REKLAMA

Olimpia Końskie dzielnie walczyła w sezonie 2016/2017 [wideo, zdjęcia]

Za nami szereg występów jedynego koneckiego zespołu żeńskiej piłki ręcznej Olimpii Końskie. U nas znajdziecie podsumowanie dokonań tego klubu. 

REKLAMA

W różnych rozgrywkach uczestniczyły dziewczęta w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, czyli roczniki 2004, 2005 i 2006, młodziczki, a także juniorki młodsze. Zacznijmy od najstarszych dziewcząt. Juniorki młodsze trenera Piotra Kluska w lidze wojewódzkiej zajęły drugie miejsce. Ze względu na ograniczone fundusze i kłopoty kadrowe drużyna ta mimo awansu nie przystąpiła do rozgrywek centralnych.

Dwie drużyny młodziczek, uczestniczyły w rozgrywkach ligi wojewódzkiej. Jedną z ekip tworzyły uczennice klasy sportowej z Gimnazjum w Stadnickiej Woli – trenera Piotra Kluska, drugą dziewczęta z różnych szkół gminy Końskie z rocznika 2002 i 2003 – trenera Dariusza Sokołowskiego, czyli pozostałe uczestniczące na zajęcia klubu. Po ligowych bojach okazało się, że Olimpia I zajęła drugie, a Olimpia II czwarte miejsce w rozgrywkach. W związku z tym konecczanki zakwalifikowały się do 1/16 Pucharu ZPRP 0 randze Mistrzostw Polski, które rozegrane zostały w Nowym Sączu. Do Małopolski pojechała ekipa złożona z najlepszych szczypiornistek z obu drużyn młodziczek. W Nowym Sączu Olimpia rozegrała trzy mecze – na początek przegrała z UKS Dwójką Nowy Sącz 16:20 – podczas tego spotkania kontuzji doznała Wiktoria Niebudek, jeden z filarów drużyny. Bez tej zawodniczki olimpijki następnego dnia pokonały UKS Olszynkę Dzikowiec 23:22, ale niestety ostatniego dnia przegrały z UKS Sprint Ulan-Majorat 22:31 i tym samym zajęły III miejsce w grupie kończąc swoją przygodę z Mistrzostwami Polski.

REKLAMA

W ramach przygotowań do rozgrywek ogólnopolskich młodziczki brały udział w dwóch ogólnopolskich międzynarodowych turniejach dla rocznika 2003. Od 31 marca do 2 kwietnia uczestniczyły w IV Turnieju Piłki Ręcznej w Kraśniku. Konecką drużynę jako jedną z niewielu faktycznie tworzyły odpowiednie zawodniczki bez podparcia starszym rocznikiem. Pojechała tam drużyna stworzona z zawodniczek z rocznika 2003. W zawodach udział wzięło dziesięć zespołów – w tym ze Słowacji i Węgier, a nasze dziewczyny zajęły miejsce w połowie stawki, zwyciężyły gospodynie. Najlepszą zawodniczą z ekipy Olimpii organizatorzy wybrali Natalię Nowek. Opiekunami koneckiej ekipy byli: Izabela Klusek i  trener – Piotr Klusek.

W następnym tygodniu w Łukowie miał miejsce kolejny turniej dla dziewcząt z tego rocznika – to Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej „Dwójeczka Cup”, w którym po wcześniejszych uzgodnieniach z organizatorem  oprócz właściwej drużyny wystartowała drużyna z zawodniczkami z rocznika 2002 grając poza konkursem. Jak mówi trener Klusek – ta impreza dla klubu miała charakter wyłącznie szkoleniowy. W końcowej klasyfikacji nasz zespół zajął V miejsce. Turniej wygrały gospodynie. Wśród najlepszych szczypiornistek imprezy znalazły się dwie konecczanki: Alicja Wiaderna oraz Zuzanna Adach. Opiekunami byli – Piotr Klusek i Konrad Zwierzchowski.

Drużyny dzieci, czyli złożone z zawodniczek młodszych (roczniki 2004, 2005 i 2006) nie rozgrywały w tym sezonie ligi. To dlatego, że takowej po prostu nie zorganizowano. Natomiast w sezonie wzięły one udział w szeregu turniejów ogólnopolskich. Od 31 marca do 2 kwietnia pod opieką Roberta Grochali, Konrada Zwierzchowskiego oraz Dariusza Sokołowskiego na turnieju w Łukowie przebywały trzy drużyny: IV klas, V klas i VI klas. Łącznie ponad 40 zawodniczek! Na dodatek w tym samym czasie kilkanaście młodziczek uczestniczyło w zawodach w Kraśniku. To pokazuje jak prężnie rozwija się Olimpia Końskie.

Z Łukowa z tak zwanego Wielkiego Święta Piłki Ręcznej dzieci z koneckiego klubu przywiozły cenne wyniki: drużyna reprezentująca  klasy VI zajęła szóste miejsce, dziewczęta z klasy V zajęły drugą lokatę na dziesięć startujących klubów, a ekipa klas IV była czwarta. Na dodatek Karina Kaczmarczyk z Olimpii została „Królem strzelców” turnieju. Do najlepszej siódemki z klas piątych wybrano Wiktorię Sielezin i Weronikę Piskrzyńską. Dodatkowo z każdego zespołu wyróżniono najlepszą zawodniczkę: z rocznika 2004 została nią Martyna Goraj, 2005 – Oliwia Michalska a z 2006 – Nadia Połeć

Od 21 do 23 kwietnia w Winnicy odbywał się Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt o Puchar Przyjaciół Piłki Ręcznej. To impreza przeznaczona dla zawodniczek z rocznika 2005 i młodszych. Olimpia w swojej grupie zajęła II miejsce, a potem grając w ćwierćfinale z Ochotą Warszawa przegrała i mogła już tylko powalczyć o V lokatę w całym turnieju. Nasze dziewczęta zwyciężyły bój o tę pozycję, a Ochota Warszawa ostatecznie wygrała całe zawody. Wiktoria Malkowska została najlepszą zawodniczką w drużynie, a Julia Płyta została zaś wybrana do najlepszej siódemki całych zawodów. Zespół prowadzili Konrad Zwierzchowski – trener roczników 2004 i 2005 i Dariusz Sokołowski trener rocznika 2006.

Najmłodsze sekcje w Olimpii Końskie mają się dobrze. Od maja w Stadnickiej Woli w każdy czwartek o godzinie 15.00 odbywają się  treningi dla dzieci z klas I-III. Ich trenerem jest Robert Grochala. Przedstawiciele klubu serdecznie zapraszają najmłodsze dziewczynki do zabawy w piłkę ręczną i nauki podstaw szczypiorniaka.

Konecki klub piłki ręcznej dziewcząt nie tylko bierze udział w turniejach, ale i organizuje własne. Przykładem na to jest choćby VII Wiosenny Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych, który odbył się 6 maja. To impreza przeznaczona dla szkół z gminy Końskie, uczennic klas V i młodszych. Tym razem w zawodach wzięło udział pięć szkół – sześć drużyn, łącznie ponad 60 dziewcząt. Opiekunami poszczególnych ekip byli:  SP 1 (dwie drużyny) – Marzanna Suder i Monika Ślifierz, SP Pomyków – Dariusz Sokołowski, SP Modliszewice – Konrad Zwierzchowski, SP Rogów – Robert Walczyk,  SP Stadnicka Wola – Piotr Klusek.

Po kilku godzinach zmagań ostateczna klasyfikacja wyglądała następująco: 1. SP Modliszewice, 2. Pierwsza drużyna SP 1 3. SP Stadnicka Wola 4. SP Rogów, 5. SP Pomyków, 6. Druga drużyna SP 1.

W tych zawodach jednak najważniejsza nie była sportowa rywalizacja, a dobra zabawa oraz… profilaktyka. Organizatorzy przygotowali słodycze dla każdego dziecka uczestniczącego w turnieju – nikt więc z hali w Stadnickiej Woli nie wyszedł niezadowolony. Ponadto zajęcia profilaktyczne pt. „Wpływ alkoholu na organizm młodego człowieka” poprowadził Konrad Zwierzchowski.

Przyznano także szereg wyróżnień indywidualnych:  Najskuteczniejsza zawodniczka – Emilia Boruń z SP 1 ; najwszechstronniejsza zawodniczka – Marta Wcisło z SP Modliszewice ; najlepsza bramkarka – Wiktoria Sielezin z SP Stadnicka Wola ; najwartościowsza zawodniczka – Maja Kijewska. Natomiast najlepszymi w swoich drużynach wybrano: Maję Cybulską – SP Stadnicka Wola, Aleksandrę Zbróg – SP 1, Zofię Król – SP 1, Katarzynę Kurzeja – SP Rogów, Emilię Zimerman – SP Pomyków, Karinę Kaczmarczyk – SP Modliszewice.

W najbliższym czasie przed klubem jeszcze kilka wyzwań. Już 19 maja organizuje on  VIII Wakacyjny Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych. To już 35 impreza, którą działacze Olimpii przygotowują dla dziewcząt ze szkół w gminie Końskie. Na początku czerwca (2-4.06) w hali w Stadnickiej Woli odbędzie się Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt „Gramy w ręczną” dla dziewczynek z rocznika 2004 oraz osobno z rocznika 2005. Między 16 a 18 czerwca dwie drużyny z Olimpii jadą do Koszyc na Słowację by tam wziąć udział w Turnieju Międzynarodowym.

Natomiast w wakacje zawodniczki z klubu tradycyjnie wezmą udział w obozie przygotowawczym. Tym razem odbędzie się on w Darłówku. Już na tę chwilę na wyjazd zapisało się 46 dziewcząt. Z najbliższych imprez z pewnością przedstawimy Państwu relację w tkn24.pl. Warto dodać, że wszystkie wyjazdy klubowe oraz organizowane przez Olimpię turnieje są współfinansowane przez Miasto i Gminę Końskie.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *