REKLAMA

Pamiętamy o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej [wideo, zdjęcia]

Władze gminy Końskie i powiatu koneckiego zorganizowały w poniedziałek Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Bohaterów wojennych, wymordowanych 77 lat temu wspominano na koneckiej Alei Katyńskiej. 

REKLAMA

Pierwotnie uroczystość miała się odbyć pod koniec kwietnia, ale ulewne deszcze uniemożliwiły spotkanie na terenie między ulicami Południową i Browarną w Końskich. Wczorajsze wydarzenia rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych, a było ich naprawdę mnóstwo. Głównie przyjechały one ze szkół z całego powiatu koneckiego. Następnie tło historyczne dotyczące mordów w Katyniu, Miednoje, czy Charkowie przybliżył historyk z Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli Marian Wikiera.

Krótki program artystyczny na ten dzień przygotowała też młodzież z pobliskiego Gimnazjum im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli. Za słowo mówione odpowiadała polonistka Justyna Maliborska, a oprawę muzyczną zapewniła Aneta Karbownik. Wiersze i patriotyczne pieśni oddzielone były oficjalnymi fragmentami obchodów – odczytano Apel Poległych, modlitwę za naszą inteligencję wymordowaną na wschodzie zmówił ksiądz Hubert Biegaj, a młodzież zapaliła biało-czerwone znicze pod tabliczkami z nazwiskami 54 osób zamordowanych na wschodzie, a związanych z ziemią konecką.

REKLAMA

Pod koniec wspomnieniowego spotkania głos zabrali gospodarze uroczystości: burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, a także starosta Bogdan Soboń.

Poczty Sztandarowe na Aleję Katyńską wprowadziła delegacja z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich.

„Decyzja władz sowieckich o rozstrzelaniu polskich jeńców była w poprzek tego kanonu. Miała odebrać nie tylko życie, miała odebrać godność i pamięć. Dlatego też nasza obecność tutaj jest tak ważna. Tą obecnością przywracamy sens życiu, sens życiu dla ojczyzny – tych którzy pochodzą z naszej ziemi, a polegli na nieludzkiej ziemi. Kiedy w 2010 roku zastanawialiśmy się nad formułą odniesienia się pamięcią do Katynia uznaliśmy, że kolejny pomnik, kolejny głaz będzie jednym z wielu. Uznaliśmy, że być może ta aleja w popularnym ciągu spacerowym i która będzie przypominała nazwiska, imiona, tytuły do chwały ludzi, którzy z tej ziemi pochodzili i na nieludzkiej ziemi zostali zamordowani będzie rozwiązaniem lepszym. Bardzo cieszę się, że wtedy mimo wielu głosów również krytyki ten pomysł spotkał się z uznaniem i współpracą ze strony Starostwa Powiatowego w Końskich i szefostwa innych gmin powiatu koneckiego. To dlatego, że wspólnie przeprowadzona uroczystość zasadzenia dębów była nie tylko wyznacznikiem jedności, ale również nadawała sens temu działaniu i przywracaniu pamięci.” – powiedział do zgromadzonych burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

„Dzisiaj nasza tak liczna obecność jest pewnym świadectwem naszego hołdu dla bohaterów. Powiat Konecki dał obfitą ofiarę krwi, bo z uwagą  wsłuchiwałem się, że nie ma prawie miejscowości gminy, z której by nie pochodzili Ci którzy 77 lat temu zginęli. Ksiądz bardzo trafnie wspomniał, że była to elita narodu polskiego. Elita zawsze naród prowadzi i czyni go wielkim.” – przemawiał starosta konecki Bogdan Soboń.

W uroczystości udział wzięła także burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska. Na zakończenie licznie przybyłe poczty sztandarowe oddały hołd wszystkim poległym w trakcie II Wojny Światowej na ziemiach wschodnich.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz