REKLAMA

Prawie 3 miliony na fotowoltaikę dla mieszkańców powiatu koneckiego [wideo]

2 985 231 złotych unijnego dofinansowania trafi do sześciu gmin zrzeszonych w Staropolskim Związku Miast i Gmin tj. Końskie, Fałków, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Smyków oraz Słupia Konecka na zamontowanie instalacji fotowoltaicznych i solarnych. Umowę przedstawicielom związku w czwartek wręczyli marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas oraz Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa.

REKLAMA

W imieniu związku umowy odbierali włodarze gmin: Henryk Konieczny z Fałkowa, Józef Śliz ze Smykowa, Robert Wielgopolan z Słupi Koneckiej, Leszek Kuca z Rudy Malenieckiej, Michał Pękala z Radoszyc oraz Krzysztof Obratański z Końskich. –„Skromnych rozmiarów dokument w rzeczywistości powinno się potraktować w kategoriach papierów wartościowych. W sumie gdyby policzyć tylko wartość tych zadrukowanych kartek to byłaby nie wielka, ale jeśli weźmie się pod uwagę ile na rzecz powiatu koneckiego spłynie pieniędzy i jakie wyniknie dobro to jest to wartość znacząca.”  – mówił tuż po podpisaniu umowy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich i przewodniczący Staropolskiego Związku Miast i Gmin.

Projekt pn. “Odnawialne Źródła Energii” umożliwi wykorzystanie energii odnawialnej w powiecie koneckim. Odbiorcami projektu są mieszkańcy gmin – właściciele nieruchomości, na których zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne i solarne.

REKLAMA

W sześciu wspomnianych gminach naszego powiatu zostanie wybudowanych 427 instalacji wykorzystujących energię słoneczną: instalacje fotowoltaiczne (389 szt.) wytwarzające energię elektryczną oraz instalacje kolektorów słonecznych (38 szt.) wytwarzające energię cieplną na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Nabór wniosków został już zakończony. Niebawem zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę. Warto jednak podkreślić, że istnieją obawy dotyczące tego czy takowy się znajdzie, bowiem termin realizacji tego zadania jest bardzo nieodległy.

Koszt całkowity projektu wynosi 5 817 792,48 mln zł, w tym dofinansowanie – 2 985 231,45 mln z funduszów europejskich.

Tekst: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego / własne. 

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA