REKLAMA

Piknik Sienkiewiczowski w Wólce – uczniowie niczym bohaterowie powieści [wideo, zdjęcia]

To był naprawdę piękny dzień w Wólce w gminie Słupia Konecka. Tamtejsza maleńka szkoła podstawowa zorganizowała piknik przesiąknięty historią i literaturą!

REKLAMA

Inicjatorem całego wydarzenia był znany w regionie rekonstruktor historii, a zarazem dyrektor Szkoły Podstawowej w Wólce Andrzej Rudziński. – „Tu na podwórzu szkolnym chcieliśmy pokazać coś co podczas życia i w książkach Sienkiewicza mogło się gdzieś pojawić. Mamy tutaj Powstańców Styczniowych, mamy Husarzy, żołnierzy z jego powieści. Są również Legioniści, których gdzieś mieszkając w Krakowie mijał, a wspomnieniach pojawiają się informację, że goście w szarych mundurach mu salutowali. To dlatego, że znali wielkie pisarza wtedy i oddawali mu w ten sposób honor.” – opowiada nam dyrektor Rudziński.

A dlaczego właśnie Sienkiewicz? Odpowiedź jest prosta: obecny rok uznano za rok Henryka Sienkiewicza i jego twórczości. Z tej okazji w szkole w Wólce odbyły się już pokazy filmów opartych na dziełach tego pisarza, głośne czytanie jego książek, a nawet liczenie w stylu sienkiewiczowskim. Tego samego dnia co piknik historyczny zorganizowano też konkurs wiedzy o Sienkiewiczu, konkurs plastyczny oraz akademię mającą za zadanie przybliżyć sylwetkę tego autora.

REKLAMA
W szkole tego dnia wybrzmiała również "Dunka na dwa serca".

W szkole tego dnia wybrzmiała również „Dunka na dwa serca”.

Po akademii rozpoczęło się już spotkanie z historią, w którym uczestniczyły dzieciaki nie tylko z Wólki, ale i ze szkół w Mninie, Radwanowie i Pilczycy. W świetnej pogodzie najmłodszym zaprezentowano krótkie rekonstrukcje luźno powiązane z twórczością oraz życiem Henryka Sienkiewicza. „Jest to wszystko dzięki Stowarzyszeniom Rekonstrukcji Historycznych w dużej mierze. Jednego z nich ja jestem członkiem, tzn. IV Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Sprzęt jest po części mój, po części właśnie Stowarzyszenia Koledzy montują taśmę do CKM-u używanego przez Legionistów. Mamy też miotacz okopowy do miotania min z czasów I Wojny Światowej. Kolegów mamy ubranych w stroje Husarii Polskiej, mamy stroje z Powstania Styczniowego, czy strój żołnierza z czasów Wojny Secesyjnej. Koledzy z Najemnej Roty Muszkieterskiej z Kielc pokażą najemnych piechurów z czasów Potopu Szwedzkiego. My pokażemy karabiny czarno-prochowe, jak one strzelały, jak walka okopowa mogła wyglądać. Spróbujemy coś zapodać dzieciom by choć troszeczkę dotknęły tej historii na żywo.” – mówił nam dyrektor szkoły w Wólce Andrzej Rudziński.

Laureatami w konkursie o życiu i twórczości H. Sienkiewicza zostali:

I miejsce – Milena Komisarczyk – SP Wólka

II miejsce – Martyna Pasieka – SP Wólka

Maksymilian Janiszewski – NSP Mnin

III miejsce – Maria Piec – SP Pilczyca

Paweł Wilk – SP Pilczyca

Marta Mączyńska – NSP Radwanów

Uczniowie z klas I- III którzy wygrali konkurs plastyczny to :

I miejsce – Daria i Marcelina Majer – SP Pilczyca

II miejsce – Karolina Szymkiewicz – SP Wólka

III miejsce – Marta Mączyńska – NSP Radwanów

Pozostali uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy oraz symboliczne upominki.

Zdjęcia:

Piknik Sienkiewiczowski w Wólce 30

REKLAMA

Dodaj komentarz