W piątek w Publicznej Bibliotece w Końskich wręczono nagrody dla najlepszych młodych fotografów z powiatu koneckiego.
W tym roku do konkursu fotograficznego "Zanurzeni w przyrodzie" zgłoszono 72 zestawy fotografii. Jurorzy byli pod wrażeniem wysokiego poziomu tegorocznych prac. Oceniający zwracali szczególną uwagę na oryginalność, umiejętne pokazanie podpatrywanej przyrody, spójność tematyczną przesłanego zbioru, artyzm oraz stopień profesjonalizmu.
Skład jury:
Wiesław Turno - artysta fotografik, przewodniczący jury
Krzysztof Kowalski - dyrektor Domu Kultury w Końskich, członek jury
Marzena Kądziela - podróżniczka i dziennikarka, sekretarz jury
Dariusz Kowalczyk - Dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich, członek jury
Adam Kubka - dyrektor CKiAL w Gowarczowie, członek jury
Na wręczeniu nagród pojawili się laureaci, dumni rodzice, a także włodarze miasta: burmistrz Krzysztof Obratański oraz wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński. Nagrodzeni otrzymali atrakcyjne nagrody (aparat cyfrowy, drukarka, sprzęt sportowy typu plecak) oraz pamiątkowe dyplomy. Jednym z czynników, które jury brało pod uwagę była kompozycja całego zbioru. Dominik Niziński, laureat pierwszego miejsca w kategorii studenci, opowiedział nam co było spoiwem łączącym jego fotografie:
"Myślę, że takim czynnikiem, który spaja w całość jest to, że kocham wszystkie małe żyjątka. Lubię oglądać je z takiej perspektywy jaka nam umyka na co dzień, gdzieś tam się schylić, sprawdzić zachowania i jak to działa w mikro przyrodzie. To mnie mobilizuje żeby fotografować. Dodam jeszcze, że interesuję się tylko fotografią makro."
::attachment{"type":"image","item_id":"592450", "alt":"zdjęcie", "title":"Fotografie Piotra Patera - zwycięzcy w kategorii szkół średnich.", "longSide":"640"}
Większość zgłoszonych prac opierała się na technice makro, w przypadku Karoliny Kozielskiej, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii gimnazjów było zupełnie inaczej:
"Raczej makrofotografia nie jest moim ulubionym tematem. Uznałam, że zawsze jest przewaga tej techniki. Pomyślałam żeby zrobić coś nowego, świeżego. Dlatego wykonałam portrety".
Warto dodać, że Karolina wygrała ostatnio również w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Granice rzeczywistości".
Etap zamykający konkurs stanowi wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac, którą można oglądać w siedzibie Biblioteki do 30 czerwca 2016 roku.
Laureaci:
Kategoria I - uczniowie gimnazjów:
I miejsce - Karolina Kozielska
II miejsce - Agata Rowińska
III miejsce- Iga Cichoń
Wyróżnienie - Barbara Zamachowska
Wszyscy nagrodzeni w tej kategorii są uczniami Gimnazjum w Stadnickiej Woli i należą do klubu fotograficznego "Kadr", którego opiekunem od lat jest Justyna Soja - Sadowska.
Kategoria II - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce - Piotr Pater, II LO w Końskich
II miejsce- Anna Jasińska, Liceum Plastyczne w Kielcach
III miejsce- Milena Strzelczyk, II LO w Końskich
Wyróżnienie - Paulina Młodawska, ZSP w Stąporkowie
Kategoria III - studenci:
I miejsce - Dominik Niziński
II miejsce- Aleksandra Mostowska
III miejsce- Patryk Polewany
Wyróżnienie - Przemysław Firkowski
Kolizja dwóch aut na skrzyżowaniu w Końskich
Tak jak przy poprzednich artykułach, w komentarzach dominują opinie drobnych i raczej słabo wyedukowanych cwaniaków z zaułków "naszej metropolii", dla których jedynym rozwiązaniem problemu dużej ilości kolizji na feralnym skrzyżowaniu jest ciągłe poprawianie, i przebudowy. Ludzie, nie słuchajmy głupoli i lobby remontowe-drogowe, które wymuszają na władzach remont czy przebudowe. Zaczynam podejrzewać, że wszelkie działania w tym temacie piszą niedouczeni ludzie którzy nie potrafia sobie poradzic na zwykłym skrzyżowaniu, a może nawet jakieś lobby remontowo-drogowe które chciałoby mieć zamówienia na nowe remonty. Przecież to jest proste skrzyżowanie, chyba najprostrze jakie można zrobić. Po co komplikować coś co powinno dobrze działać? Przecież nie będziemy remontować każdego skrzyżowania, bo kilka osób nie potrafi prawidłowo zachować się na najprostrzym skrzyżowaniu. Należalo by zacząć od podstaw, od odpowiedzi czy dany kierowca dobrze widzi, czy zna przepisy ruchu drogowego, czy poprawnie je stosuje. Może czas aby policja zaczeła odbierac prawojazdy i kierować na ponowne badania lub egzaminy.
apel
14:12, 2026-06-10
Kolizja dwóch aut na skrzyżowaniu w Końskich
ciekawe czy to miejscowi tak kochaja to skrzyzowanie ? przyjezdnemu jeszcze mozna przymknac oko niedzielny kierowca w innyhc miejscach to bywa roznie ale jesli w wiekszosci swoi tak jezdza to nie ma na to zadnego wytlumaczenia dla takich kierowcow nawet swiatla tunele wypraowadzajace i nie wiem jakie cuda nie pomoga !!!! karac i kierowac na ponowne egazaminy !!!
stachu
13:49, 2026-06-10
Kolizja dwóch aut na skrzyżowaniu w Końskich
Czy to skrzyżowanie było kropione przez duchownego? Może tutaj leży przyczyna.
A
13:39, 2026-06-10
Konecki szpital inwestuje w kardiologię i edukuje
A zapisy do kardiologa w tym szpitalu to na kiedy są, ile trzeba czekać? I wszystko w temacie.
A
13:37, 2026-06-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tkn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz