REKLAMA

Ksiądz Marceli Prawica doczekał się swojej ulicy w Rogowie. Jan Paweł II w Stąporkowie [wideo]

We wrześniu zmarł ksiądz Marceli Prawica – jeden z najwybitniejszych polskich misjonarzy, który niegdyś pracował w Końskich, a później wielokrotnie wracał do naszego miasta. Teraz jego imieniem ochrzczono jedną z ulic na terenie gminy Końskie. W Stąporkowie od niedawna jedna z ulic nosi nazwę Jana Pawła II. 

REKLAMA

Pośmiertnie ks. Marcelego Prawicę odznaczono tytułem Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Końskie. Teraz okazuje się, że imieniem tego kapłana nazwano jedną z ulic w miejscowości Rogów. Dlaczego tam? Prawica był jednym z twórców parafii w tej wsi. Imieniem Marcelego Prawicy zastąpiono dotychczasową ulicę Henryka Kozubskiego. Zamianę spowodowała ustawa dekomunizacyjna. –„Okazało się, że po 31 sierpnia jak już przestała obowiązywać możliwość nadania ulicy przez Radę Miejską to decyzją Wojewody miała być nadana ta ulica. Przyszło pismo do burmistrza, my odpisaliśmy by mimo wszystko utrzymać tę nazwę, ale odpowiedź z IPN’u była taka, że absolutnie nie może być ulica Henryka Kozubskiego. Po tej informacji by wyprzedzić działania Wojewody, która mogła nadać taką nazwę jaką chcę, a my byśmy do tego nic nie mieli, zrobiłem spotkanie z mieszkańcami i oni zaakceptowali by nadać nazwę Marcelego Prawicy.” – tłumaczył w naszym studio Marek Kozerawski, sołtys Rogowa.

Ulica 16 Stycznia nie zmieniła nazwy. Natomiast upamiętnia teraz inne wydarzenie.

REKLAMA

Ksiądz Marceli Prawica w 1971 roku potajemnie kupił mieszkanie od prywatnej osoby, w którym zaczęto nauczać religii, potem odbywały się tam msze święte, spowiedzi. Można powiedzieć, że od tych działań rozpoczęło się funkcjonowanie parafii w Rogowie. Zamiana nazwy ulicy z Kozubskiego na Prawicę nie była jednak łatwa. –„Okazało się, że nasza uchwała Rady Miejskiej określa, że osoba żyjąca może być patronem ulicy, a osoba nieżyjąca to trzeba czekać pięć lat od śmierci. Chyba, że zaistnieją nadzwyczajne okoliczności, jest taka furtka. Tę furtkę p. Wojewoda znalazła. Ja opisałem te fakty, które wiążą się z ks. Marcelim, zebrałem podpisy mieszkańców i to po jakimś czasie zostało zaakceptowane i mamy ulicę ks. Marcelego Prawicy, z czego jestem bardzo dumny.” – mówił nam sołtys Kozerawski.

Przypomnijmy, że w związku z dekomunizacją w Rogowie zmieniono też nazwę ulicy Czyża na Wesołą. W naszym powiecie zmian było więcej: Ulica Doktor Anki w Stąporkowie jest już ulicą Jana Pawła II; ulica Wincentego Prasała w Kornicy stała się ulicą Bronisława Wieczorkiewicza ps. Wilk; ul. 22 Lipca w Nieświniu jest już Górniczą; XXX lecia PRL w tej samej miejscowości obecnie jest Hutniczą; ul. Gwardii Ludowej w Rogowie stała się ulicą Partyzantów. Natomiast 16 Stycznia w Końskich wciąż jest 16 Stycznia, ale nie dotyczy już daty wyzwolenia miasta, a wspomina utworzenie rządu przez Ignacego Paderewskiego.

REKLAMA
REKLAMA