REKLAMA

Pielgrzymka rusza już w środę. Nasze grupy ciągle przyjmują chętnych [wideo]

Już w środę 8 sierpnia z Końskich wyruszy 40. Jubileuszowa Pielgrzymka na Jasną Górę. Z księdzem Łukaszem Białasem, który jest koordynatorem koneckiej grupy nr 6 porozmawialiśmy o tym jak przygotować się na pielgrzymkę i jak ją duchowo należycie przeżyć. 

REKLAMA

Ksiądz Łukasz Białas jest wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Końskich. Organizuje on i koordynuje wyjście grupy nr 6. –„To ostatnie dni zapisów do Pielgrzymki na Jasną Górę, która w tym roku jest bardzo wyjątkową pielgrzymką. Nasza Konecka Ziemia włącza się w pielgrzymkę Diecezji Radomskiej. Jesteśmy jedną z pięciu kolumn tej pielgrzymki. To jest jubileuszowa 40. Pielgrzymka Ziemi Radomskiej na Jasną Górę, a więc bardzo wyjątkowa. Pielgrzymować będziemy pod hasłem <<Napełnieni Duchem Świętym>>. Chcemy by Maryja w tym czasie rekolekcji w drodze uczyła nas jak oddawać się natchnieniom Ducha Świętego, jak postępować w zgodzie z nim. Dzisiaj nie umiemy słuchać, a Pielgrzymka jest doskonałym czasem aby odkryć Boży Głos, usłyszeć go na nowo. Mimo całego trudu jaki podejmujemy w duszy dzieją się wielkie rzeczy. Możemy w niej znaleźć naprawdę mnóstwo ciszy i głosu Pana Boga.” – tłumaczy nam ks. Łukasz Białas.

Nasza pielgrzymka wyruszy w środę. O godzinie 7:00 odbędzie się msza święta sprawowana przez Księdza Biskupa Henryka Tomasika. A tuż po niej nasze grupy ruszą na pątniczy szlak. –„Zapisy jeszcze trwają we wszystkich koneckich parafian. Ja jako przewodnik grupy nr 6 serdecznie zachęcam by dołączyć do naszej szósteczki, czyli grupy macierzystej wobec wszystkich pozostałych. Każdego dnia aż do wyjścia pielgrzymki, ale nawet i po wyjściu istnieje możliwość zapisania się. W niedzielę po każdej mszy świętej przez pół godziny młodzież będzie czekać przed kościołem i zapisywać Państwa. W poniedziałek i wtorek rano od 9 do 11 oraz po południu od 17 do 18:30. Każdy ten dzień jest oczekiwaniem na Państwa i jeśli ktoś przyjdzie poza tymi godzinami to także oczywiście zapiszemy by dołączyć do pielgrzymiego szlaku.” – mówi nam ksiądz Łukasz.

REKLAMA

A jak należy się przygotować do pielgrzymki? O tym ponownie ksiądz Łukasz Białas. –„Podstawowe kryterium to wiara w Pana Boga i jego matkę, do której chcemy razem pielgrzymować. Kolejne kryterium to jest dobry humor, z którym idziemy. Pielgrzymka to szczególny czas wielkiej radości w Panu Bogu, nie głupkowatej wesołkowatości, którą często widzimy w obecnym świecie. Natomiast Bożej Radości. Duch Święty jest dawcą radości i to jego chcemy szczególnie w tym roku przybliżyć pielgrzymom. Radość ducha chcemy również poczuć na pielgrzymim szlaku. Poza duchowymi aspektami istnieją też te bardzo przyziemne i praktyczne. Na pewno warto w tych dniach, gdzie pogoda pokazuje jak potrafi nas rozgrzać, wziąc odpowiedni strój. Pamiętajmy przy tym, że pielgrzymka ma charakter pokutny, nie jest to wyjście na plażę. O to proszę by to był strój, który mówiąc najprościej nadawałbym się do wejścia do kościoła. […] Nie chodzi o to by na słońcu się smażyć w bardzo grubych ubraniach, czy bardzo długich, ale trzeba też zachować charakter pokutny pielgrzymki, swoim strojem nie rozpraszać innych w modlitwie. […] Bardzo wygodne obuwie jest ważne, nie bierzmy nowych butów choćby były najlepszej marki. Jednak lepsze będą stare, w których dobrze się czujemy, są wygodne i wiemy że nas nie będą obcierać. Temperatura i dłuższy spacer robią swoje i nawet bardzo dobre buty potrafią nogi zniszczyć jeśli są nierozchodzone. Strój trzeba wziąć na każdą pogodę, bo mimo że jest słońce to może wyskoczyć jakaś chmura, deszcz, więc płaszcz przeciwdeszczowy.” – tłumaczy ksiądz.

Wiele udogodnień zapewniają także organizatorzy. Za grupami pielgrzymów cały czas jadą samochody wiozące bagaże, ale nie tylko. –„W grupach koneckich udało nam się zorganizować spore ilości wody dla pielgrzymów. Będziemy się starali w miarę możliwości w tę wodę zaopatrywać. Każdego dnia przewidziany jest również ciepły posiłek, to jest spore źródło energii by coś ciepłego zjeść w drodze. Każdego dnia kuchnia polowa będzie wydawać posiłki zupełnie za darmo głównie dzięki proboszczowi Janickiemu, który tę kuchnię polową zabiera ze sobą. Zorganizowany jest wkład do tej kuchni, suchy prowiant też jest zapewniony tak by pielgrzymi otrzymali do tego obiadu czy kolacji jakieś pieczywo. Od strony technicznej spore rzeczy jest zorganizowanych, a jeśli ktoś ma obawy co do tego czy da radę. To w wielu z nas takie obawy się rodzą. To jest naturalne zwłaszcza patrząc na warunki atmosferyczne, na te temperatury, które teraz są. Jeśli ktoś ma problemy ze zdrowie to na pewno warto się dwa razy zastanowić. Jeśli nie ma przeciwwskazań to te obawy na szlaku pielgrzymim ustąpią miejsca atmosferze pielgrzymki. Fantastycznemu okresowi kilku dni, gdzie doświadczamy rzeczy bardzo dobrych. To zmęczenie, trud, pot, który się z człowieka leje nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie stanowią jeszcze większą motywację, by z większym zapałem do Pana Boga iść.” – kończy ksiądz Łukasz Białas.

Przypomnijmy, że z Końskich wychodzić będą cztery grupy: oprócz parafii św. Mikołaja to także parafia Chrystusa Odkupiciela,  parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Zwiastowania NMP w Kazanowie.

REKLAMA

Dodaj komentarz