REKLAMA

Ludowe nuty wybrzmiały w koneckim parku już po raz trzynasty [wideo, zdjęcia]

Muzykanty to sztandarowa impreza koneckiego Domu Kultury. Jak co roku i tym razem do naszego miasta przyjechało mnóstwo kapel i solistów, którzy uskuteczniają muzykę ludową. 

REKLAMA

Konecki Przegląd Kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty” to impreza stworzona i wciąż organizowana przez instruktora muzyki w Domu Kultury w Końskich Romana Cieślaka. Tym razem śledziliśmy jej już trzynastą edycję. -„W tym roku to trzynasty raz i tak jak mówiłam na pewno nie pechowy. Rywalizacja odbywa się w kategorii kapel i solistów-instrumentalistów.  Niemal wszyscy są przyjezdni, z naszego regionu występował tylko jeden pan, czyli pan Nawrocki z Proćwina. Kapela „Jaśki” dzisiaj nie występowała. Z listy wynikało, że mamy trzydzieści podmiotów. Dziesięciu solistów i dwadzieścia kapel, ale kilka kapel nie dojechało, instrumentalistów chyba dwóch i tak jak poinformowałam widzów nie dotarł p. Stefan Dziubiński, który wysłał zgłoszenie, ale w międzyczasie zmarł. To przykra wiadomość, że nie dotarł do nas.” – tłumaczy Urszula Nowicka, współorganizatorka przeglądu.

Jedyny uczestnik imprezy pochodzący z Konecczyzny opowiedział nam nieco o swoim występie i długiej przygodzie z muzyką. –„Wykonałem Oberka z przyśpiewkami i Walczyka z przyśpiewkami. Ja gram na skrzypcach. Na Muzykantach jestem już trzeci raz. Do tej pory udało mi się zdobyć wyróżnienie. Ja się nauczyłem od dziadka grać, on mi skrzypce dał, a miałem wtedy piętnaście lat.”  – mówił pan Henryk Nawrocki z Proćwinia, uczestnika przeglądu Muzykanty 2017.

REKLAMA

Muzyka Ludowa wciąż cieszy się w naszym regionie sporym zainteresowaniem. O tym może świadczyć dosyć licznie przybyła publiczność, ale i ilość par, która dała się porwać do tańca na dechach ułożonych pod sceną. [wypuść] Występy, które rozpoczęły się  niedzielę o godzinie 14.00, a zakończyły około 19.00 oceniało jury w składzie: Jan Bukład, Janusz Woś i Leszek Ślusarski. Ostatecznie wśród solistów triumfował Ryszard Wlazło, drugie miejsce zajął Wacław Imiołek, a trzecie Jan Kępa, wyróżniono także Stanisława Piekarskiego. Najlepszą kapelą okazała się „Kapela Jana Fokta”, drugie miejsce przypadło „Kapeli Stanisława Kujawiaka”, a trzecie „Kapeli Jana Wochniaka”  i ex aequo „Kapeli Wiesławy Gromadzkiej”. Ponadto jury rozdało trzy wyróżnienia. Przypadły one: Rodzinnej Kapeli Foktów, Kapeli Józefa Kowalczyka i Kapeli Władysława Chabra.

Zwycięzcy zgarnęli piękne, ręcznie robione statuetki Janko Muzykanta. Ich twórcą jest artysta ludowy z Końskich Grzegorz Król.

Zdjęcia:

REKLAMA