REKLAMA

Relacja wideo: 100-lat Szkoły w Rogowie

W sobotę Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie obchodził swoje 100-lecie. Na uroczystość przybyło wielu gości, konecka władza, absolwenci i uczniowie szkoły.

REKLAMA

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele św. Wojciecha w Rogowie. Nabożeństwo odprawił biskup Henryk Tomasik. Następnie wszyscy prowadzeni przez szkolny poczet sztandarowy przemaszerowali na plac przy szkole pod pomnik Jana Pawła II, który jest patronem placówki. Tam krótką modlitwę odmówił proboszcz tamtejszej parafii ks. Kazimierz Granowicz. Uczestnicy złożyli pod pomnikiem okolicznościowe wieńce i znicze.

Po tej części zgromadzeni przenieśli się do budynku szkoły, by odsłonić pamiątkową tablicę ufundowaną przez Pawła Stanka i Kazimierza Kusztala. Poświęcenia tablicy dokonał były proboszcz rogowskiej parafii ks. Jan Podsiadło. To właśnie za jego sprawą szkoła istnieje w obecnym miejscu. Z jego inicjatywy parafia sprzedała gminie Końskie oraz Kuratorium Oświaty budynek plebanii. W kolejnych latach dobudowano część gimnazjalną oraz halę sportową.

REKLAMA

W dalszej kolejności rozpoczęła się część oficjalna i artystyczna w hali sportowej. Na początku głos zabrali Waldemar Wiktorowski oraz jego zastępczyni Beata Gawrońska. –„Jubileusz stulecia to doniosła uroczystość. Dla naszej szkoły jest szczególnie wyjątkowa, ponieważ przypada w roku, w którym obchodzimy setną rocznicę Odzyskania Niepodległości. Jest więc okazją do przywołania w pamięci zdarzeń i ludzi tworzących historię naszej placówki, dla których zawsze były ważne takie wartości jak wolność, prawość, umiłowanie ojczyzny. W naszej szkole zawsze niezwykle istotne było i jest kształtowanie wizerunku młodego Polaka – patrioty, o wysokiej kulturze, odpowiedzialnego, pielęgnującego tradycje narodowe i dbającego o swoje korzenie i tożsamość narodową. Tego zadania podejmowali się wszyscy nauczyciele – zarówno w czasach bardzo trudnych dla edukacji, jak i obecnie. W szkole bowiem najważniejszy jest uczeń. Nauczyciel zapewnia mu duchowe przewodnictwo, rodzice wsparcie, aby wreszcie stał się chlubą i dumą jako jej absolwent. Zapewniam, że jesteśmy dumni ze swoich absolwentów.” – mówił do zgromadzonych dyrektor Wiktorowski, a jego zastępczyni Beata Gawrońska dodawała. –„Choć mija czas, a zmieniają się wzorce, moda, realia, a nawet priorytety to szkoła nadal jest tym miejscem gdzie szczególnie zabiega się o przestronny rozwój ucznia, bazując na powszechnie znanych i cenionych autorytetach, uniwersalnych wartościach.”

Historię szkoły przypomniała nauczycielka Alicja Gąszcz, a prezentację multimedialną o placówce przedstawiła Agnieszka Ziomek. Wyświetlono także film promocyjny szkoły, który przygotował jej absolwent Hubert Gołos. Kolejnym aktem uroczystości było wręczenie pamiątkowych statuetek dla przyjaciół i sponsorów placówki. Otrzymali je: burmistrz Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Marcin Zieliński, naczelnik Wydziału Edukacji w gminie Końskie Krystyna Milczarek, dyrektor koneckiej biblioteki Dariusz Kowalczyk, Konrad Polański, Jacek Ziomek, Małgorzata i Piotr Ziemnicowie, Małgorzata i Mariusz Jedynakowie, Kazimierz Kusztal, Andrzej Kuleta, Piotr Słoka, Paweł Stanek, Maria Stanek, Małgorzata Prasał, Monika i Rafał Parszewscy, Ewa i Zbigniew Kubasińscy, Adam Wróbel, Leszek Janusz, Agnieszka i Damian Kamodowie, Agnieszka Dragowska, Marek Kozerawski, Magdalena Kozieł, Krzysztof Klimek, Iwona i Mateusz Kamodowie, Beata i Tomasz Stępniowie, Marcin Zapała, Piotr i Martyna Gąszczowie, Krzysztof Jakubowski, Wioleta Jakubowska, Izabela Stanek-Kowalczyk, Huber Gołos. 

Następnie rozpoczęła się seria przemówień, a głos zabierali: wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Dorota Duda, burmistrz Krzysztof Obratański, była dyrektor Maria Stanek i kilku innych zaproszonych gości.

„Sto lat to naprawdę piękny jubileusz. A jeszcze przypadający w roku jubileuszu Stulecia Odzyskania przez nasz kraj Niepodległości to naprawdę piękne wydarzenie. Dziękuję, że mogę być tutaj w Rogowie i z Wami ten dzień świętować.” – mówił Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski.

„Na początku lat 90-tych jako Przewodniczący Rady Miejskiej z obecnym tu burmistrzem Jasińskim jako członkiem Zarządu Miasta i Gminy Końskie wymyślaliśmy i negocjowaliśmy z księdzem proboszczem Janem Podsiadło ten niebanalny wówczas i jedyny w swoim rodzaju układ dzięki której nowowybudowana plebania mogła się przekształcić w szkołę i dała początek dzisiejszemu Zespołowi Placówek Oświatowych. Dlatego często myśląc o tej szkole myślę jak o swoim dziecku. Tym bardziej czuję się zaszczycony zaproszeniem na dzisiejszą uroczystość, serdecznie gratuluje wszystkim twórcom dzisiejszego uroczystego obchodzenia i życzę wielu sukcesów w następnych stuleciach szkoły.” – powiedział do zgromadzonych burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

„Chciałabym bardzo serdecznie pogratulować i złożyć bardzo serdeczne podziękowania dyrekcji szkoły i wszystkim pedagogom, którzy wychowują wspaniałe młode pokolenia i dziękuję tym absolwentom, uczniom Państwa szkoły, z którymi spotkałam się również w ciągu 25-letniej pracy pedagogicznej w technikum, ale także na ich ścieżce zawodowej. To wspaniali ludzie. Te sentencje, które Państwo wypisali przy portrecie Jana Pawła II oni absolutnie realizują i tego gratuluję.” – gratulowała Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu Koneckiego.

„W imieniu wszystkich koleżanek i pracowników emerytów chciałabym podziękować za to zaproszenie, podziękować za to, że pamiętacie o nas przy uroczystościach szkolnych. Jest mi niezwykle miło, bo ja też obchodzę taki jubileusz – pięćdziesiąt lat temu po raz pierwszy przekroczyłam progi tej szkoły, a dokładnie to starej szkoły w Rogowie. Rozpoczęłam tutaj prace 16 sierpnia 1968 roku, przywitał mnie były dyrektor Bogdan Zimnoch. Jego żona się tutaj teraz uśmiecha. On przykarcił mnie i powiedział, że chciałby bym matematyki uczyła na wysokim poziomie, żebym nie zawaliła sprawy jako młoda kobieta. Udało mi się to wszystko pogodzić, zakończyłam pracę, a była to moja pierwsza i ostatnia praca w oświacie.” – wspomniała Maria Stanek, była dyrektor szkoły w Rogowie.

Jubileusz to okazja do złożenia życzeń i wręczenia prezentów. Władze gminy Końskie na ręce dyrektora Wiktorowskiego przekazały 5000 złotych i laptopa. Szkoła otrzymała także upominek od Zarządu Powiatu Koneckiego. Swój prezent wręczyli także przedstawiciele wszystkich pozostałych placówek oświatowych zarządzanych przez gminę Końskie.

Zanim wszyscy udali się na poczęstunek i zwiedzanie wystawy dotyczącej historii szkoły, wybrzmiała jeszcze piękna część artystyczna. Udział w niej wzięli obecni uczniowie, ale i absolwenci. Tę część przygotowali: Beata Gawrońska, Magdalena Walczuk, Izabela Klusek, Kamila Bobińska, Zbigniew Czerczak, Izabela Czerczak, Monika Kosmal oraz Iwona Gil.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *