REKLAMA

O Rudzie Malenieckiej i Lipie. Nowa książka Mariana Adamczyka [wideo, zdjęcia]

„Lipa i Ruda Maleniecka. Zarys dziejów od XV do połowy XX wieku” – to nowa książka autorstwa Mariana Adamczyka, wypuszczona na rynek przez Wydawnictwo Arslibris działające przy Bibliotece Publicznej w Końskich. To już czwarte dzieło tego autora. 

REKLAMA

Książkę zaprezentowano podczas seminarium dla bibliotekarzy z terenu powiatu koneckiego, które w tym roku zorganizowano w pięknym Centrum Kultury w Rudzie Malenieckiej –„Zapraszam w imieniu organizatorów i Biblioteki Publicznej na premierę książki 'Lipa i Ruda Maleniecka…’  […] Marian Adamczyk napisał już książki o Bedlnie i okolicach – dzieje miejscowości leżących w parafii Bedlno, opisał także Mieszkanców Ziemi Czermińskiej i Fałkowskiej, a także napisał 'Czermno i okolice…’ – to była pierwsza książka, którą debiutował. Mamy dobre doświadczenie we współpracy z Marianem Adamczykiem. Kiedy zwrócił się ostatnio do nas z pytaniem czy jesteśmy zainteresowani książką o Lipie oczywiście wyraziliśmy akcept. Natomiast w trakcie okazało się, że książka zawiera też bardzo dużo informacji o Rudzie Malenieckiej, dlatego też zmodyfikowaliśmy tytuł” – mówił we wstępie Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich i szef wydawnictwa Arslibris.

Marian Adamczyk to historyk z wykształcenia. Ukończył Uniwersytet Śląski w Katowicach, a od ponad 30 lat mieszka w Czermnie w gminie Fałków i pracuje w tamtejszej Szkole Podstawowej. Autor stworzył wcześniej trzy książki historyczne: „Bedlno i okolice. Dzieje miejscowości leżących w parafii Bedlno”, „Mieszkańcy Ziemi Czermińskiej i Fałkowskiej od XVI do XX wieku” oraz „Czermno i okolice. Historia miejscowości”.

REKLAMA

W czwartek autor opowiadał bibliotekarzom oraz zainteresowanym mieszkańcom o najnowszej książce, ale rozpoczął od poprzedniej, która także tematycznie nieco zahaczała o teren gminy Ruda Maleniecka –„Chciałem powiedzieć chociaż dwa zdania o tej przedostatniej mojej pracy – 'Bedlno i okolice…’. Chciałbym byście Państwo zaglądnęli do tej pozycji chociaż dla jednego rozdziału, który nie jest często uwypuklany. A chodzi mi o społeczność żydowską – Maleniec to był jeden z największych ośrodków na tym terenie, gdzie była ta społeczność żydowska. Niestety skończyła się ta społeczność właściwie jednego dnia – latem 1942 roku, gdzie Niemcy tego dnia wywieźli wszystkich mieszkańców, a tych którzy nie mogli to zabili ich na miejscu. Cały rozdział w tamtej pracy jest poświęcony tej społeczności. Jest tam dużo też o Maleńcu znanych rzeczy i nieznanych” – zachęcał Marian Adamczyk.

Następnie mówił o swojej inspiracji do podjęcia tematu miejscowości Lipa i Ruda Maleniecka –„Wszystko się zaczyna od tej mojej pierwszej pracy 'Czermno i okolice’ i wystarczyło jedno zdanie, jeden materiał, który znalazłem. Znalazłem tam taką wiadomość o Hieronimie Moskorzowskim. On był najpierw katolikiem, a potem arianinem. Znalazłem, że on był współwłaścicielem Lipy i właściwie to mnie zainspirowało” – przyznawał autor.

Potem Adamczyk wspomniał jeszcze o budowie książki i kilku ciekawostkach historycznych, o których szerzej można przeczytać w dziele – fragmenty te znajdziecie w naszym wideo.

Historyk zachęcał również do nabywania tego dzieła, które jest już dostępne u wydawcy, czyli w Bibliotece Publicznej w Końskich.

Podczas seminarium bibliotekarzy odbyły się także inne prelekcje. Dyrektor Biblioteki w Rudzie Malenieckiej Grażyna Szczepanik mówiła o jej działalności, a pracownik Urzędu Gminy Tomasz Przybył o walorach turystycznych i atrakcjach regionu.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz