REKLAMA

Powiat kontratakuje. Jest opinia profesora Chmaja!

W ekspresowym tempie upubliczniona została opinia profesora dr hab. Marka Chmaja na temat sytuacji Rady Powiatu Koneckiego, która jak już wiemy została rozwiązana z mocy prawa po informacji przekazanej dziś około godziny 15:00 przez wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek. Radca prawny uważa, że w organy nadzorcze złamały w stosunku do powiatu koneckiego Zasadę Legalizmu, która określona jest w Konstytucji RP oraz jednego z artykułów kodeksu karnego. Prawnik sugeruje, że wojewoda dopuściła się przekroczenia swoich uprawnień. 

REKLAMA

Za całością opinii prawnej można zapoznać się na stronie internetowej powiatu koneckiego – TUTAJ. Prawnik przytacza między innymi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w podobnej sytuacji wskazał określenie „zarząd nieprawidłowo wybrany” co w jego mniemaniu oznacza coś zupełnie innego niż zupełny brak wyboru.

Chmaj stawia cztery główne konkluzje. Ostatnia z nich mówiąca o możliwości postawienia zarzutów urzędnikom (wojewodzie), którzy dokonywali nadzoru jest najciekawsza:

REKLAMA

1. Wybór Zarządu Powiatu Koneckiego został dokonany zgodnie z dyspozycją artykułu 27 Ustawy o Samorządzie Powiatowym

2. Artykuł 29 (przyp. red. dotyczy on rozwiązania Rady Powiatu na skutek braku wyboru zarządu) odnosi się wyłącznie do sytuacji braku podjęcia aktu wyboru Zarządu Powiatu przez Radę Powiatu, w sposób określony w art. 27 Ustawy o Samorządzie Powiatowym.

3. Niezgodność składu Zarządu Powiatu ze statutem nie może skutkować sankcją rozwiązania Rady Powiatu z mocy prawa na podstawie art. 29. ust.1 Ustawy o Samorządzie Powiatowym.

4. Zastosowanie przez wojewodę sankcji z art.29 ustawy o samorządzie powiatowym będzie złamaniem zasady legalizmu określonej w art. 7 Konstytucji RP oraz szeregu przepisów ustawy o samorządzie powiatowym. Może to skutkować postawieniem wojewodzie zarzutu z art. 231 kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

REKLAMA


One thought on “Powiat kontratakuje. Jest opinia profesora Chmaja!

  1. A pisze:

    Pan profesor zapomniał dodać, że przywołany wyrok NSA dotyczy uchwały Zarządu Powiatu w £owiczu z dn. 2 grudnia 2014 r., czyli podjętej raptem 10 dni po ogłoszeniu wyników wyborów. Stan prawny i faktyczny tamtej sprawy jest więc istotnie różny, bo nie został przekroczony 3 miesięczny termin na wybór zarządu, więc rada miała jeszcze czas na zmianę statutu lub wybór dodatkowych członków. Orzecznictwa w identycznej sprawie nie ma, bo jest to pietwszy taki przypadek.

Dodaj komentarz