REKLAMA

Piątkowe obchody Koneckiego Września [wideo, zdjęcia]

Tegoroczne obchody największego święta patriotycznego Ziemi Koneckiej, czyli Koneckiego Września rozpoczęły się już w piątek. W sobotę i niedzielę będą kontynuowane. U nas o tym co już za nami i o tym co przed nami. 

REKLAMA

W piątek w samo południe na koneckim cmentarzu członkowie Koneckiej Grupy Militarnej im. Henryka Dobrzańskiego Hubala dokonali oznaczenia Pomnika Partyzantów specjalną apaszką wykonaną z płótna spadochronowego. Jest to symbol nawiązujący do Cichociemnych działających podczas II Wojny Światowej na terenie Konecczyzny.

REKLAMA

O 17:00 władze miasta i gminy Końskie, a także przedstawiciele Fundacji Pamięć i Niepodległość zaprosili mieszkańców miasta na pokaz nowego filmu o Skoku na Końskie i autorze tej akcji, która miała miejsce w 1943 roku. Pokazano film dokumentalny pt. „Robot. Niezwykła historia Waldemara Szwieca” w reżyserii Wojciecha Niebielskiego i Marka Wrony. Film poprzedziła prelekcja dr Marka Jedynaka na temat działalności II Zgrupowania „Robota” i Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” na ziemi koneckiej. Historyk jest także współautorem scenariusza do wcześniej wspomnianego filmu. Sala kawiarniana Domu Kultury wypełniła się do ostatniego miejsca.

Przy okazji wszyscy zainteresowani otrzymali świeżo wydane przewodniki turystyczne po Konecczyźnie szlakiem miejsc pamięci. Folder wydany został staraniem Fundacji Pamięć i Niepodległość z Końskich. Kto chciałby otrzymać go za darmo ma jeszcze okazję – do wyczerpania nakładu foldery można odbierać w koneckiej Bibliotece Publicznej. Wersję elektroniczną można pobrać TUTAJ.

W sobotę o godzinie 16:00 rozpoczną się oficjalne obchody pod Pomnikiem Partyzantów na koneckim cmentarzu. Na 18:00 zaplanowano wieczór wspomnień w Bibliotece Publicznej w Parku Miejskim w Końskich. W niedzielę o 9:30 będzie miała miejsce uroczysta msza święta polowa przy Kolegiacie św. Mikołaja, a o 17:00 w parku koncert da Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Warto dodać, że tegoroczne obchody Koneckiego Września swoim honorowym patronatem objął Minister Obrony Narodowej.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Piątkowe obchody Koneckiego Września [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Końskie: Koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *