REKLAMA

Kto będzie rządził powiatem? W piątek decydująca sesja

W piątek o godzinie 10:00 rozpocznie się I sesja Rady Powiatu Koneckiego w kadencji 2018-2023. To będzie test dla zawiązanej jeszcze w październiku koalicji, która przez ostatni niemal miesiąc była poddawana wielu próbom. Dotarliśmy do informacji dotyczących tego kto będzie sprawował najważniejsze funkcje w naszym regionie. Podkreślmy, że poniższy tekst oparty jest o nieoficjalne informacje. 

REKLAMA

Przypomnijmy, że pod koniec października koalicję zawarli radni wybrani z list: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego oraz Prawa i Sprawiedliwości. Łącznie było to trzynaście osób. Informacja o porozumieniu PiS – SLD odbiła się echem w ogólnopolskich mediach, a koneccy członkowie Sojuszu zostali zawieszeni w swoich funkcjach. Dalej jednak deklarowali trwanie w koalicji.

REKLAMA

Kolejnym aktem było wystąpienie medialne obecnego wicestarosty Andrzeja Lenarta. Ten zadeklarował, że odrzucił propozycje pracy w Zarządzie i nie zamierza iść ramie w ramię z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Dołączyć miał do niego dotychczasowy wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarosław Lasota.

Jak udało nam się jednak nieoficjalnie dowiedzieć Lasota ma jednak wejść w skład koalicji, a dołączy do niej także Magdalena Prasał – wybrana z list Porozumienia Samorządowego TKN. W koalicji mamy zatem ponownie trzynastu radnych. Z naszych ustaleń wynika, że osiem osób tuż po pierwszej sesji zdecyduje się zupełnie pożegnać z szyldami partyjnymi (ogólnopolskimi i regionalnymi), a byliby to: Robert Plech, Wojciech Owczarek, Wiesław Skowron, Jan Marcin Prasał, Magdalena Prasał, Damian Rozmus, Marian Domagała, i Paweł Pękala.

W planie pierwszej sesji znajduje się tylko wybór przewodniczącego Rady Powiatu oraz jego zastępców. Nasi informatorzy twierdzą jednak, że któryś z radnych do porządku sesji zgłosi punkt dotyczący wybory starosty koneckiego oraz Zarządu Powiatu Koneckiego. I tutaj może dojść do wielu niespodzianek, bo w planach jest powołanie do zarządu osób, które nie są radnymi. Mowa o Marcinie Latańskim (dotychczas związany z SLD) i Jarosławie Staciwie (dotychczas PiS). Ich uzupełnieniem jako członek nieetatowy ma być radna Danuta Leśniewicz. Jak będzie wyglądał cały skład Zarządu Powiatu Koneckiego oraz Prezydium Rady? Według naszych źródeł na dziś najbardziej prawdopodobny skład wygląda następująco:

Starosta: Grzegorz Piec
Wicestarosta: Wiesław Skowron (dotychczas SLD)
Członkowie Zarządu: Jarosław Staciwa (bez mandatu radnego, PiS) – etatowy; Marcin Latański (bez mandatu radnego, dotychczas SLD) – etatowy; Danuta Leśniewicz (radna, PiS) – nieetatowy

Przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego: Wojciech Owczarek (radny, dotychczas SLD)
Pierwszy wiceprzewodniczący Rady Powiatu Koneckiego: Damian Rozmus (Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego)
Drugi wiceprzewodniczący Rady Powiatu Koneckiego: Łukasz Kubka / Lilia Brożyna / Jarosław Lasota (radni, wszyscy PiS)

Do koalicji mają należeć: Robert Plech, Wojciech Owczarek, Wiesław Skowron, Jan Marcin Prasał (wszyscy startowali z listy SLD), Magdalena Prasał (PS TKN), Damian Rozmus, Marian Domagała, Paweł Pękala (Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego), Grzegorz Piec, Danuta Leśniewicz, Lilia Brożyna, Łukasz Kubka, Jarosław Lasota (PiS) – łącznie 13 radnych.

Poza koalicją: Beata Zbróg, Stanisław Kacperski [ma zastąpić Krzysztofa Jasińskiego, który prawdopodobnie zrzeknie się mandatu] (Samorządni Ziemi Koneckiej), Bogdan Soboń, Dorota Duda, Dariusz Młodawski, Czesław Kurcbart, Witold Wójcik (PSL), Andrzej Lenart (PiS).

Ostateczne decyzje mają zapaść jednak dopiero w czwartkowe popołudnie. Wtedy to dojdzie do spotkania wszystkich radnych wchodzących w skład koalicji. Jak udało nam się dowiedzieć spora część radnych chciałaby zmian w przedstawionym podziale funkcji. Mówi się o tym, że przedstawiciele jednego ze stronnictw zaproponują zamianę Wojciecha Owczarka z Wiesławem Skowronem. Pierwszy mógłby więc zostać wicestarostą, drugi Przewodniczącym Rady Powiatu Koneckiego.

Ciekawie jest także wśród radnych opozycyjnych. Niemal na pewno z mandatu radnego już w piątek zrezygnuje Krzysztof Jasiński, który ma pozostać w fotelu wiceburmistrza Końskich. Jasińskiego w takim wypadku zastąpiłby Stanisław Kacperski, który zajął w wyborach trzecie miejsce na liście Samorządnych Ziemi Koneckiej. Mówi się także o tym, że rezygnacje z mandatu rozważa… dotychczasowy starosta Bogdan Soboń. Zarządzający powiatem w ostatnich kadencjach miał podobno otrzymać propozycję pracy, której nie może wiązać z funkcją radnego powiatowego. W takim wypadku Sobonia zastąpiłaby Anna Wajnberger.

Wszystko to jednak informacje bardzo nieoficjalne, a na ich potwierdzenie będziemy musieli poczekać przynajmniej do piątku.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *