REKLAMA

Powstanie nowa droga do szpitala. Taniej niż zakładano! [wideo, zdjęcia]

Nieco ponad 2,5 miliona złotych, z czego połowa prawdopodobnie będzie pochodzić z dotacji ma kosztować zupełnie nowa droga dojazdowa do szpitala w Końskich. Połączy ona ulicę Zachodnią z naszą lecznicą. Prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach. 

REKLAMA

Gmina Końskie jest już po przetargu dotyczącym budowy tej drogi. Ku zaskoczeniu urzędników okazało się, że będzie ona kosztować mniej niż na ten cel zabezpieczono pieniędzy. Między innymi z tego powodu ostatnio na nadzwyczajnej sesji musieli zebrać się radni, którzy dokonali przesunięć środków w budżecie. Po zakończeniu przetargu wiadomo już, że droga od Zachodniej do Szpitala im. św. Łukasza na pewno zostanie wykonana  –„Dzisiaj z fazy pomysłu i projektu przechodzi w stan realizacji. W ubiegłym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie. Ten wniosek został pozytywnie rozpatrzony, a to znaczy, że nasza inicjatywa jest na liście rankingowej umożliwiającej skorzystanie z pieniędzy państwowych dotacyjnych. My nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcie w tej kwestii ogłosiliśmy przetarg, który w szczęśliwym okresie  dla przetargów cieszył się dużym powodzeniem. Dziewięć firm złożyło oferty.  Przy kosztorysie inwestorskim przekraczającym 3,5 miliona złotych, a sięgającym prawie 3 miliony 600 tysięcy najkorzystniejsza oferta to nieco ponad 2,5 miliona złotych” – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

To oznacza bardzo dużą oszczędność w koneckim budżecie. Taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca w poprzednich latach kiedy to ceny budowy dróg były bardzo wysokie. Wydaje się, że teraz dla tego typu inwestycji znowu nastały dobre czasy –„Przypominają się szczęśliwe pierwsze lata poprzedniej kadencji – rok 2015 i 2016 kiedy to inwestycje drogowe były niezwykle popularne wśród wykonawców, dużo było oferentów i uzyskane oszczędności na przetargach były znaczące. Był taki czas kiedy rozstrzygnięcia były na poziomie 4o% kosztorysów inwestorskich” – tłumaczy burmistrz Obratański.

REKLAMA

Łącznik między Zachodnią a szpitalem będzie miał około jednego kilometra długości, a budowa najprawdopodobniej zostanie dofinansowana w 50% ze środków rządowych. Nowa ulica powinna być oddana do użytku w obecnym roku –„To jest program jednoroczny. Droga nie jest długa, ma niespełna kilometr, ale jest strategicznie ważna i mam nadzieję, że mimo pewnej specyficzności w terenie, który jest podmokły ta droga zostanie szybko i sprawnie wybudowana” – mówi Obratański.

Na tę chwilę do powiatowego szpitala można dojechać tylko jedną drogą prowadzącą od ulicy Gimnazjalnej w Końskich. Drugi dojazd jest więc niezwykle ważny by zapewnić bezpieczeństwo i skrócić czas transportu pacjentów.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *