REKLAMA

Końskie: Artystycznie uczczono 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Od artystycznej uczty rozpoczęły się w Końskich obchody 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spektakl przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Wielki wkład w jego powstanie miała młodzież z klas gimnazjalnych tej szkoły. 

REKLAMA

To właśnie uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 byli w pewnym sensie gospodarzami piątkowej uroczystości, bo to właśnie w ich murach – w szkole przy ulicy Partyzantów miało miejsce to artystyczne widowisko. Nim jednak rozpoczął się patriotyczny spektakl głos zabrali: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Jacek Szmit oraz Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

„Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze od 1989 roku święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w roku 1918 po stu dwudziestu trzech latach zaborów. W tym roku obchodzimy 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 11 Listopada to szczególny dzień, wspaniała okazja do radosnego świętowania i organizowania patriotycznych uroczystości. Za chwilę będziecie Państwo świadkami widowiska pt. „Bo nie ma ziemi obiecanej, jest tylko ziemia przeznaczona” w wykonaniu uczniów naszej szkoły.” – mówił we wstępie Jacek Szmit, dyrektor SP 2.

REKLAMA

„Nie ma ważniejszego święta dla Polski jak święto upamiętniające odzyskanie Niepodległości. Nawiązując do jednego z wystąpień Ignacego Jana Paderewskiego – to pięć pokoleń walczyło o odbudowę niepodległej Rzeczypospolitej, a szóstemu przypadła ona w udziale. Kiedy jakaś wartość, która jest mierzalna jest przedmiotem troski, powstań i wojen przez pięć pokoleń to jasne, że nie ma tak wielkich słów by ją opisać. […] My w swojej historii mamy więcej klęsk, więcej pięknych katastrof niż sukcesów. W tym jednym przypadku odzyskanie Niepodległości było fantastycznym sukcesem.” – mówił burmistrz Obratański, który swoje słowa skierował głównie do młodych ludzi.

By obejrzeć spektakl przybyli do budynku szkoły przy ulicy Partyzantów przedstawiciele władzy gminnej i powiatowej, nauczyciele z innych placówek, uczniowie oraz rodzice. Za przygotowanie widowiska odpowiadały zaś nauczycielki: Małgorzata Krakowiak, Edyta Skawińska, Ewa Salagierska, Grażyna Skrobisz i Lidia Jeżewska. Aktywnie pomagali też pracownicy Domu Kultury w Końskich – Roman Cieślak, Anna Wiaderna, a przy oświetleniu również Aleksander Kopański. Zapraszamy Państwa do obejrzenia fragmentów tego patriotycznego spektaklu.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *