REKLAMA

Pomyków: Nowy rok szkolny z nowym przedszkolem! [wideo, zdjęcia]

W środę w Urzędzie Miasta i Gminy w Końskich doszło do podpisania umowy, na mocy której w ciągu najbliższych miesięcy zbudowany zostanie zupełnie nowy budynek dla Przedszkola w Pomykowie. 

REKLAMA

To historyczna chwila dla całej społeczności tak zwanego koneckiego „Sześciogrodu” – rejonu gminy, który cały czas się rozwija, w której ciągle przybywa nowych domów oraz dzieci. Dotychczasowy drewniany i niezbyt komfortowy budynek przedszkola zostanie zastąpiony nowoczesnym projektem! –„To jest inwestycja z brodą. O tym, że przedszkole jest nam potrzebne i że ten budynek długo nie wytrzyma wiedzieliśmy od dawna. Projekt został zlecony jeszcze w poprzedniej kadencji i został wykonany, choć był zmieniany w trakcie. On miał jeden grzech: trochę takie imperialne, mocarstwowe zadęcie. Był przygotowany na trzy oddziały z pełnym zapleczem kuchennym. Tymczasem demografia wskazuje, że na więcej niż dwa oddziały nie będziemy mieć tam dzieci. Zatem budowa przedszkola trzy oddziałowego oznaczałoby, że musielibyśmy ściągnąć jakiś oddział z miasta, a w efekcie pewnie wygasić jakieś przedszkole. To z kolei jest bezcelowe. Zdecydowaliśmy się na zlecenie nowego projektu. Tym razem był on dopasowany do potrzeb demograficznych – zarówno tych, które obecnie są, jak i w przyszłości. A więc z jednej strony to jest zmniejszenie możliwości przyjęcia dzieci do dwóch oddziałów, a z drugiej strony zrezygnowaliśmy z pełnego zaplecza kuchennego, a zamiast tego przygotowujemy tam tylko pomieszczenia do przygotowania i wydawania posiłków.” – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Dzieci w Pomykowie będą zatem korzystać z gminnego cateringu. Taki system żywieniowy funkcjonuje w wielu placówkach i oparty jest o kuchnie, które istnieją w innych przedszkolach lub szkołach. Z nich pełnowartościowe obiady, przygotowywane przez zatrudnianych przez gminę kucharzy dowożone są do pozostałych placówek.

REKLAMA

Tak wygląda wizualizacja nowego przedszkola w Pomykowie.

Drewniany budynek, w którym przedszkole funkcjonowało dotychczas zostanie rozebrany po zakończeniu prac przy budowie nowego. Ze starego do nowego obiektu przeniesie się także istniejąca w Pomykowie filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie. Dzięki rozbiórce „drewniaka” dzieci otrzymają większą przestrzeń, która w przyszłości zostanie zagospodarowana na duży podjazd dla samochodów rodziców, plac zabaw, czy boisko. Inwestycja zostanie w 100 % pokryta z gminnych środków. –„To jest prawie 1 milion 900 tysięcy złotych. Będziemy chcieć by powstało to przedszkole jak najszybciej i poza terminami umownymi będziemy chcieli się tak porozumieć z wykonawcą by jeszcze w tym zbliżającym się roku szkolnym uruchomić tam przedszkole, czyli żeby rok szkolny 2018/2019 rozpoczął się może nie od pierwszego września, ale już by w nim przejść do nowego budynku.” – tłumaczy burmistrz Obratański.

Inwestycja ma wielkie znaczenie dla lokalnej oraz szkolnej społeczności. W środę mówiła o tym dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Pomykowie Ewa Szczepanik. –„Dla nas to spełnienie marzeń. Długo oczekiwane jest to przedszkole przez rodziców, nauczycieli i na pewno poprawi to funkcjonowanie naszej placówki w środowisku. Staniemy się atrakcyjniejsi na pewno, poprawimy warunki pracy nauczycieli i to daje nam ogromne możliwości rozwoju. Będziemy też realizować dodatkowe zajęcia, na które zostało przeznaczone bardzo dużo pieniędzy ze środków unijnych. Te zajęcia dodatkowe będą realizowane już w roku szkolnym 2018/2019 i jeśli nie uda nam się we wrześniu rozpocząć to na pewno w drugim półroczu roku szkolnego 2018/2019.” – tłumaczyła dyrektorka jednostki.

Stare Przedszkole to klimatyczny, ale niekoniecznie wygodny dla dzieci budynek.

Budową przedszkola zajmie się doświadczona w tego typu projektach firma Janex z Kielc. –„Firma nie jest nowa, bo już kilkanaście inwestycji oświatowych wykonała. Nie widzimy tu jakiegoś wielkiego problemu. Myślę, że w ciągu tygodnia rozpoczniemy pracę i postaramy się by to w jak najszybszym czasie oddać. Czy nam się to uda na 1 września? Trudno dzisiaj powiedzieć, bo zależy to od warunków atmosferycznych i od wielu czynników, które są. W każdym razie załogę mamy skompletowaną i powinniśmy to w terminie oddać, by dzieci, które z utęsknieniem czekają weszły do tego przedszkola.” – tłumaczy Tadeusz Nawara, kierownik budowy, firma Janex z Kielc.

Od zawsze Przedszkole w Pomykowie było dwuoddziałowe. Obecnie istnieje tam jeden oddział mieszany, ale trwająca rekrutacja wskazuje na to, że od 1 września ponownie będą tam funkcjonować dwie grupy.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA