REKLAMA

Prezentowali i rozmawiali o rodzie Piłsudskich [wideo, zdjęcia]

Dziennikarz i znawca historii Piotr Wdowiak w ostatni piątek prezentował w Końskich wystawę poświęconą rodzinie marszałka Józefa Piłsudskiego pt. „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”. 

REKLAMA

Spotkanie rozpoczął dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich Piotr Salata, a następnie kilka słów do zebranych skierował burmistrz Krzysztof Obratański. –„Niezwykle trudno jest mówić o kimś kto jest tak posągowy, tak z brązu jak o żywym człowieku. Ja znam już historię, którą nasz gość dzisiejszy Państwu zaprezentuje i wiem, że będzie nieco inaczej, będzie o żywym człowieku, o jego korzeniach, o tym skąd wyrósł człowiek, który dzisiaj jest symbolem polskiej niepodległości.” – mówił będący historykiem z wykształcenia Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Wystawa pt. „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość” przybliża mało znaną w Polsce litewską, żmudzką historię rodu Piłsudskich. Na podstawie materiałów zebranych z Centralnego Archiwum Państwowego Litwy wystawa pokazuje rodzinną historię przodków Marszałka. Dzięki wielokrotnym podróżom na Żmudź autor wystawy zebrał bogate archiwum ikonograficzne dziedzictwa materialnego Piłsudskich. Z uwagą zostały przedstawione informacje o najbliższych członkach rodziny Józefa Piłsudskiego, tj. rodzicach, dziadkach i rodzeństwie. Podczas jej piątkowej prezentacji w Końskich swój wykład dał także jej autor Piotr Wdowiak.

Część wykładu w naszym wideo. 

Wystawie towarzyszyła sprzedaż publikacji – cegiełki „Marszałek Ziuk i pierwsi Niepodlegli”, z której środki będą przeznaczone na odbudowę kwatery legionistów w Jabłonce Wielkiej i Kuklach na Wołyniu.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *