REKLAMA

Końskie: Strażnicy Miejscy kontrolują czym mieszkańcy palą w piecach

Od 27 listopada strażnicy miejscy w Końskich prowadzą kontrole w domowych kotłowniach w związku z podejrzeniem spalania śmieci i innych materiałów, które się do tego nie nadają. Na czterdzieści sprawdzonych do tej pory posesji w szesnastu stwierdzono używanie jako paliwa odpadów! Przewidywane są kolejne kontrole. 

REKLAMA

Jak czytamy na fanpage UMiG Końskie:  „przeprowadzone w ostatnich tygodniach kontrole Straży Miejskiej potwierdzają, że problem z jakością powietrza ma swoje bardzo jednoznaczne przyczyny. Na czterdzieści sprawdzanych posesji w szesnastu stwierdzono używanie jako paliwa odpadów! Ponieważ dotyczy to głównie starych kamienic przy ulicach: Piłsudskiego i Strażackiej, to zjawisko szczególnie dotkliwie odczuwalne jest w ścisłym centrum miasta. Być może mandaty i pouczenia oraz kontynuacja kontroli ograniczą to zjawisko, choć całkowicie wyeliminować go może jedynie kompleksowa wymiana źródeł ciepła.”

Urząd Miasta i Gminy w Końskich w tej sprawie wydał oświadczenie. W skróconej formie prezentujemy je poniżej:

REKLAMA

W trosce o czyste powietrze
Straż Miejska w Końskich będąc uprawnionym organem do wykonywania funkcji kontrolnych na terenie naszej gminy, w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska prowadzi działania zmierzające do poprawy czystości powietrza. Z tego względu może wejść na teren nieruchomości i sprawdzić co spalane jest w piecach. Od dnia 27 listopada br. strażnicy miejscy prowadzą kontrole pod kątem podejrzeń termicznego przekształcania, do których dochodzi w przydomowych kotłowniach. Świadczą o tym kłęby ciemnego i duszącego dymu wydobywające się z kominów […]  Niestety, prowadzone kontrole wykrywają wiele przypadków spalania w piecach materiałów nielegalnych i niebezpiecznych dla zdrowia. W paleniskach strażnicy miejscy odkrywają butelki plastikowe, zużyte folie, stare ubrania, elementy mebli, płyt wiórowych pokrytych lakierami.

Ich spalanie powoduje uwalnianie się toksycznych związków, które mieszkańcy wdychają. Taki sposób pozbywania się śmieci jest nielegalny i stanowi naruszenie przepisów ustawy o odpadach z których wynika, że termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów. Naruszenie tych zasad stanowi wykroczenie, które zagrożone jest grzywną w wysokości do 500 złotych w postępowaniu mandatowym, natomiast w przypadku skierowania wniosku o ukaranie do sądu, kara grzywny może wynieść nawet do 5000 złotych.

Przypomnijmy, że funkcjonariusze Straży Miejskiej w Końskich dokonujący kontroli posiadają imienne upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy Końskie do jej przeprowadzenia, wydane na podstawie Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska. Powyższy dokument uprawnia strażników do wstępu na teren nieruchomości w celu wykonania czynności sprawdzających oraz prawo żądania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, a także dokumentów i wszelkich danych związanych z problematyką kontroli. Uniemożliwienie dokonania takich czynności stanowi przestępstwo i na mocy art. 225 kk. zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Strażnicy miejscy będą prowadzić kontrole przez cały okres grzewczy w różnych porach dnia, a także w godzinach wieczornych. W związku z powyższym wszelkie interwencje na temat spalania odpadów można zgłaszać pod numer alarmowy Straży Miejskiej 986 (w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach: 7:30-15:30 oraz we wtorki i piątki w godzinach: 7:00-15:00). Każde takie zgłoszenie będzie sprawdzane i na podstawie przeprowadzonej kontroli będzie weryfikowana jego wiarygodność.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *