REKLAMA

O seksie rozmawiali w Stadnickiej Woli [wideo, zdjęcia]

W ramach Gminnych Dni Profilaktyki we wtorek w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli odbyła się specjalna prelekcja dotycząca chorób zakaźnych. Prelegent wiele uwagi poświęcił stosunkom seksualnym i temu co należy robić by unikać zakażeń. 

REKLAMA

W lekcji uczestniczyła młodzież ucząca się w drugiej i trzeciej klasie gimnazjum. 15 i 16 latkowie słuchali z uwagą, choć wielokrotnie wiedza którą dysponowali i którą dzielili się odpowiadając na pytania nie miała za wiele wspólnego z prawdą. –„Cieszę się ogromnie, że tu jestem, bo to świadczy o tym, że tu są mądre władze, które myślą nie tylko o tym by młodzież uczyć i wychowywać, ale myślą też o nich jako o obywatelach, którym wchodząc w dorosłych nie stanie się krzywda. O seksie się mówi bardzo mało. W domach się nie mówi. A to jest podstawowy obowiązek każdego z rodziców. Nie rozmawiają, bo nie chcą, bo się boją, bo za późno, tych powodów jest tysiące. Niemniej jednak ich to interesuje, bo to jest ten etap rozwojowy, że seks jest jak najbardziej potrzebny. Tylko mądry seks, a nie z internetu, gdzie konkretnie tam nie ma instrukcji jak się zachowywać, jak to powinno wyglądać, krok po kroku, że to bardzo ważne doświadczenie. Efektem tego może być nie tylko dziecko, o którym oni najczęściej mówią.”  – tłumaczył nam Roman Latoszyński, konsultant z zakresu HIV/AIDS.

A chorób, którymi młodzież może się zarazić tak zwaną drogą płciową jest aż ponad trzydzieści. Do polski między innymi powróciły niegdyś wytępione kiła, czy wszawica łonowa. –„O chorobach, które mogą dostać w ogóle nie wiedzą, a plaga niestety wraca. Kiła wróciła, pozostałe choroby których nie chcę wymieniać, wszy wróciły, a im się wydaje że jest wszystko wolno, bo są już prawie dorośli, a im nikt nie mówi jakie konsekwencje ich czekają. Przykre to jest, ale to jest prawdziwe niestety, że nie traktujemy naszych dzieci jako młodego człowieka, którego seksualność bardzo, bardzo interesuje. Dlatego to jest bardzo potrzebne by było mówione, w każdej szkole, nie zakazywanie, bo zakazywaniem nic nie zrobimy. Musimy mówić kiedy, w jaki sposób, by nic się nie stało wchodząc w dorosłość. To jest obowiązek każdego rodzica, każdego nauczyciela i kościoła też.”  – tłumaczył przed naszą kamerą Roman Latoszyński.

REKLAMA

Gminne Dni Profilaktyki w Końskich potrwają do połowy czerwca. Ich kulminacyjnym momentem będzie festyn z okazji Dnia Dziecka, który połączono z akcją Motoserce. Wydarzenie to zaplanowano na niedzielę 3 czerwca.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA