REKLAMA

Końskie: Jest kasa na komunikację miejską i dworzec! Zyska też gmina Fałków [wideo]

Dofinansowanie na budowę ulicy Mostowej, wybudowanie przystanku przesiadkowego przy ulicy Wojska Polskiego w Końskich oraz  na stworzenie komunikacji miejskiej otrzymał samorząd gminy Końskie. Mowa o aż 7 milionach złotych! Pieniądze dostaną też inne podmioty: konecki szpital, mleczarnia, PGK oraz firma HEKO z Czermna. 

REKLAMA

Projekt, który do konkursu dotyczącego ograniczenia emisji spalin złożyli koneccy urzędnicy nosi tytuł  „Zintegrowane centrum przesiadkowe na terenie Gminy Końskie”. Wczoraj na swoim facebooku członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Agata Binkowska ogłosiła, iż do Końskich wpłyną bardzo duże pieniądze. –„Pierwsza rzecz to jest budowa drogi, która ma ułatwić komunikację wyprowadzaną poza centrum. Ta rzecz się już dzieje, bo nie czekając na rozstrzygnięcie konkursu z własnych środków gmina Końskie ogłosiła i rozstrzygnęła już przetarg na budowę ulicy Mostowej. Nikt kto zna Końskie nie zaprzeczy, że choć to niewielki odcinek to ma strategiczny odcinek dla takiego właśnie celu. Druga rzecz to jest budowa centrum przesiadkowego, czyli minidworca i przebudowa części przystanków na terenie miejskim tak by one zyskały walory użytkowe. Myślimy o tym by wykorzystać doświadczenia już istniejących przystanków i zamówić takie, które będą  odporne na zużycia i będą gwarantowały większą czytelność rozkładów jazdy. […] I wreszcie trzeci element tego projektu to zakup autobusów, które zapewnią odtworzenie transportu publicznego. To plan zakupu 10 autobusów różnej wielkości, które dadzą początek zbiorowemu transportowi publicznemu w pierwszym rzędzie nastawionemu na likwidację takich czarnych dziur, a więc punktów do których żadna komunikacja zbiorowa nie dociera i w których mieszkańcom grozi zjawisko zwane powszechnie wykluczeniem komunikacyjnym.” – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Docieranie z komunikacją publiczną do takich miejscowości jak choćby Jeżów ma być misją gminy. Jednakże są plany by na miejskim transporcie także zarabiać. –„Wyobrażam sobie, że jednym ze źródeł przychodów może być stała komunikacja publiczna świadczona na odcinku Końskie – Sielpia w okresie letnim, bo jest to kurs bardzo oczekiwany. On nawet przy bardzo umiarkowanej cenie będzie rentowny.” – tłumaczył radnym podczas czwartkowej sesji burmistrz Obratański.

REKLAMA

Mostowa już się buduje. Z tego samego konkursu gmina dostała dofinansowanie na stworzenie sieci komunikacji publicznej i budowę dworca.

Jednocześnie rozpoczynają się już działania związane z wytyczeniem kursów dla linii autobusowych. –„Jeżeli Państwo macie jakieś wnioski, jakieś pomysły co do tego gdzie kursy powinny prowadzić to bardzo proszę je składać do Wydziału Urbanistyki lub wprost na sekretariat, bo one będą analizowane i na pewno będą przedmiotem praw zespołu, który zajmuje się opracowaniem tego typu działania w przyszłej firmie transportowej” – mówił na sesji burmistrz.

Za transport publiczny ma odpowiadać Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które już jest w posiadaniu dwóch autobusów. Zarządzanie miejską komunikacją przez PGK ma ograniczyć koszty poprzez nie tworzenie nowych spółek i zatrudnianie nowych pracowników.

Dofinansowanie, które pozyskał konecki samorząd wynosi nieco ponad 7 milionów złotych i stanowi 85 % całego projektu na który składają się wymienione czynniki. Jeszcze w tym roku zakończona zostanie ulica Mostowa, pojawią się nowe przystanki komunikacyjne oraz rozpocznie się budowa przystanku przesiadkowego. Przetarg na zakup autobusów także zostanie rozpisany w najbliższych miesiącach, ale jego finalizacji należy spodziewać się w 2019 roku.

W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu pieniądze trafią także do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich na montaż odnawialnych źródeł energii – paneli fotowoltaicznych i powietrznych pomp ciepła (dotacja z RPO w wysokości 2,4 mln , wartość całego zadania to 5 mln 390 tysięcy zł), a także do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Końskich, również na montaż paneli fotowoltaicznych – to projekt dofinansowany kwotą 1 mln 385 tys. zł).  –„Spółka przygotowała projekt wykorzystania zrekultywowanego składowiska odpadów, które ma stok południowy pod budowę instalacji fotowoltaicznej mającej charakter minielektrowni. […] Cała dokumentacja jest już przygotowana. Udział spółki będzie wynosił 15 % kosztów kwalifikowanych, a więc z punktu widzenia spółki będzie to inwestycja niskokosztowa, a bardzo szybko będzie się zwracać. To dlatego, że regionalna instalacja zagospodarowania odpadami jest energochłonna. Produkcja prądu pozwoli na to by obniżyć koszty i w przyszłości przynieść stały dochód.”  – informuje burmistrz Obratański.

Elektrownię fotowoltaiczną wybuduje także Henryk Konieczny – właściciel Zakładu Tworzyw Sztucznych i Wyrobów Różnych „HEKO”. Wytworzona energia ma być wykorzystywana na potrzeby zakładu, by zapewnić firmie niezależność energetyczną. Całe przedsięwzięcie kosztować ma 4,6 mln złotych, a przyznana dotacja to 1 mln 838 tys. złotych.

Z kolei Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Końskich na budowę instalacji fotowoltaicznej otrzyma około 2 milionów złotych.

REKLAMA


Comments are closed.