REKLAMA

Mostowa oficjalnie już otwarta! [wideo, zdjęcia]

W ramach projektu miejskiej mobilności, na który gmina Końskie otrzymała dofinansowanie unijne miały powstać: przebudowana ulica Mostowa, dworzec przesiadkowy oraz komunikacja publiczna. Pierwszy z punktów właśnie został zrealizowany. 

REKLAMA

Umowę na budowę ulicy Mostowej podpisano 25 kwietnia, a chwilę później na starą, wyłożoną płytami ulicę wjechał ciężki sprzęt z firmy ALBUD. W ciągu czterech miesięcy zakończono prace i drogę oddano do użytku, ale starania o nią trwały tak naprawdę o wiele dłużej.

„Kiedy przymierzaliśmy się do budowy tej drogi mieliśmy za sobą ponad dwadzieścia lat starań o przebudowę wiaduktów kolejowych. Mieliśmy takie marzenie by tędy arteria dwujezdniowa pozwalała na wyprowadzanie ruchu z centrum miasta, nie tylko na Przysuchę, ale i na Skarżysko. […] W lutym 2016 roku zlecono wykonanie dokumentacji, która nie była rzecza prostą, ponieważ mieliśmy do czynienia z trzema odrębnymi zadaniami. Ta część prowadząca do ulicy Zielonej idzie po zupełnie nowym śladzie. Tutaj trzeba było przygotować nie tylko dokumentację techniczną, ale i uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, wydzielić działki i przejąć je na własność miasta. Ta część od strony osiedla miała już swój pas drogowy, a osobny historia to przestrzeń pod wiaduktami. To teren zamknięty, teren kolejowy. Nie chciałbym opowiadać o tym jak się rozmawia z koleją na temat możliwości inwestowania na ich terenie, bo trochę dłużej by nam zeszło niż chcemy. Dzisiaj mamy sytuację którą starożytni nazywali „finis coronat opus” – „koniec wieńczy dzieło”. Przez kilka minut, które tu spędziliśmy już miliśmy dowody jak bardzo ta droga była oczekiwana. Ilość spacerujacych i samochodów pokazuje, że mieliśmy rację decydując się na tę inwestycję.” – mówił podczas otwarcia drogi burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Wartość inwestycji wyniosła ponad 826 tysięcy złotych. W ramach prac wykonano 340 metrów bieżących drogi wraz z chodnikiem oraz oznakowaniami poziomym i pionowym. Przy nowym trakcie pojawiły się także lampy uliczne typu LED. W piątek zainaugurowano działalność jezdni przecinając symboliczną wstęgę, a dokonali tego okoliczni mieszkańcy oraz przedstawiciele gminnej władzy.

W kolejnych latach w planach jest budowa dalszego odcinka ulicy Mostowej – od skrzyżowania z ulicą Zieloną i Młyńską aż do ulicy Odludnej w Rogowie.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *