REKLAMA

Obchody Święta Niepodległości w naszym powiecie [zdjęcia]

W gminach Radoszyce, Gowarczów oraz na Ormanisze (gmina Ruda Maleniecka) zorganizowano podniosłe obchody Święta Niepodległości. 

REKLAMA

11 Listopada w Powiecie Koneckim

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Ruda Maleniecka odbyły się, jak co roku, w miejscu pamięci na uroczysku Ormanicha, ale także dzień wcześniej w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej, gdzie uczniowie przygotowali uroczystą akademię z okazji zbliżającego się święta.
Uroczystość rozpoczęła msza święta, którą odprawił ks. wikariusz Adam Ślusarczyk. Po nabożeństwie nastąpiło oficjalne powitanie gości przez wójta gminy Ruda Maleniecka Leszka Kucę. Wśród przybyłych znaleźli się członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Agata Binkowska, starosta Bogdan Soboń, Przewodniczący Rady Powiatu Marian Król, członek Zarządu Powiatu Czesław Kurcbart, wójt gminy Słupia Konecka Robert Wielgopolan z małżonką, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich Wojciech Owczarek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Stanisław Mościński, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Końskich bryg. Bogusław Jakóbczyk i nadleśniczy nadleśnictwa Ruda Maleniecka Rafał Michalski – gospodarz terenu, dzięki jego uprzejmości uroczystości mogły odbyć się w tym miejscu.

REKLAMA

Poczty sztandarowe wystawili strażacy z jednostek OSP i uczniowie Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej. Wartę honorową przy pomniku powstańców styczniowych pełnili druhowie strażacy z jednostek OSP Ruda Maleniecka, Młotkowice, Kołoniec, Dęba, Lipa i Jakimowice.
Po złożeniu wieńców, wiązanek i zniczy przy pomniku powstańczym program artystyczny złożony z patriotycznych wierszy i pieśni zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych z Rudy Malenieckiej i Lipy. Program przygotowanli nauczyciele: Małgorzata Wydra, Małgorzata Gil oraz Marcin Wróbel. Ostatnim punktem programu było wspólne ognisko z kiełbaską i ciepłą herbatą.

11 listopada również gmina Radoszyce obchodziła 98 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Po uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji ojczyzny przez proboszcza ks. Józefa Tępińskiego w kościele p.w. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach, dalsza część obchodów odbyła się tradycyjnie u stóp obelisku w parku. Tam, po wspólnym odśpiewaniu hymnu zgromadzonych przywitali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: wójt gminy Radoszyce Michał Pękala oraz sekretarz Leopold Garbacz. W okolicznościowym przemówieniu włodarz odniósł się do wydarzeń sprzed lat, a także podkreślał potrzebę pielęgnowania historii i patriotyzmu.

Harcerze i uczennice z Gimnazjum nr 1 w Radoszycach przygotowali wzruszający program artystyczny, w którym zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne. Następnie, w miejscu pamięci zostały również złożone kwiaty przez delegacje władz samorządowych, kombatantów i harcerzy, OSP Radoszyce, przedstawicieli partii Prawo i Sprawiedliwość oraz Stowarzyszenia „Radosze”. Podniosłego charakteru całej uroczystości dodali ułani, którzy przybyli na tegoroczne obchody oraz uczniowie, harcerze, zuchy i strażacy z pocztami sztandarowymi.

Zdjęcia: UG Radoszyce

W Gowarczowie także uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości . Głównym punktem programu była msza św. w intencji ojczyzny, w której uczestniczyli mieszkańcy, harcerze, reprezentacje jednostek OSP na czele z prezesem OSP – wójtem Stanisławem Pacochą. Nabożeństwo koncelebrowali ks. proboszcz Marek Maciążek , ks. Adam Głuszek oraz ks. Tadeusz Żak. Była to doskonała okazja do poświęcenia sztandaru jednostki OSP z Giełzowa. Następnie poczty sztandarowe, reprezentacje jednostek OSP i organizacji społecznych przemaszerowały do starej strażnicy OSP, gdzie pod pamiątkową tablicą złożono wieniec i wiązanki kwiatów. Trasę przemarszu zabezpieczał patrol policji z KPP w Końskich.

Zdjęcia: UG Gowarczów

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *