REKLAMA

Lipa: Powstaje scena. Jest teatr. Będzie wielki spektakl! [wideo, zdjęcia]

Przed rokiem widzów z całego powiatu zachwycił spektakl pt. „Gość Oczekiwany” zaprezentowany przez aktorów z Teatru pod Lipami w reżyserii ks. Tomasza Waśkiewicza. Tamta piękna historia znalazła swój dalszy ciąg w życiu parafii w Lipie w gminie Ruda Maleniecka. 

REKLAMA

Parafia dowodzona przez proboszcza ks. Tomasza Waśkiewicza rozpoczęła starania o grant unijny na budowę profesjonalnej sceny i dostosowanie terenu wokół kościoła pod działalność kulturalną. Było warto, bo wniosek został przyjęty, a obecnie trwają już roboty budowlane. –„W tym momencie rozpoczęły się już prace związane z przygotowaniem sceny oraz wykonaniem placu kulturalno-turystycznego. On będzie służył w przyszłości dla mieszkańców gminy, ale i dla przyjezdnych, odwiedzających i zwiedzających naszą piękną gminę.” – opowiada nam Leszek Kuca, wójt gminy Ruda Maleniecka.

Wniosek o dofinansowanie złożyła parafia, ale jak podkreśla jej proboszcz ks. Tomasz Waśkiewicz w tych działaniach najważniejsza była pomoc gminy. –„Parafia praktycznie cały czas była wspieana przez wójta i Urząd Gminy. To oni pilotowali ten wniosek i dzięki temu on może dojść do realizacji. Ta historyczna inwestycja dokonuje się pod patronatem gminy i dzięki staraniom pana wójta.” – tłumaczy ks. Tomasz Waśkiewicz.

REKLAMA

Całkowity koszt inwestycji to 320 tysięcy złotych. W ramach tego powstanie scena, wykonany będzie plac wokół sceny. Parafia otrzyma też sprzęt nagłaśniający, urządzenia wielofunkcyjne. Przed sceną zamontowane będą lampy oświetleniowe oraz krzesełka, które mają stanowić widownię.

Teatr pod Lipami stworzony przy parafii w Lipie zaprasza na „Małego Księcia”

Jeśli więc powstaje i będzie oddawana do użytku niezwykła inwestycja to musi też dojść do niezwykłej uroczystości. Już 4 sierpnia warto będzie przyjechać do Lipy, bo zadzieje się tam wiele – zarówno w sferze duchowej, jak i kulturalnej. –„To będzie historyczne wydarzenie dla naszej parafii, dla naszej gminy. Poświęcimy mury wokół zabytkowego kościoła, plac przykościelny wraz z nową sceną, która będzie służyć naszej parafii. A co w programie? Z racji Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczniemy konkursem piosenek patriotycznych, później ksiądz Biskup ordynariusz poświęci mury i plac przykościelny oraz nowowybudowaną scenę teatralną, a później odbędzie się niesamowite przedstawienie „Mały Książe” na podstawie powieści Exupery’ego” – opowiada ksiądz reżyser Tomasz Waśkiewicz.

W sztukę zaangażowanych będzie ponad dwudziestu młodych i starszych aktorów z parafii w Lipie, a sam „Mały Książe” sporo będzie odbiegał od oryginału. –„Niektórzy mówią, że Mały Książe to piąta ewangelia. Ja już teraz zapraszam wszystkich na to przedstawienie. Mam nadzieję, że autor mi wybaczy, bo prawie do każdej sceny jest dodana pewna reinterpretacja w wykonaniu naszych dzieciaków i młodzieży. To będzie reinterpretacja na dzisiejsze czasy i dlatego myślę, że czasami będzie trzeba szukać treści „Małego Księcia” w całości tej inscenizacji teatralnej.” – mówi ks. Tomasz.

Powtarzamy więc jeszcze raz: W sobotę czwartego sierpnia między godziną 16 a 17 warto zjawić się pod przepięknym, zabytkowym kościołem w Lipie. Tam będzie można obejrzeć sztukę naprawdę wysokich lotów. Serdecznie Państwa zapraszamy na to wydarzenie!

Aktorzy, którzy wezmą udział w przedstawieniu „Mały Książe” wg. ks. Tomasza Waśkiewicza: Natalia Cieszkowska, Małgorzata Soboń, Bartosz Soboń, Aleksandra Śliwińska, Katarzyna Stachera, Jakub Kośka, Michał Nowak – główna rola, czyli Mały Książe, Jolanta Nowak, Zuzanna Śliwińska, Maja Nowak, Marta Łuczyńska, Aleksandra Kuzdak.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Lipa: Powstaje scena. Jest teatr. Będzie wielki spektakl! [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Nowa scena i premiera spektaklu w Lipie | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *