REKLAMA

Mieszkańcy Stąporkowa interweniowali o drogi na powiatowej sesji [wideo, zdjęcia]

W środę 30 maja miała miejsce kolejna sesja Rady Powiatu Koneckiego. Już niemal tradycyjnie bardzo wiele na niej mówiono o stanie dróg na terenie gminy Stąporków. Pojawił się także temat finansów Szpitala im. św. Łukasza.

REKLAMA

Pierwszym punktem zapalnym na sesji było udzielenie pomocy finansowej przez Powiat Konecki dla Gminy Raków. Tytuł projektu uchwały brzmiał zagadkowo. Ustaliliśmy jednak, że chodziło o przyznanie 10 tysięcy złotych gminie Raków jako pomoc, która będzie przeznaczona na wzniesienie pomnika Wincentego Witosa na terenie miasta Kielce. Przeciwny przyznaniu tej pomocy był tylko radny Wiesław Skowron, a radny Marian Gąszcz wstrzymał się od głosu.

W uzasadnieniu tego projektu czytamy:

REKLAMA

[…] Powyższe zadanie obejmujące projektowanie, wykonanie oraz zagospodarowanie otoczenia przedmiotowego pomnika, Gmina zamierza realizować w porozumieniu z Miastem Kielce, przy czym pomoc finansowa na ten cel pozyskiwana będzie z innych jednostek samorządu terytorialnego z terenu Województwa Świętokrzyskiego.

Rada Powiatu w Końskich postanawia o udzieleniu dotacji na cel będący przedmiotem wniosku Gminy Raków mając na uwadze dokonania Wincentego Witosa jako męża stanu, mającego historyczny wkład w odbudowę oraz kształtowanie państwowości II Rzeczypospolitej. Trzykrotnie pełnił on funkcję premiera II Rzeczypospolitej. Jest postacią znaczącą także dlatego, że był uznanym działaczem samorządowym.

W kolejnym punkcie głosowano nad zmianami w budżecie Powiatu Koneckiego. Tutaj uaktywnił się stąporkowski radny Marian Domagała. –„Chciałem zapytać odnośnie drogi w Wąglowie. Jaki jest termin rozpatrzenia wniosków w ramach rządowego programu. Mają być zaopiniowane dwa wnioski i chciałbym wiedzieć kiedy to będzie rozpatrzone. W tej chwili sytuacja jest taka, że ze zgłoszonych ośmiu odcinków dróg będą dwa i ja widzę, że ta droga może być zablokowana.” – niepokoił się radny Domagała.

Na to pytanie szybko odpowiedział starosta konecki Bogdan Soboń. –„Tutaj dyrektor Mościński może mieć na bieżąco pogląd. Złożyliśmy cztery wnioski, bo w tym programie rządowym gminy mogą składać jeden, powiat dwa, a my złożyliśmy cztery. Były informacje, że prawdopodobnie pojawi się dodatkowo 27 milionów i czekamy. Być może dyrektor odpowie kiedy. W przypadku gminy Stąporków złożony wniosek to przebudowa drogi powiatowej Szydłowiec – Niekłań Wielki – Wąglów – Stąporków i tutaj jest kwota podana 543 tysiące. Co do innych dróg to tutaj musimy czekać między innymi na rozstrzygnięcie przetargu na termomodernizację DPS. I definitywnie na następnej sesji 28 czy 29 byśmy tę sprawę rozstrzygnęli” – tłumaczył starosta Soboń.

Natomiast podczas tej sesji radni zdecydowali o remoncie dużego, mającego łączną długość 2,3 kilometra odcinka drogi Pardołów – Odrowąż – Włochów w trzech miejscach za kwotę ponad 800 tysięcy złotych.

Dorota Łukomska wspólnie ze swoimi radnymi gminnymi upominała się o drogi w gminie Stąporków.

W dalszej części sesji radni między innymi zgodzili się na nadanie Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Baryczy imienia Zdzisławy i Stanisława Bytnarów.

Po serii głosowań przyszedł czas na sprawozdania i informacje. W tej części sesji informację o sytuacji finansowej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich przedstawił dyrektor szpitala Wojciech Przybylski. –„Po pierwszym kwartale ZOZ zamknął stratę w wysokości 5 milionów 774 tysięcy 20 złotych i 49 groszy. Jeżeli chodzi o wynik finansowy oddziałów szpitalnych to tylko kilka oddziałów jest na plusie: oddział dermatologiczny – plus 25 tysięcy złotych; oddział kardiologiczny – plus 431 tysięcy, oddział pediatryczny – 363 tysiące, oddział okulistyczny – 183 tysiące, oddział ratunkowy – 32 tysiące, oddział rehabilitacji neurologicznej – 170 tysięcy. Pozostałe oddziały są na ujemnym wyniku finansowym, na deficycie. JeżelKi chodzi o poradnie specjalistyczne to kilka się bilansuje: poradnia alergologiczna dla dzieci, poradnia preluksacyjna, poradnia urologiczna i przychodnia rehabilitacji i fizykoterapii.” – tłumaczył radnym dyrektor Przybylski.

Najgoręcej zrobiło się jednak w części wolnych zapytań i wniosków. W trakcie interpelacji głos zabierali radni: Marian Domagała, Barbara Cieplińska, Wiesław Skowron, Marian Król, Michał Cichocki, Marian Gąszcz i Stanisław Haraziński. Na ich zapytania próbował odpowiadać starosta konecki Bogdan Soboń.

Radny Świerczyński dziękował radzie za decyzję o budowie odcinka Pardołów – Włochów. Stawał też w obronie Zarządu Dróg Powiatowych.

W sprawach różnych mikrofon na dłużej przejęły osoby związane z gminą Stąporków: burmistrz Dorota Łukomska, tamtejsi radni – Jacek Trudnos, Elżbieta Kołodziej i Elżbieta Jóźwik. Na ich pytania odpowiadali dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Stanisław Mościński oraz starosta Bogdan Soboń. W tej części głos zabrał także radny powiatowy ze Stąporkowa Łukasz Świerczyński oraz radny Michał Cichocki. W naszym wideo znajdziecie skrót tej debaty.

REKLAMA

One thought on “Mieszkańcy Stąporkowa interweniowali o drogi na powiatowej sesji [wideo, zdjęcia]

  1. Powiat całkowicie zapomniał o drogach powiatowych w gminie Stąporków. Większość dróg powiatowych w gminie jest w tragicznym stanie, wiadomo każdy mieszkaniec chce mieć „normalną” drogę u siebie. Więc kolejny raz przypominam o drodze; Stąporków-Czarniecka Góra-Błotnica!!! Podatki w paliwie są coraz większe bo rząd wymyśla nowe podatki, paliwo w miesiąc zdrożało 1zł, a dróg nikt nie robi. Gdzie są pieniądze z podatku paliwowego się pytam?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA