REKLAMA

Końskie: Dom kultury i Szkoła Muzyczna zamieszkają pod jednym dachem?

Plan włodarzy gminy Końskie był taki by konecki Domu Kultury, który obecnie mieści się w „Egipcjance” przenieść do budynku po Gimnazjum przy ulicy Partyzantów. Do DK-u dołączyć miała też Państwowa Szkoła Muzyczna. Po drodze jednak pojawiło się sporo problemów i pytań. 

REKLAMA

Czy koneckie instytucje: Dom Kultury oraz Szkoła Muzyczna zamieszkają wspólnie w budynku po gimnazjum przy ulicy Partyzantów?

W naszym programie TKN STUDIO dyrektor Domu Kultury Piotr Salata mówił ostatnio, że jego jednostka właściwie jest już w trakcie przeprowadzki na ulicę Partyzantów, a część zajęć już odbywa się w tym budynku. Ze strony Domu Kultury nie ma więc żadnych problemów związanych z przeprowadzeniem się. Te pojawiają się w przypadku Państwowej Szkoły Muzycznej.

REKLAMA

Według szkiców przedstawionych przez projektantów w obiekcie przy ulicy Partyzantów po jego przebudowie obie instytucje miałyby dla siebie po około 1600 metrów kwadratowych, czyli o wiele więcej niż powierzchnie którymi dysponują na ten moment. Obie też są zainteresowane użytkowaniem głównej sali koncertowej, którą ulokowano na miejscu obecnej szkolnej sali gimnastycznej, na piętrze budynku. Państwowa Szkoła Muzyczna wyraziła chęć korzystania z takiej sali na wyłączność, natomiast Dom Kultury jest w stanie się nią podzielić z przyszłym sąsiadem. Władze gminy nie dopuszczają innego rozwiązania niż wspólne korzystanie z sali przez obie jednostki. Zatem tutaj pojawił się pierwszy spór.

Jakiś czas temu w Państwowej Szkole Muzycznej odbyło się spotkanie grona pedagogicznego, przedstawicieli rodziców, władz gminnych oraz projektantów przygotowujących projekt przebudowy obiektu po gimnazjum. Spotkanie to zainicjowała Małgorzata Kacperska – dyrektor szkoły. Podczas zebrania wniesiono wiele uwag i propozycji do projektu. Natomiast po nim burmistrz Końskich Krzysztof Obratański złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organem zarządzającym szkołami muzycznymi prośbę o opinie dotyczącą możliwej przeprowadzki Państwowej Szkoły Muzycznej do samorządowego budynku.

Warto bowiem podkreślić, że obecnie PSM mieści się w budynku na rogu ulic 16 Stycznia i Hubala, który należy do skarbu państwa, po przeprowadzce szkoła działałby w obiekcie samorządowym. Dopiero po otrzymaniu takowej opinii przedstawiciele gminy oraz Państwowej Szkoły Muzycznej mają usiąść ponownie do rozmów dotyczących przeprowadzki. Jeżeli jednak będzie ona pozytywna to najprawdopodobniej do zapowiadanej relokacji jednostki edukacyjnej dojdzie.

W budynku przy ulicy Partyzantów w Końskich po przebudowie mają istnieć dwa osobne wejścia, a przestrzeń ma być tak stworzona by w uproszczeniu mówić Szkoła Muzyczna i Dom Kultury nie wchodziły sobie w drogę. W planach jest także budowa przy tym obiekcie zupełnie nowej hali widowiskowej z dużą sceną i liczną widownią.

REKLAMA
REKLAMA