REKLAMA

Nagrodzono koneckich strażaków [wideo, zdjęcia]

W piątek na dziedzińcu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich odbył się doroczny Dzień Strażaka. Była to okazja do nagrodzenia druhów zawodowych i ochotników. Wiele uwagi poświęcono też ostatniej bardzo trudnej akcji naszych strażaków w Wólce Plebańskiej, gdzie pociąg z cysternami zderzył się z ciężarówką. 

REKLAMA

Rangę uroczystości podkreślały liczne sztandary jednostek ochotniczych straży pożarnych. We wstępie wszystkich powitał komendant powiatowy Grzegorz Zieliński. –„Dzisiejsza uroczystość ma wyjątkowy i szczególny dla nas strażaków charakter. Związana jest z 4 maja – datą szczególną dla całego środowiska pożarniczego. Ponadto 2018 rok to setna rocznica odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej. Szanowni Państwo są takie dni jak dzisiejszy kiedy przychodzi czas awansów, odznaczeń i wyróżnień za ciężką i niebezpieczną i ofiarną służbę. Państwowa Straż Pożarna to dziś wielofunkcyjna, profesjonalna służba ratownicza. Odpowiednio wyposażona zarówno w kadrę kompetentnych ludzi, jak i niezwykle potrzebny nowoczesny sprzęt. Nasza formację postrzega się jako niezbędną w systemie bezpieczeństwa. Będącą symbolem zaangażowania w ludzkie sprawy, zwłaszcza w ratowanie życia, zdrowia i mienia.” – mówił komendant Zieliński.

W dalszej części uroczystości wręczono wspomniane odznaczenia i awanse. Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymał druh Grzegorz Zganiacz; Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymała Dorota Duda, odznaki honorowe Za Zasługi dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP otrzymali: Jan Antosik, Waldemar Dziubiński, Kazimierz Kuleta i Zdzisław Lachowski. Awans na stopień starszego kapitana otrzymał Mariusz Czapelski, na stopień kapitana otrzymali Damian Smolarczyk i Adrian Kowalik, aspirantem sztabowym został Łukasz Kalinowski, aspirantami Marcin Jędrasik  i Wojciech Wrzeszcz, ogniomistrzem Tomasz Lachowski, stopień młodszego ogniomistrza dostali Łukasz Wiśniewski, Adrian Tobera, Adrian Pietrasik i Paweł Lis. Starszymi sekcyjnymi zostali Krzysztof Antosik, Krzysztof Szmit, Michał Pokusa, Damian Łącki, Tomasz Lis. Dyplomem za szczególne zaangażowanie uhonorowano starszego kapitana Michała Krzeszowskiego. Natomiast w sobotę w Kielcach brygadierem zostanie Adam Zieliński, a brązowy medal za długoletnią służbę dostanie Gerard Pachuc.

REKLAMA

Podczas uroczystości postanowiono także wyróżnić strażaków, którzy przez ponad 30 godzin uczestniczyli kilka dni temu w akcji w Wólce Plebańskiej, gdzie pociąg z cysternami zmiażdżył ciężarówkę. Wszyscy obecni nagrodzili zaangażowanych tam druhów gromkimi brawami.

Po nadaniu awansów i odznaczeń w imieniu wszystkich nagrodzonych druhów głos zabrał starszy aspirant Łukasz Kalinowski. Potem druhom gratulował gość specjalny wydarzenia – zastępca komendanta wojewódzkiego Robert Sabat. Komendant mówił o wielkim zaangażowaniu środowisk pożarniczych w odzyskanie przez Polskę Niepodległości, a podczas jego przemowy nagle staliśmy się świadkami prawdziwej pracy strażaków – część uczestników święta musiała wyjechać do pożaru.-„Należy w tym miejscu podkreślić, że kiedy tworzyły się Legiony Piłsudskiego to do Legionu wstąpiło około 65 tysięcy strażaków, a w ówczesnym czasie było to przecież strażactwo ochotnicze i to jest chlubna karta w dziejach polskiego pożarnictwa…” – mówił wicekomendant wojewódzki Robert Sabat.

Na koniec strażakom dziękowali i gratulowali jeszcze obecni włodarze: starosta konecki Bogdan Soboń, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha i wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan, a także komendant naszej policji Waldemar Cisowski.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *