REKLAMA

Końskie: Zamiana nieruchomości z NZOZ Południowa – komentarze [wideo]

Stosunkiem głosów 11 do 9 podczas zwołanej w trybie pilnym Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta i Gminy Końskie radni odrzucili projekt zamiany przez gminę nieruchomości z NZOZ Południowa. Powracamy do tej sprawy by wsłuchać się w komentarze stron. 

REKLAMA

Uchwała dotycząca zamiany nieruchomości na linii NZOZ Południowa – gmina Końskie dotyczy budynku, w którym mieści się przychodnia, a który NZOZ dzierżawi od samorządu na tereny wokół pomnika Glorietty przy ulicy Partyzantów wraz z dwoma punktowcami, które tam stoją. Te budynki są pewnym przedłużeniem Pałacu Tarnowskich i klasyfikuje się je jako zabytki. Ich wartość podkreśla znany regionalista i historyk Krzysztof Woźniak, redaktor prowadzący kultowego już portalu konskie.org.pl. 

Uchwała dotycząca zamiany miała być już głosowana podczas ostatniej zwyczajnej sesji, ale w ostatniej chwili zdjęto ją z porządku obrad. [Zapis całej Nadzwyczajnej Sesji znajdziecie TUTAJ]

REKLAMA

W skutek tej zamiany miasto miałoby otrzymać jeszcze rekompensatę finansową w wysokości różnicy wartości pomiędzy obiema nieruchomościami. Wartości te wyliczał zaś biegły rzeczoznawca. Gmina otrzymałaby 3 miliony 729 tysięcy złotych. Warto także dodać, że obecnie gmina otrzymuje rocznie od NZOZ Południowa ponad 200 tysięcy złotych rocznie w ramach umowy dzierżawy. Natomiast w budynku przy ulicy Partyzantów należącym do NZOZ Południowa zamieszkuje kilka rodzin, którym mieszkania do niedawna jako socjalne wynajmowała gmina Końskie. W ostatnich latach działo się to na zasadzie dżentelmeńskiej umowy między NZOZ, a gminą. Stan prawny, zwłaszcza biorąc pod uwagę brak zamiany nieruchomości jednak i tak należało uregulować. W związku z tym w poprzednim tygodniu burmistrz Krzysztof Obratański zorganizował spotkanie z przedstawicielami tych rodzin, a na nim zakomunikował im, że w najbliższym czasie miasto wydzierżawi budynek od NZOZu, a następnie na dotychczasowych warunkach będzie go udostępniać tym rodzinom.

Komentarza w sprawie NZOZ-u udzielili nam: Zbigniew Kowalczyk, Andrzej Kosierkiewicz, Krzysztof Obratański, Krzysztof Woźniak i Stanisława Niewęgłowska.

Reasumując w najbliższym czasie stan faktyczny będzie następujący: NZOZ Południa dzierżawił będzie dalej budynek przychodni od Gminy Końskie. Gmina Końskie zacznie dzierżawić jeden z budynków przy ulicy Partyzantów od NZOZ Południowa. Drugi budynek przy ulicy Partyzantów oraz pomnik Glorietty dalej będzie w rękach NZOZ-u. O komentarz do tej sprawy, a także wcześniejszego odrzucenia możliwości zamiany na nieruchomości poprosiliśmy: burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, będących w tym głosowaniu przeciw: przewodniczącego Rady Miejskiej w Końskich Zbigniewa Kowalczyka; przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego,  Budżetu i Finansów Andrzeja Kosierkiewicza oraz przedstawicielkę rodzin zamieszkujących budynek przy ulicy Partyzantów p. Stanisławę Niewęgłowską. Zachęcamy do zapoznania się z komentarzami, które wnoszą wiele argumentów do całej sprawy

REKLAMA
REKLAMA