REKLAMA

Oferta edukacyjna ZSP nr 1 w Końskich [wideo, zdjęcia]

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, czyli popularny Mechanik, mieści się w Końskich przy ulicy Stanisława Staszica 5. To szkoła z już 73-letnią tradycją nauczania. Początki jej istnienia datuje się na rok 1945.

REKLAMA

Mimo swojej wiekowości od ponad roku wygląda ona jak nowa. W roku szkolnym 2016/2017 budynek tak zwanego „Mechanika” przeszedł gruntowny remont za prawie 7 milionów złotych polegający na termomodernizacji. Zmieniła się elewacja i szkoła z zewnątrz wygląda na nową. Ważniejsze jest jednak to czego na pierwszy rzut oka nie widać. W placówce zamontowano specjalny system chłodzenia i doprowadzania powietrza dzięki czemu uczniowie cały czas będą oddychać powietrzem z odpowiednią zawartością tlenu. To zaledwie druga taka szkoła w Polsce.

Rozpoczął się już nabór na rok szkolny 2018/2019 do tej nowoczesnej placówki. O wszystkich szczegółach informuje sekretariat pod numerami telefonów 41 372 69 41 ; 41 260 49 34 oraz mailowo [email protected]

REKLAMA

W ofercie jest kilka kierunków w Branżowej Szkole I Stopnia: pierwsza taka klasa w województwie świętokrzyskim – Mechanik Motocyklowy, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, kierowca-mechanik, operator obrabiarek skrawających, mechanik monter maszyn i urządzeń. Prowadzenie klas zawodowych to misja nauczycieli z ZSP nr 1. Na rynku jest coraz mniej dobrych fachowców w danych zawodach, a oni cały czas chcą ich kształcić by ów rynek uzupełniać. –

„Wychodzimy z tego założenia, że uczniowie z klas zawodowych mają być dobrymi fachowcami, mają umieć wykonać coś, co zrobić. Natomiast niekoniecznie kładziemy specjalny duży nacisk na przedmioty ogólne. On nie musi być polonistą, mówcą, ale musi być dobrym fachowcem. Damy mu samochód i wiemy że go zrobi.” –mówi nauczyciel z popularnego Mechanika, Paweł Wojewódzki.

A kształcenie to jest realne. Uczniowie pracują na prawdziwych maszynach i przy realnych autach. Rozwiązują autentyczne problemy związane np. z mechaniką. Po to by po szkole móc od razu w życiu zająć się uprawianiem tego zawodu. – „Z pracą nie będzie problemu, jest zapotrzebowanie na rynku. Ja lubię to robić, lubię naprawiać samochody i wszystko co się zepsuje to się naprawi. Dużo się tutaj uczymy, wszystkiego od spawania przez dokręcanie. To nie jest zmarnowany czas” – opowiada nam Damian Cieślak, uczeń klasy samochodowej w ZSP nr 1.

Mechanicy pojazdów od niedawna mogą korzystać z najnowocześniejszego sprzętu. W szkole powstała specjalistyczna linia diagnostyczna. –„Przeszliśmy generalny remont. Gruntowną modernizację. Zmieniliśmy kanał i zamontowaliśmy linię diagnostyczną – najnowocześniejszą w powiecie koneckim. Uczniowie będą korzystać z tego miejsca na zajęciach praktycznych, będzie można szkolić uczniów na linii diagnostycznej i będziemy mogli wspólnie diagnozować pojazdy pod różnym kątem.” – tłumaczy nam Paweł Wojewódzki, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Szkoła stawia na tak zwane kształcenie dualne, czyli taki sam nacisk co na edukację teoretyczną kładzie na tę praktyczną. Z tego zadowoleni są sami uczniowie. –„Wybrałem ten kierunek, bo to wiąże się z moim hobby i moimi zainteresowaniami. Ta linia bardzo mnie cieszy i w zasadzie, że projekt w którym uczestniczę też wiąże się z tym, że będą mógł sobie tutaj korzystać z tego i uczyć się na tym nowym sprzęcie. To projekt diagnosty samochodowego, w którym bierze udział moja klasa. Jest oparty na praktykach oraz nauce teoretycznej. Bierzemy udział w płatnym stażu, każdy z nas wybiera firmę, w której będzie mógł wykonywać pracę, uczyć się i dokształcać.” – mówi Jan Augustyniak z klasy Technik Pojazdów Samochodowych.

Oprócz Szkoły Branżowej można też wybrać szereg profili w tak zwanym Technikum. Do wyboru są następujące specjalizacje: Technik architektury krajobrazu (z elementami kosmetologii); technik agrobiznesu, technik elektryk, technik informatyk, technik pojazdów samochodowych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechanik. O kształceniu zawodowym na przykładzie techników elektryków opowiedział nam nauczyciel w ZSP nr 1 Sławomir Kołodziejczyk. – „Godzin jest dużo. Nauka praktyczna rozpoczyna się od drugiej klasy i trwa średnio 7-8 godzin tygodniowo. Można powiedzieć, że miej więcej 20-30 % kontynuuje studia wyższe, czasami to nawet połowa, ale większa część znajduje pracę w zakładach pracy, część również pracuje za granicą.”

Bardzo innowacyjnym kierunkiem jest Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej. To prawdziwy hit ZSP nr 1 w Końskich. W jednym z roczników w związku z dużym zainteresowaniem tą klasą trzeba było uruchomić nawet dwa oddziały. Uczniowie chcą poznawać ten zawód, bo po prostu jest on ciekawy oraz perspektywiczny. – „Robiliśmy dzisiaj na praktykach instalację fotowoltaiczną Off-Grid podłączoną do akumulatorów. Instalacja ta polega na tym, że nie oddajemy wyprodukowanej energii do elektrowni tylko magazynujemy ją sobie w akumulatorach i możemy ją wykorzystać wtedy kiedy będzie nam potrzebna. Myślę, że kierunek jest bardzo innowacyjny i zapewni mi potem jakąś dobrą pracę. Przemysł energetyki odnawialnej coraz bardziej się rozwija, coraz prężniej i powoli zaczyna wypierać konwencjonalne metody. Myślę, że jest przyszłość w tym kierunku i polecam go wszystkim.” – opowiadali nam Piotrek, Martyna i Maciek z klasy TUiSEO.

Młodzież kształcąca się jako Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej przez dwa tygodnie była w Austrii, uczestniczyła w konferencjach i praktykach związanych z zieloną energią. Takie wyjazdy są dla niej organizowane cyklicznie. Systemy Energetyki Odnawialnej nie są już tylko melodią przyszłości. Obecnie bardzo często tego typu urządzenia montują u siebie wszelkie instytucje, a także przeciętni „Kowalscy”. To zarazem dziedzina, która cały czas mocno się rozwija i fragment rynku pracy, który ciągle wchłania nowych fachowców. -„W tej chwili sytuacja jest taka, że jednak fotowoltaika bardzo mocno wchodzi. Teraz wygrałem przetarg jako podwykonawca na budowę przedszkola w Pomykowie i z reguły w inwestycjach publicznych fotowoltaika prawie zawsze jest. Trzeba do tego się przyzwyczaić, trzeba umieć to robić, bo po prostu nie można wygrać przetargu jeżeli tego się nie potrafi robić. Myślę, że fotowoltaika i odnawialne źródła energii to jest przyszłość, choćby z tego względu, że np. obecnej zimy mieliśmy ogromne zanieczyszczenie powietrza i choćby z tego względu warto w te źródła inwestować. Jeżeli chodzi o inwestycje, które są dotowane z funduszy europejskich to tam wręcz wymagana jest jakaś innowacyjność. Tę innowacyjność można bardzo prosto spełnić na dwa sposoby: albo właśnie inwestować w fotowoltaikę albo w oświetlenie LED, które też sprzyja oszczędności w tę energię. Myślę, że w przypadku uczniów, którzy mają u mnie te praktyki to oni na pewno nie będą cierpieli na brak pracy, a wręcz przeciwnie.” – tłumaczy nam Roman Wróbel, przedsiębiorca zajmujący się między innymi montowaniem instalacji fotowoltaicznych.

A plany po ukończeniu Technikum są bardzo różne. Część osób zakłada swój biznes, część pracuje w Polsce lub zagranicą, a jeszcze inni idą na studia. –„Kiedy już wyjdę z tej szkoły to planuje kontynuować naukę na studiach, na kierunku architektury. Jeśli ktoś by nie chciał iść na studia to może założyć jakąś firmę projektowania ogrodów, szkółkę roślin albo pracować w sklepach ogrodniczych i zajmujących się materiałami ogrodniczymi.” – mówił nam Patryk Wyderski z klasy TAK.

Jak wiadomo jednak w szkole nauka to nie wszystko. Mechanik znany jest z wielu osiągnięć sportowych, między innymi wielokrotnych triumfów w turniejach sprawnościowo-obronnych. Warto dodać, że w ZSP nr 1 funkcjonuje pierwsza w powiecie publiczna klasa o profilu wojskowo-sportowym. Taką innowację naukową od tego roku mogą wybrać uczniowie każdego kierunku. Nowością w szkole jest korzystanie z  robota PHOTON wraz z matami edukacyjnymi, które wprowadzą młodzież w świat programowania. To nowoczesne urządzenie szkoła otrzymała w ramach projektu pilotowanego przez Urząd Marszałkowski. Dzięki robotowi uczniowie jeszcze lepiej opanują programowanie.

Szkoła wychowała też wielu znakomitych piłkarzy ręcznych, nożnych, siatkarzy, czy lekkoatletów. Wydaje się, że w tak mocno związanej z zawodami szkole nie ma miejsca dla artystów. Nic bardziej mylnego – placówka zdobywa wiele laurów na różnych kulturalnych konkursach i plebiscytach, a na licznych akademiach widać jak wysoki poziom artystyczny prezentuje młodzież. W popularnym Mechaniku możliwe są także wyjazdy na obozy i staże zagraniczne, uczestnictwo w płatnych praktykach, a nawet bezpłatne wyrobienie prawa jazdy kategorii B.

Uczniowie przez cykl kształcenia darmowo wyrabiają także różne kursy zawodowe i certyfikaty. To między innymi kurs barmański, grafiki 3D i projektowania reklam, kurs wizażu i stylizacji, kurs na operatora wózków widłowych, AUTOCAD, Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL, Certyfikat IT Essentials i CCNA CISCO, czy kurs dotyczący eksploatacji urządzeń instalacji elektronergetycznych.

To o czym nie można zapewnić na piśmie, a trzeba to odczuć samemu to znakomita atmosfera jaka panuje między uczniami, a także na linii nauczyciel – uczeń w tej szkole.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA