REKLAMA

Końskie wśród miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze

Polska Akademia Nauk w ostatnim czasie przeprowadziła szczegółowe badania dotyczące 255 średnich miast Polski. Ich wynikiem jest stwierdzenie, że niemal połowie z nich grozi marginalizacja. Niestety wśród 122 wskazanych miast znalazły się Końskie. 

REKLAMA

Zdaniem Polskiej Akademii Nauk miasto Końskie potrzebuje rządowej pomocy.

Badania zostały przeprowadzone na miastach średnich, czyli takich których liczba mieszkańców przekracza 20 tysięcy lub 15 tysięcy w przypadku, gdy są miastami powiatowymi. Naukowcy diagnozowali problemy miast – gospodarcze i społeczne. Przyglądali się też temu jak żyje się ludziom. -„Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.” – możemy przeczytać w raporcie.

REKLAMA

122 miasta zagrożone utratą funkcji gospodarczych i społecznych zostały podzielone na cztery grupy według stopnia zagrożenia. Końskie znalazły się w grupie czwartej, na dokładnie 88 miejscu pomiędzy Mrągowem i Dzierżoniowem. Grupę czwartą stanowią miasta najmniej spośród najbardziej zagrożonych. Opisano ją w następujący sposób: „utrata funkcji, niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza”.

To, że stolica powiatu koneckiego znalazła się wśród zagrożonych „upadkiem” miast to zła wiadomość. Jest jednak i dobra. Wszystkie 122 ośrodki otrzymają w najbliższym czasie od rządu wsparcie w łącznej kwocie około 2,5 miliarda złotych w ramach tzw. Planu Morawieckiego.

Całą listę zagrożonych miast znajdą Państwo klikając TUTAJ.

REKLAMA