REKLAMA

Koneckie blokowiska z kolektorami słonecznymi? Jest taki plan! [wideo]

Jeszcze wiosną tego roku mogą ruszyć prace związane z zamontowaniem kolektorów słonecznych na bloku przy ulicy Hubala 11 w Końskich. Jego mieszkańcy nie poniosą kosztów, a zyskają wodę ogrzewaną przez zieloną energię. W kolejnych miesiącach i latach takie projekty mogą być przeprowadzane na innych budynkach. 

REKLAMA

W poniedziałek odbyło się spotkanie władz gminnych ze wspólnotą mieszkaniową budynku przy Hubala 11. Podczas niego mieszkańcy jednogłośnie wyrazili zgodę na udział w tym innowacyjnym w skali nie tylko gminy, ale i całego kraju projekcie. –„Chcielibyśmy zaproponować najpierw wspólnotom, a potem Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej specyficzny program polegający na budowie instalacji centralnej wody użytkowej. Dzisiaj większość mieszkańców budynków wielorodzinnych korzysta z indywidualnych piecyków gazowych, które mają zalety, ale które po termomodernizacjach budynków mogą stanowić zagrożenie. Już mieliśmy przypadek na Armii Krajowej podtrucia tlenkiem węgla. Oparcie dostarczania ciepłej wody użytkowej na zabudowanych na dachach budynków wielorodzinnych kolektorach słonecznych oraz zimą na rozbudowanych systemach wymiennikowni z Zakładu Energetyki Cieplnej pozwoliłoby na to by wyeliminować piecyki gazowe, dostarczać ciepłą wodę użytkową do mieszkań i by przebudowa tych instalacji nie wymagała kosztów ze strony mieszkańców.” – opowiada nam Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Po stronie mieszkańców byłaby tylko modyfikacja sieci wewnętrznych w mieszkaniach. Byłby to niewielki koszt. Natomiast budowę całego systemu nagrzewania wody przez kolektory finansowałaby gmina wspólnie z Wojewódzkim lub Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Gmina liczy nawet na 85 % dotację.

REKLAMA

Dzisiaj w Końskich piecyki gazowe są zamontowane we wszystkich blokach poza Osiedlem 3 Maja. Finalnie kolektory mogłyby zastąpić je w stu procentach. Oprócz bezpieczeństwa, czyli braku zaczadzeń takie rozwiązanie podgrzewania wody ma jeszcze kilka innych atutów. -„Będą zmniejszenia w kwotach rachunków płaconych dla dostarczyciela gazu, ciepła woda w ten sposób dostarczana nie powinna być droższa niż obecnie, a na pewno będzie bezpieczniejsza.” – tłumaczy burmistrz.

Już rozpoczynają się prace związane z planami sieci dla bloku przy Hubala 11 – tam z zielonej energii skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale i przedsiębiorcy posiadający lokale użytkowe na parterze. W pozostałych budynkach to mieszkańcy będą decydować o tym czy chcą mieć kolektory, czy też takiemu rozwiązaniu są przeciwni. Wszystkie działania koordynować będzie koneckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Koneckie blokowiska z kolektorami słonecznymi? Jest taki plan! [wideo]

  1. Bardzo dobrze… popieram rękami i nogami. Już dawno powinna powstać elektrownia wiatrowa i tego typu w powiecie lub gminach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA