REKLAMA

Powiat: Radni wybrali składy komisji. Kacperski już zaprzysiężony [wideo]

Nie bez dyskusji i problemów dla rządzących przebiegła pierwsza w nowym roku sesja Rady Powiatu Koneckiego. Podczas niej zaprzysiężono Stanisława Kacperskiego, który objął mandat wstępnie wywalczony przez Krzysztofa Jasińskiego. Wybrano też składy poszczególnych komisji. W trakcie sesji doszło też do nietypowej sytuacji: problemy zdrowotne miał starosta Andrzej Lenart. 

REKLAMA

Przewodnicząca Rady Powiatu Koneckiego Dorota Duda sesję rozpoczęła właśnie od zaprzysiężenia nowego radnego z ramienia Samorządnych Ziemi Koneckiej –„Czy się spodziewałem, że jednak wezmę ten mandat? Trochę tak. Wiedziałem, że była taka możliwość. Wiedziałem na ile mnie stać i ile tych głosów mogę mieć. Szczerze mówiąc liczyłem, że będę drugi, a byłem jednak trzeci. Tak się sprawy ułożyły, że pan Jasiński objął stanowisko wiceburmistrza, musiał zrezygnować z mandatu i tym sposobem ja jestem na jego miejsce. Czym się zajmę? Związek Emerytów prowadzę już dziesięć lat i ta problematyka jest mi bardzo dobrze znana. Chciałbym w tym kierunku wiele zrobić dla osób starszych. Nie wiem na ile mi się to uda, ale będę wszystkie inicjatywy idące w tym kierunku wspierał. Głównie mam na myśli kolejki do specjalistów, bo z tym jest ogromny problem. Będąc w Radzie Seniorów przy urzędzie burmistrza ten problem był wielokrotnie poruszany, ale nie wiele żeśmy wskórali. Zobaczymy jak się potoczą losy tutaj. Będę się starał na ile tylko będzie to możliwe by to co obiecałem ludziom w moich ulotkach to to realizować.” – powiedział nam tuż po zaprzysiężeniu radny Stanisław Kacperski.

REKLAMA

W kolejnej części sesji Przewodnicząca Rady Powiatu przedstawiła radnym decyzję wojewody świętokrzyskiego stwierdzającą nieważność uchwały o wysokości wynagrodzenia starosty koneckiego Andrzeja Lenarta. Nieważność ta wynikała z faktu, iż sam starosta głosował podczas zatwierdzania tej uchwały, a zdaniem wojewody nie powinien tego uczynić, gdyż głosowanie dotyczyło interesu jego osoby.

Po dyskusji radni zgodzili się na wprowadzenie do porządku obrad ponownego głosowania nad wysokością wynagrodzenia starosty i ostatecznie, tym razem już bez Andrzeja Lenarta, ustalili wysokość jego pensji na poziomie: płaca zasadnicza – 4800 zł brutto, dodatek funkcyjny 2100 zł brutto, dodatek specjalny 2760 zł brutto i dodatek za wieloletnią prace 960 zł brutto. Pensja starosty wyniesie więc 10 tysięcy 620 złotych brutto.

Na początku sesji doszło do niecodziennej sytuacji. Swoje sprawozdanie mówiące o pracy między sesjami wygłaszał starosta Andrzej Lenart. Włodarz źle poczuł się podczas wystąpienia i nie mógł kontynuować. Dorota Duda ogłosiła w trakcie wystąpienia pięciominutową przerwę, a po niej sprawozdanie wygłosił wicestarosta Bogdan Soboń.

W kolejnym punkcie radni mieli wybrać delegata do Związku Powiatów Polskich. Zwyczajowo zostaje nim starosta konecki. Tym razem opozycja zgłosiła na to stanowisko kontrkandydata w osobie Roberta Plecha. Zarządzający powiatem postanowili więc poprosić radcę o pomoc prawną. Przewodnicząca Duda zarządziła pięciominutową przerwę, która przedłużyła się do niemal dziesięciu minut, po czym wróciła i ogłosiła kolejne trzydzieści minut przerwy. Takim zachowaniem oburzony był radny Wiesław Skowron, który żądał uzasadnienia merytorycznego kolejnych przerw. Dyskusja między Dudą a Skowronem toczyła się jeszcze po powrocie radnych z przerwy.

Ostatecznie stosunkiem głosów 11 do 10 odrzucono kandydaturę Plecha, a potem zatwierdzono kandydaturę starosty Lenarta.

Najważniejszymi głosowaniami dnia miały być te nad składem poszczególnych komisji. Przebiegły one bardzo sprawnie, niemalże jednogłośnie. Radni zadecydowali, że w składzie:

Komisji Rewizyjnej znaleźli się: Dariusz Młodawski – przewodniczący, Jarosław Lasota – zastępca, Paweł Pękala – sekretarz, Jan Prasał, Witold Wójcik, Stanisław Kacperski, Marian Domagała, Wojciech Owczarek i Danuta Leśniewicz.

Komisji Skarg, Wniosków i Petycji znaleźli się: Lila Brożyna, Łukasz Kubka, Witold Wójcik, Dariusz Młodawski i Stanisław Kacperski.

Komisji Budżetu, Rolnictwa, Zdrowia i Oświaty znaleźli się: Jarosław Lasota, Lila Brożyna, Dorota Duda, Czesław Kurcbart, Magdalena Prasał, Paweł Pękala, Grzegorz Piec, Jan Prasał, Damian Rozmus, Wiesław Skowron, Beata Zbróg, Bogdan Soboń, Andrzej Lenart i Wojciech Owczarek.

Komisji Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego znaleźli się: Damian Rozmus, Marian Domagała, Dorota Duda, Łukasz Kubka, Czesław Kurcbart, Beata Zbróg, Danuta Leśniewicz, Grzegorz Piec, Robert Plech, Bogdan Soboń, Andrzej Lenart i Wiesław Skowron.

Wyboru przewodniczących komisji radni dokonają spośród siebie na pierwszym posiedzeniu danej komisji.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *