REKLAMA

Relacja wideo: Zamiana z NZOZ Południowa [wideo, zdjęcia]

Stosunkiem głosów 11 do 9 podczas zwołanej w trybie pilnym Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta i Gminy Końskie radni odrzucili projekt zamiany przez gminę nieruchomości z NZOZ Południowa. 

REKLAMA

Na sesji w ogóle nie stawiła się radna Helena Rozmus. Za przyjęciem uchwały zgłoszonej przez burmistrza Krzysztofa Obratańskiego dotyczącej zamiany nieruchomości głosowali: Marek Kozerawski, Zbigniew Hybik, Karol Cygankiewicz, Mirosław Dudka, Lucjan Górecki, Artur Dajer, Zbigniew Kucharski, Wiesław Malicki i Barbara Zielińska.

Przeciwni byli: Zbigniew Kowalczyk, Lidia Wiśniewska, Dorota Borkowska, Barbara Galant, Krzysztof Grzegorczyk, Andrzej Kosierkiewicz, Regina Maciejczyk, Paweł Pisiałek, Gustaw Słowik, Teresa Wilk, Beata Stefańczyk. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

REKLAMA

Zapraszamy Państwa do obejrzenia zapisu wideo z całej sesji. W związku z dużą ilością kontrowersji, które tego dnia pojawiły się podczas zebrania radnych postanowiliśmy tę dyskusję zaprezentować w całości.

Od redakcji:

Uchwała dotycząca zamiany nieruchomości na linii NZOZ Południowa – gmina Końskie dotyczy budynku, w którym mieści się przychodnia, a który NZOZ dzierżawi od samorządu na tereny wokół pomnika Glorietty przy ulicy Partyzantów wraz z dwoma punktowcami, które tam stoją. Te budynki są pewnym przedłużeniem Pałacu Tarnowskich i klasyfikuje się je jako zabytki. Uchwała miała być już głosowana podczas ostatniej zwyczajnej sesji, ale w ostatniej chwili zdjęto ją z porządku obrad.

W skutek tej zamiany miasto miałoby otrzymać jeszcze rekompensatę finansową w wysokości różnicy wartości pomiędzy obiema nieruchomościami. Wartości te wyliczał zaś biegły rzeczoznawca. Gmina otrzymałaby 3 miliony 729 tysięcy złotych. Warto także dodać, że obecnie gmina otrzymuje rocznie od NZOZ Południowa nieco ponad 200 tysięcy złotych rocznie w ramach umowy dzierżawy.

Podczas sesji radni przeciwni zamianie podkreślali, że popierają oni zakup zabytkowych dla Końskich terenów, ale nie chcą oddawać budynku, który przynosi gminie pewnego rodzaju przychód (w ramach dzierżawy), burmistrz Obratański, a także prezes NZOZ Południowa Jacek Wijata przekonywali, że na takiej zamianie mieszkańcy mogą tylko zyskać. Kluczowym argumentem włodarza Końskich był fakt zwiększenia dzięki tej zamianie szans miasta na otrzymanie środków unijnych na wielką rewitalizację centrum.

By wyrobić sobie zdanie na temat tej sprawy warto objrzeć dyskusję z udziałem radnych, prezesa NZOZ Jacka Wijaty i burmistrza Krzysztofa Obratańskiego w całości.

REKLAMA