REKLAMA

Pod Izabelowem spoczywało 142 żołnierzy niemieckich! Zakończyły się ekshumacje [zdjęcia]

We wtorek zakończyły się ekshumacje, które w lesie nieopodal Izabelowa pod Końskimi prowadziła Fundacja Pamięć zajmująca się poszukiwaniem szczątków niemieckich żołnierzy. Odkryto zbiorową mogiłę, a w niej odnaleziono szczątki aż 142 niemieckich żołnierzy!

REKLAMA

„W mogile zbiorowej odnaleziono szczątki 142 osób, byli to żołnierze niemieccy, o czym świadczą odnalezione wśród zmarłych tabliczki identyfikacyjne, tzw.  nieśmiertelniki. Przypuszczamy, że szczątki poległych żołnierzy zbierane były z okolic i pochowane w jednej mogile. Po wykonaniu dokumentacji i  przekazaniu jej do Niemiec, gdzie zostaną podjęte próby ustalenia tożsamości ekshumowanych żołnierzy, ich szczątki zostaną pochowane na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Siemianowicach Śląskich.” – powiedziała nam Iza Gruszka, prezes fundacji „Pamięć”.

REKLAMA

Średnia wieku odnalezionych żołnierzy to 24-25 lat. Oprócz szczątków odkryto także pocisk artyleryjski, nadkole z jakiegoś pojazdu, obrączkę, protezy, medalik i krzyżyk. Przypomnijmy, że przed rokiem ekshumacje prowadzone były na koneckim skwerze – o tym więcej przeczytacie TUTAJ.

Zdjęcia (UMiG Końskie):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *