ostatnim małym sukcesie pracowników placówki. 

REKLAMA

„Na początku były dwie świetlice środowiskowe. Jedna istniała od 1997, druga od 1999 roku. W tym roku dzięki naszym władzom pozyskaliśmy tutaj budynek i połączyliśmy dwie świetlice. Jesteśmy w tej chwili placówką wsparcia dziennego prowadzoną w formie specjalistyczno-opiekuńczej, świetlica środowiska działa w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do naszej placówki uczęszcza 60 wychowanków. Są oczywiście pod opieką czterech wykwalifikowanych wychowawców.” – mówi nam Dagmara Zatorska, wychowawca kierujący placówką wsparcia dziennego.

Świetlica pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.00. Zadaniem jej pracowników jest wsparcie dla dzieci z rodzin, które korzystają z pomocy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W placówce wsparcia dziennego dzieciaki otrzymują posiłki, słodycze, mogą skorzystać z dostępnych w biblioteczce książek oraz używać zakupionych do tego miejsca komputerów. Wychowawcy pomagają im odrabiać lekcje, rozwijać swoje hobby, czasami organizują też obozy i wycieczki. Generalnie pomagają dzieciakom w sposób konstruktywny spędzać czas wolny. Natomiast pieniądze na te pożyteczne działania płyną głównie z budżetu gminy Końskie.

REKLAMA

Rozwój przez zabawę, ale i przez zajęcia artystyczne ma miejsce w koneckiej Świetlicy Środowiskowej.

Zajęcia są urozmaicone, a w ich skład wchodzą także godziny terapeutyczne. Ostatnio świetlica w ramach programu „Opracowanie nowych metod i procedur pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą <<Rodzina Parpusiaków>>” pozyskała pomoce edukacyjno-terapeutyczne, a konkretnie to rodzinę wielkich pluszowych misiów. Mają być one wsparciem przy terapii części podopiecznych. –„Podstawową formą dotarcia do dzieci jest zabawa, a więc wychowawcy podejmując udział w projekcie będą wykorzystywać miśki do pracy z wychowankami, a zabawa z rodziną misiów pozwoli między innymi na lepsze: samopoznanie w sferze osobowościowej i emocjonalnej, zbudowanie pozytywnego obrazu siebie oraz wiary we własne możliwości, naukę otwartego wyrażania uczuć i przeżyć, rozwinie wyobraźnię, rozwinie również umiejętności komunikowania się, prawidłowego zachowania w kontaktach społecznych  oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Pozyskane pomoce wzbogacą warsztat pracy i staną się pozytywnym doświadczeniem dla dzieci i młodzieży.” – tłumaczy nam Dagmara Zatorska, kierownik świetlicy.

Andrzej, Agnieszka, Anabel i Kacper to rodzina misiów, która już na stałe zamieszkała w świetlicy przy ulicy 16-go Stycznia w Końskich. – „To jest nasza nowa rodzina na świetlicy” – powiedział nam podopieczny placówki Kacper Brzeziński.

Jak widać i słychać rodzina szybko została zaakceptowana przez koneckie dzieciaki!

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *